Feromonai gyvūnijos pasaulyje turi didelę reikšmę poravimuisi, tačiau, ar jie taip pat tokie veiksmingi žmonėms? Prekybos tinkluose galime rasti įvairių kvepalų su feromonais, kurie užtikrina, kad tapsite itin patrauklūs priešingos lyties atstovams, tačiau, ar tai tikrai veiksminga?

Feromonai apibūdinami kaip natūralus afrodiziakas, skatinantis priešingos lyties atstovų seksualinį susidomėjimą.

Mokslininkams nekelia abejonių, kad gyvūnai išskiria feromonus, tačiau dvejojama, ar tai gali padaryti žmonės. Kai kurie mokslininkai teigia, kad žmonės neišskiria feromonų, nes jiems paprasčiausiai to nereikia, norint sudominti priešingos lyties atstovą.

Kvapo svarba

Gyvūnams renkantis partnerį uoslė čia turi labai svarbų vaidmenį. Taip pat egzistuoja nemažai įrodymų, grindžiančių teiginį, kad žmonėms taip pat svarbus pasirenkamo partnerio kvapas. Vis dėlto, mes esame pratę naudoti kvapnų muilą, dušo želė, šampūną, kvepalus, kūno losjoną, ir visa tai maskuoja natūralų kūno kvapą. Dažnai prausiantis natūralus kūno kvapas tiesiog „užmaskuojamas“. Teigiama, kad moterys labiau kreipia dėmesį į vyrų natūralų kūno kvapą, o vyrai… į moterų naudojamus kvepalus.

Manoma, kad per ilgą evoliucijos laiką žmogus beveik prarado gebėjimą skleisti feromonus ir reaguoti į juos. Buvo atlikta nemažai bandymų su beždžionėmis, pavyzdžiui, iš beždžionės patelės, kuriai vyksta ovuliacija buvo paimta makšties išskyrų ir stebėta, kaip į šį kvapą reaguoja patinai – jų elgesys ženkliai pakito – jiems pakilo seksualinis susidomėjimas.

Androstenolis (lytinį potraukį skatinantis hormonas)

Kai kurie mokslininkai mano, kad feromonus gali skleisti žmonių apokrininės liaukos (jų esama pažastyse, kirkšnyse, aplink išangę). Andrestonolis yra hormonas, kuris savo chemine sudėtimi yra panašus į testosteroną. Parakaituodami žmonės išskiria androstenolį, ir manoma, kad tai turi įtakos lytiniam potraukiui. Atliekant bandymus, paaiškėjo, kad ne visi gali užuosti šio hormono kvapą. Tik du trečdaliai apklaustųjų jaučiantys kvapą – vieni jį apibūdino kaip tiesiog nemalonų kvapą, kiti teigė, kad tai kvepia muskusu.

Androstenolis ir kiaulės

Pastebėta, kad kiaules tikrai veikia andrestenolio kvapas – šis hormonas naudojamas, kai norima gyvulius poruoti. Neaišku kodėl, tačiau mokslininkai kuilio androstenolį pnaudojo tyrimui: odontologo laukiamajame kėdės buvo išteptos kuilio androstenoliu ir stebėta, ar žmonės ant tų kėdžių sėdasi. Moterys ant tokių kėdžių sėdosi, tačiau vyrai vengė tai daryti.

Produktai su feromonais

Įdomu tai, kad šis hormonas naudojamas ir muilo bei kvepalų gamyboje – bandoma įtikinti, kad feromonų kvapas turės poveikį priešingos lyties atstovų lytiniam elgesiui. Vis dar nėra nustatyta, kad tai turi ženklų poveikį, tačiau kažkuo juk reikia tikėti, tiesa?