Ar tikrai žinote viską apie savo intymią vietelę? Greičiausiai yra daugybė dalykų, apie kuriuos galvojate, tačiau nedrįstate paklausti savo ginekologo, o gal tiesiog nežinote, kur ieškoti informacijos. Taigi, skaitykite toliau ir sužinokite įdomių ir naudingų patarimų apie jūsų intymią sveikatą.

1. Kaip maistas veikia makšties sveikatą?

Kai pakinta makšties pH, gali atsirasti infekcija, nemalonus kvapas. Sveikos vaginos pH svyruoja nuo 3.8 iki 4.5. Vienas iš būdų palaikyti sveiką pH lygį yra sveika ir subalansuota mityba, o dar geriau, jei rinksitės produktus, kurie turi didelės įtakos jūsų intymiai sveikatai, pavyzdžiui: jogurtas, probiotikai ir spanguolės. Jei nėštumo metu susidūrėte su grybelio sukeltomis infekcijomis, vartokite daugiau jogurto ir medaus. Mokslininkai įrodė teigiamą šių produktų naudą, kovojant su grybelinėmis makšties infekcijomis. Spanguolės taip pat yra labai naudingos jūsų vaginai, o ypač, jei susidūrėte su šlapimo takų infekcija. Jei kasdien suvartosite po stiklinę spanguolių, sumažinsite riziką susirgti šlapimo takų ligomis. Yra ir dar viena produktų grupė, kuri gali padėti palaikyti sveiką makštį, tai – probiotikai. Paįvairinkite kasdienę mitybą jogurtu, kefyru ar raugintais kopūstais.

2. Naudokite prezervatyvus

Draugiškai primename – naudokite prezervatyvus, norėdamos apsisaugoti nuo įvairių nemalonių lytinių infekcijų, net jei turite ilgametį partnerį. Įvairios lytinės infekcijos, tokios kaip sifilis, ŽIV, herpis ir dar daug kitų, plinta su kūno skysčiais lytinio akto metu, o prezervatyvai yra puiki priemonė apsaugoti save ir partnerį nuo šių nemalonių ligų.

3. Makštis valosi pati

Moterys, atsisakykite muilo ir kitų prausiklių – jų nereikia jūsų vaginai, nes ji valosi pati dėka makštyje esančių liaukų, kurios gamina skystį, kuris reikalingas tiek lubrikacijai, tiek savaiminiam išsivalymui. Dažniausia vaginalinių infekcijų priežastis yra ta, jog moterys plauna makštį agresyviais muilais ar dušo geliais. Tokie produktai, kuriuose gausu cheminių kvapiklių bei dažiklių, gali sudirginti gleivinę ir sutrikdyti natūralų pH. Jei pasikeičia makšties mikroflora, gali atsirasti grybelis, kuris sukelia niežulį ir blogą kvapą.

4.Makštis padidėja, kai susijaudinate

Vidutinis vaginos ilgis yra tarp 7 ir 10 centimetrų, tačiau ji gali padidėti dvigubai, kai susijaudinate. Nepaisant to, daug moterų patiria skausmą ar diskomfortą lytinių santykių metu, ypač jei partnerio penis didesnis nei vidutinis. Ginekologai rekomenduoja negailėti lubrikanto ir neskubėti. Paprašykite savo partnerio pailginti preliudiją, nes kuo labiau būsite susijaudinusi, tuo malonesnis bus seksas.

5. Makštis keičiasi su amžiumi

Laikas keičia viską: veide pastebime daugiau raukšlių, ne išimtis ir lytiniai organai. Lytinės lūpos gali tapti mažiau putlios, kai mažėja estrogeno kiekis, dėl lėtėjančios kolageno gamybos, makštis suvysta. Vulvos spalva taip pat gali kisti, o klitoris sumažėja. Kad ir kaip bebūtų, tai normalūs pokyčiai, susiję su estrogeno išsiskyrimo mažėjimu, tačiau jie neturi jokios įtakos malonumui.

6. Makštyje tikrai nepamesite nieko

Ar girdėjote mitą, kad ten gali prapulti tamponas? Vagina nėra sujungta su jokia kita jūsų kūno dalimi, todėl nerimauti dėl to, kad ten kažką pamesite, tikrai neturėtumėte. Tačiau, gali nutikti taip, kad tamponas pasislinks kiek giliau į makštį (pavyzdžiui, jei tamponas buvo neišimtas prieš lytinį aktą). Jei taip nutiktų, kreipkitės į gydytoją ir jis nesunkiai pašalins tamponą.

7. Kai kurios moterys ejekuliuoja patirdamos orgazmą

Tai tikrai nutinka, ir tai nėra retas atvejis, pasak ginekologų. Atrodo, jog tai yra įgūdis ir moteriška ejekuliacija dažniau pasitaiko kiek vyresniame amžiuje, kai moteris geriau pažįsta savo kūną. Tai nutinka kai stimuliuojamas G – taškas. G – taške gausu kraujagyslių ir nervų, o dėl ten esančios liaukos, kai kurios moterys ejekuliuoja orgazmo metu.

8. Po gimdymo vagina gali žymiai pasikeisti

Makštis po gimdymo vizualiai dažniausiai neatrodo labai pakitusi, tačiau pokyčiai yra juntami. Ginekologas beveik visada gali pasakyti, ar moteris gimdė natūraliai ar ne, nes tokiu atveju prireikia kiek didesnių instrumentų. Tačiau išoriškai vagina atrodo taip pat, kaip ir prieš gimdymą. Jei jaučiatės nemaloniai dėl to, kaip makštis pasitempė po gimdymo, darykite Kėgelio pratimus. Šie pratimai labai veiksmingi ir juos paprasta atlikti bet kur ir bet kada.

9. Palaikykite sveiką vaginą

Jei norite sveikos makšties, turite ja „naudotis“. Ne tik seksas padeda palaikyti sveikus makšties raumenis, bet ir Kėgelio pratimai. Jei nuolat užsiimsite jais, makšties raumenys nepraras tvirtumo, o tinkamu momentu nesunkiai susijaudinsite. Tačiau jei ilgai neužsiimsite seksu ar nedarysite pratimų raumenims stiprinti, makšties sienelės susilpnės.

10. Išskyros

Vienoms moterims išskyros gausesnės, kitoms jų būna mažiau, tačiau su tuo susiduria kiekviena. Gausiausios išskyros paprastai būna ovuliacijos metu. Taip pat viso ciklo metu skiriasi išskyrų spalva, kuri varijuoja nuo baltos iki gelsvos. Vertėtų sunerimti, jei pastebėjote pilkšvų ar žalsvų išskyrų, ypač jei tai nutinka kartu su nemaloniu kvapu.