Toli gražu ne mūsų pareiga yra mokyti tėvus auklėti savo vaikus. Bet, Lietuvoje yra didžiulė lytinio švietimo spraga. Vaikai šioje srityje būna visiški savamoksliai arba daugiausiai vadovaujasi nepatikimais šaltiniais (draugais, bendraamžiais, internetu). Galima teigti, kad lietuviai užauga beveik neturėję lytinio švietimo. Visa laime, kad pasauliniame kontekste čia nėra per daug lytiniu būdu plintančių ligų, tačiau neplanuoti nepilnamečių nėštumai, patyčios dėl kūno formų, „slut-shaming“ (smerkimas dėl atvirumo), labai siauras ir konservatyvus požiūris į prostituciją bei tolerancija kitiems yra tikrai gana prasto lygio. Visa tai galima nesunkiai pataisyti nukreipiant vaikus tinkama reikme. Tėvai, labiau nei kas kitas rodo vaikams pavyzdį – pagal tėvus vaikai modeliuoja savo pačių elgesį. Tad kaip panaudoti šią įtaką, kad jie užaugtų kultūringesni, turintys tinkamą lytinį švietimą, o svarbiausia – saugesni bei laimingesni?
Pradėkite nuo jaunumės
Ko gero svarbiausias tinkamo lytinio švietimo aspektas – pradėti anksti ir nevengti nepatogių pokalbių. Nors ir laikotarpis, kada berniukai ir mergaitės vieni kitus įvardina kaip „Fu“ turi savotiško žavesio, reikia vaikams priminti, kad jie yra skirtingi, tačiau turi vienas kitą gerbti. Jeigu matote, kad jūsų sūnui patinka kita mergaitė ar dukrai – berniukas – paskatinkite juos. Tą daryti reikėtų iki paauglystės, kadangi 12-18 gyvenimo metais vaikai pasidaro atžagaresni bei mažiau nori tėvų patarimų.
Ką pradėti daryti niekada nėra anksti – rodyti tolerantišką bei garbingą elgesį. Beveik neabejojama, kad vaiko seksualinė orientacija susiformuoja jaunumėje. Ją pakeisti yra beveik neįmanoma, todėl reikėtų pradėti vaiką priimti tokį, koks jis yra nuo pat pirmų dienų. Reikėtų jam suformuoti požiūrį, kad tai, kaip jis elgiasi viešoje erdvėje ir savų draugų rate – turi skirtis. Viešumoje juoktis iš stambesnių, ne tokių gražių ar keistų žmonių negalima. Nors namuose taip elgtis uždrausti niekas negali, viešoje erdvėje tai yra neleistina ir negražu. Taip pat reikėtų išugdyti ir toleranciją aseksualiems, homoseksualiems bei visų kitų pažiūrų bei įvaizdžių žmonėms. Jeigu jie kitokie, nereiškia, kad jie neturi ar negali būti geri draugai, mokytojai ar verslo partneriai jūsų atžalai. Užkirsdami kelią bendrauti ar mėgti seksualines mažumas, galbūt užkertate galimybę savo vaikui pačiam būti laimingu, pagalvokite ir apie tai. Galų gale, jeigu nuoširdžiai bijote, kad vaikas taps homoseksualus, nebijokite, nes tai – nerealu. Pasitikėkite atžalos kritiniu mąstymu. Jie tikrai nesirinks būti toje aplinkoje, kurioje jaučiasi blogai ar toje, kuri jiems kenkia. Tai bus tada, jeigu tinkamai juos išauklėsite.
Paauglystė – svarbus etapas
Paauglystės metais, vaikui paūgėjus, laikas pradėti juos mokyti apie seksą bei meilę. Temos apie seksą gali būti nejaukios, tačiau nepamirškite, jog jūs nustatysite pokalbio toną. Tai neprivalo būti nejauku, jeigu tai daroma iš meilės ir norint atžaloms gero. Seksualumą vaikui didžiąja dalimi reikia leisti pažinti pačiam. Įpraskite belstis prieš įeidami į kambarį, kuriame jie yra, nesijuokite, jei aptikote net ir labai nepadorių puslapių interneto naršyklių paieškose ir stenkitės priimti visus tokius procesus. Nors dauguma vaikų ir savaime susiformuoja gana seksualiai raštingi (dėl daugybės pornografinio, erotinio turinio, kuris prieinamas internete ar rodomas per televizorių), tėvai turi įdėti šiokį tokį indėlį į tai. Nors temą „kaip atsiranda vaikai“ pradedama gvildenti gerokai vėliau nei įprasta (mat tėvams nusprendus apie tai pakalbėti, vaikai jau senai viską žino), orientuokitės į viską pagal aplinką. Kaip žinote, yra merginų pastojusių arba nekaltybę praradusių jau 14-os metų. Kai kurios tokio amžiaus jau laiko save subrendusiomis lytiniams santykiams, kitos būna išprievartautos. Jeigu apie tai internete ar laikraštyje perskaitote jūs – nėra priežasties manyti, kad apie tai nežinos jūsų vaikas.
Berniukams, turbūt svarbiau nei mergaitėms išugdyti tinkamą suvokimą apie abipusį sutikimą santykiauti. Seksas per prievartą ir smurtą turi būti labai aiškiai kritikuojamas ir pasmerktas, tokie „žaidimai“ egzistuoja, bet tik tarp mylinčių ar trauką jaučiančių žmonių, už uždarų durų. Jeigu vaikas tokio pavyzdžio nematys, jis bus aiškiai pademonstruotas kaip blogas – viskas bus OK.
Detalės bei niuansai
Kadangi mokykloje lytinis švietimas yra nevykdomas, arba, jei ir vykdomas tai beveik be išimčių būna be galo siauras ir silpnas, turite vaikus bent dalinai supažindinti su:
1. Grėsmėmis (prievartautojai, lytiniu būdu plintančios ligos, neplanuotas nėštumas, apsvaiginančios medžiagos ir pasinaudojimas bejėgiška būkle, vagystės, nelegali prostitucija ir taip toliau)
2. Kontracepcija
3. Atvirumu (problemos dėl potencijos, vaisingumo, bėdos su lytiniais organais ar seksualinio gyvenimo trūkumai turi būti sprendžiami, o ne užgniaužiami savyje)
Tačiau kitus dalykus turite palikti vaikams atsirinkti sava nuožiūra. Tai yra jų partneriai, pomėgiai lovoje bei viską, kas vyksta jų asmeniniame gyvenime ir už uždarų durų. Deja, kartais susidaro interesų konfliktas ir vaikas susideda su netinkamais žmonėmis, tačiau meilėje paaiškinti kartais yra tiesiog neįmanoma. Kol vaikas jaunas – dar galite bandyti įsikišti ir viską sustabdyti, tačiau vyresniame amžiuje to suvaldyti beveik neįmanoma. Vis dėlto, tokie atvejai yra vienetiniai ir jau daugybę dešimtmečių matome puikius pavyzdžius kai tinkamas tėvų indėlis į vaiko lytinį švietimą atsiperka su kaupu.