Išgirdus žodį „kompleksas“ intymaus turinio kontekste, daugeliui prieš akis tikriausiai iškyla savo nedidelės krūtinės besigėdijanti mergina ar vyras, susiduriantis su vis dažniau pasikartojančiomis erekcijos problemomis. Tačiau kompleksas gali reikšti ir kur kas didesnes psichologines bei elgesio problemas, silpniau ar stipriau pasireiškiančias mūsų intymiuose santykiuose. Tai – tema, jau dominusi tokius psichologijos genijus kaip Froidas ar Jungas, tačiau savo aktualumo neprarandanti ir šiandien.

Pristatome 5 populiarius seksualinius kompleksus: galbūt atrasite detalių, charakteringų jūsų ar partnerio (visko gali būti, jog jau buvusio) elgesiui.

• Alisa. Iš dalies kiekviena moteris, yra tarsi toji Alisa, kupina svajonių ir gyvenanti savo įsivaizduojamoje stebuklų šalyje. Pradėti kalbėti apie kompleksą galima tada, kai nustojama skirti fantazijas ir tikrovę. Moteris Alisa turi konkretų idealaus vyro portretą ir nuolat ieško šį atitinkančio varianto. Radusi daugiau ar mažiau tinkamą kandidatą, yra pasiryžusi šį „išdresiruoti“ taip, jog pastarasis atitiktų visus lūkesčius. Nesunku nuspėti, jog tokie santykiai yra pasmerkti žlugti.

• Donžuanas. Tokie širdžių daužytojai ne visada turi „saldainiuko“ išvaizdą, tačiau yra charizmatiški bei turintys aštrų liežuvį, pritaikytą „makaronų kabinimui“. Jie dažnai keičia partneres, nevengia žaidimo keliais „frontais“ ar santuokinės neištikimybės. Toks palaidas gyvenimo būdas bandomas pateisinti poetiškai skambančia tos vienintelės paieška. Ilgainiui donžuanas lieka vienas, be galimybės užmegzti ilgalaikius įpareigojančius santykius – tam tinkamų moterų tipažas nuo tokių vyrų bėgte bėga.

• Romeo ir Džuljeta. Vieniems iki auksinio žiedelio subręsti reikia ilgų metų, tuo tarpu kiti galėtų prisiekti amžiną meilę vos pažįstamam, tačiau giliausius jausmus suvirpinusiam žmogui. Vienas iš pamatinių šio komplekso kamuojamų žmonių principų – sekso nesusituokus vengimas. Senelė, besivadovaujanti praėjusių laikų pasaulėžiūra, dėl tokio elgesio paspaustų ranką, tačiau šiandieniame pasaulyje, kuriame seksas yra neatsiejama santykių dalis, Romeo ar Džuljetai lemta likti prie „suskilusios geldos“.

• Mesalina. Tai – kompleksas, apibūdinantis iš prigimties itin aistringas moteris. Vyrus portretas moters, nuolat pasirengusios leistis į meilės žaidimus, gal ir viliotų, jei kalba eitų ne apie jų antrąją pusę, kuriai, net ir turint pastovų partnerį, sunku atsiriboti nuo flirto su kitomis „žuvelėmis“. Mesalinoms sunku užmegzti rimtus santykius, o, vis dėl to pavykus, tenka nuolat konfliktuoti dėl savo polinkio į laisvą elgesį.

• Otelas. Moteriai, kritusiai į akį Otelo komplekso kamuojamam vyrui, lemta kęsti nuolatinius pavydo priepuolius. Tam nereikia net rimtos priežastys, užtenka, jog antroji pusė turėtų bent minimalų kontaktą su svetimu vyru. Otelai pavydo scenas kelia ne dėl karštos meilės savo moteriai ar baimės šią prarasti, bet norėdami apsaugoti savo, kaip tikro vyro, garbę.

Savo ar mylimo žmogaus elgesys pastebėjus vienam ar kitam kompleksui būdingų požymių, nereikėtų išsigąsti ir skubėti su diagnoze. Viskas yra gerai, kol vidiniai kompleksai kontroliuojami. Atitinkamų priemonių reikia imtis tada, kai pajuntama, jog šie pradeda valdyti elgesį.