Ginekologas yra gydytojas, kuris specializuojasi moters reprodukcinės sistemos (kiaušidžių, gimdos, makšties) klausimais, o dažnai ir šlapimo takų problemų, tokių kaip šlapimo nelaikymas, klausimais. Ši antroji specializacija gali iš dalies sutapti su urologo darbu. Ginekologai yra apmokyti įvertinti, atpažinti ir gydyti galimas reprodukcinės sistemos ligas, apmokyti atlikti chirurgines operacijos, pavyzdžiui, histerektomiją (gimdos pašalinimą). Moterys, kurios yra lytiškai aktyvios, turėtų kasmet lankytis pas ginekologą ir įvertinti savo sveikatos būklę, pavyzdžiui, dėl gimdos kaklelio vėžio.

Didelė dalis ginekologų yra ne tik moterų sveikatos klausimų specialistai, bet ir akušeriai, o tai reiškia, kad jie gali padėti moterims reprodukciniais klausimais, prižiūrėti nėščias moteris ir dalyvauti vaikų gimdyme. Jie ne tik padeda gimdymo metu, bet gali atlikti cezario pjūvį, paskatinti gimdymą, sustabdyti priešlaikinį gimdymą arba suteikti bet kurį kitą prieš, per arba iš karto po to, kai moteris pagimdė, reikalingą gydymą. Kai kurie akušeriai specializuojasi dirbti su moterimis, kurios patiria didelę riziką nėštumo metu, o kiti yra apmokyti neonatologijos, todėl jie gali atliepti naujagimių ir nėščios mamos poreikius.

Ginekologija yra specializuota ir su moters lytinių organų sistemos sveikata susijusi medicinos sritis. Lytinė sistema susideda iš lytinių organų, įskaitant gimdą (gimda – organas, kuriame vystosi vaisius), gimdos kaklelį (ertmė tarp gimdos ir makšties), kiaušides (organai, kurie gamina kiaušinėlius ir lytinius hormonus), kiaušintakius (organai, kuriais kiaušinėliai keliauja iš kiaušidžių į gimdą), makštį (raumeninis vamzdelis, kuris tęsiasi nuo gimdos į kūno išorę), taip pat jų atramines konstrukcijas.

Reikšmingas moters lytinių organų pokytis įvyksta tada, kai ji pasiekia menarchę. Menarchė – tai amžius, nuo kurio moteris pradeda sirgti menstruacijomis. (Menstruacijos tai nesilaukiančių moterų mėnesinis ciklas, kurio metu neįvykus kiaušinėlio apvaisinimui, gimda pašalina savo sienelę). Kiti pakeitimai pasikartotinai įvyksta nėštumo metu. Trečias svarbus pokyčių laikotarpis – menopauzė, kurios metu moteris nustoja turėti menstruacijas. Pagrindinis ginekologų tikslas – padėti moteriai šių jos gyvenimo pokyčių metu ir užtikrinti, kad kiekvieno etapo metu ji išlaiko savo sveikatą.

Tyrimai

Ginekologas naudoja įvairius tyrimus, kurie padeda nustatyti moters lytinių organų sveikatą. Vienas iš tokių tyrimų yra žinomas kaip Pap testas, pavadintas testo kūrėjo (XXa.) Graikijos Amerikos gydytojo George Papanicolaou (1883-1962) vardu. Pap testas apima makšties ir gimdos kaklelio ląstelių pašalinimą, dažymą ir tyrimą. Tyrimas gali būti naudojamas siekiant aptikti gimdos vėžio ankstyvą stadiją.

Žodynas

In vitro apvaisinimas: moters kiaušinėliai apvaisinami ne moters kūne, o tada vėl implantuojami atgal į ją.

Menarchė: amžius, nuo kurio moteris pradeda sirgti mėnesinėmis/menstruacijomis.

Menopauzė: moters gyvenimo laikotarpis, per kurį ji nustoja turėti menstruacijas.

Menstruacijos: menstruacijos, tai nesilaukiančių moterų mėnesinis ciklas, kurio metu neįvykus kiaušinėlio apvaisinimui, gimda pašalina savo sienelę. Jį dažnai lydi nedidelis kraujavimas.

Pap testas: testas, kuris gali būti naudojamas siekiant aptikti ankstyvos stadijos gimdos vėžį.

Ginekologai taip pat gali ištirti priežastis, dėl kurių moteris negali pastoti. Tipiškos problemos yra susijusios su užsikišusiais kiaušintakiais arba hormoniniu (cheminiu) disbalansu, kuris neleidžia kiaušinėliui subręsti, tinkamai išeiti iš kiaušidės ar prisitvirtinti prie gimdos sienelės. Kiekvienu iš šių atvejų, galima imtis tam tikų priemonių, kurios padėtų ištaisyti ar apeiti šią problemą, ir moteris galėtų gimdyti vaikus.

Ginekologija pasistūmėjo tiek, kad gydytojas gali priversti kiaušides pagaminti kiaušinėlių. Tada šie kiaušinėliai gali būti pašalinami ir apvaisinami inde, o po to grąžinami į gimdą. Šis metodas yra žinomas kaip in vitro apvaisinimas, nes apvaisinimas įvyksta stikliniame inde (in vitro lotyniškai reiškia „stiklą“), o ne gyvame kūne. Be to ginekologijos mokslas ir toliau tobulėja ligų ir sutrikimų, kurie gali sutrikdyti moters gebėjimą turėti vaikų, srityje.