Flirtas darbe – įprastas reiškinys. Tarnybinis romanas – irgi neretas atvejis. Bet kas gi nutinka, jei ir flirtas, ir mėginimas užmegzti intymesnius santykius yra tik vienos pusės iniciatyva? Tai – jau seksualinis priekabiavimas. Beje, jis nebūtinai pasireiškia tik agresyviu kabinėjimusi. Tai gali būti ir pomėgis pasakoti nešvankius anekdotus, kurie jus trikdo, ir nuolatiniai, imantys erzinti komplimentai bei atkaklūs daugkartiniai mėginimai kviesti į pasimatymą. Meilės laiškai, gėlės, kitokie dėmesio ženklai, kurių jūs visai nepageidaujate ir aiškiai apie tai pasakėte atkakliam gerbėjui ar gerbėjai – taip pat priekabiavimas. Ką daryti, jei jį patiriate darbe?


Rizikos zonos


Nors seksualinio priekabiavimo atvejų gali pasitaikyti pačiuose įvairiausiuose darbuose, vis dėlto tam tikrų specialybių žmonės dažniau susiduria su priekabiavimu. Pavyzdžiui, padavėjai, naktinių klubų darbuotojai – iš klientų. Na, o apie gašlaus viršininko priekabiavimą prie sekretorės sukurta daugybė anekdotų, bet visi žinome, kad juose yra ir nemenka dalis gyvenimiškos tiesos.


Statistika rodo, kad viena iš trijų 18-34 metų amžiaus moterų darbe patiria seksualinį priekabiavimą. Tiesa, 81 procentas šių atvejų – tai tik žodinis priekabiavimas (seksualinio pobūdžio juokeliai, pašaipos ar persekiojamą pobūdį įgiję komplimentai). 41 procentas moterų teigia, kad darbe patiria jas trikdančių situacijų, kai prieš jų valią yra liečiamos. 25 procentai moterų teigia darbe kartais gaunančios nepadoraus turinio SMS žinučių ar elektroninių laiškų.


Nepaisant to, kad seksualinis priekabiavimas – ne retenybė, 3 moterys iš 4 apie šiuos atvejus paprasčiausiai nutyli.


Ką daryti, jei patiriate seksualinį priekabiavimą?


Dažniausiai, tokioje situacijoje atsidūrusios moterys jaučiasi pažeidžiamos, sutrikusios ir bejėgės. Jei priekabiautojui pasako, kas joms nepatinka, vėliau būgštauja keršto, ypač jei atstumtasis – viršininkas. Tai pablogina gebėjimą susikoncentruoti, trukdo darbingumui, dažniausiai auka neapsikentusi tiesiog pakeičia darbo vietą.


Vyrai seksualinį priekabiavimą darbe patiria rečiau, tačiau juos tokia situacija pastato į gana dviprasmišką padėtį. Moterį, pasiskundusią seksualiniu priekabiavimu, aplinkiniai supranta labiau nei vyrą. Ir vis dėlto seksualinį priekabiavimą gali patirti ir stipriosios lyties atstovai. Tarkime, jei kolegė ar viršininkė moteris nevengia juokelių apie jų seksualinį pajėgumą ar nuolat rodo tokį dėmesį, kuris gali sukelti problemų šeimoje (naktiniai skambučiai, raginimai dirbti viršvalandžius, prašymai padėti spręsti asmenines situacijas, ir panašiai).


Šiaip ar taip, supratingumas – tai anaiptol dar ne viskas. Viena – būti išklausytam ir suprastam, ir visai kas kita – rasti išeitį iš nemalonios situacijos nepakenkiant savo karjerai. Ieškant išeičių, susidūrus su seksualinio priekabiavimo faktu, sunkumų gali kilti abiejų lyčių atstovams.


Atkreipkite dėmesį į savo išvaizdą ir elgesį. Ne, tai nereiškia, kad dėl susiklosčiusios situacijos kaltas yra tas, prie kurio priekabiaujama. Ir vis dėlto siekiant išvengti nemalonumų, išvaizda svarbi. Biuruose dažnai matoma situacija, kai moterys savo elgesiu išprovokuoja vyrų intencijas. Trumpi sijonai, permatomo audinio palaidinės, gilios iškirptės – visa tai gali tapti detalėmis, kurias kai kurie vyrai iššifruoja neteisingai. Kad ir kaip moterys gintų savo teisę rengtis kaip nori, vis dėlto dalykinės aprangos etiketas yra sukurtas ne be reikalo. Kalbant apie elgesį, rimtu priešu gali tapti alkoholis – neformalioje aplinkoje, tarkim, biuro vakarėlyje, per daug alkoholio gali suduoti rimtą smūgį jūsų reputacijai ir paskatinti priekabiautojus elgtis dar drąsiau. Flirtuoti su kolegomis, juoktis iš nešvankių anekdotų, pačiam juos pasakoti – tai dar keletas povandeninių akmenų, kurie šiandien gali atrodyti tik kaip nekaltas pokštas, o iš tikrųjų uždega žalią šviesą priekabiautojui: galima artintis intymiau.


Išmokite pasakyti NE. Atrodytų, viršininko kvietimas pavakarieniauti ar kolegės pasiūlymas padirbėti su ja neformalioje aplinkoje – tikrai nieko grėsmingo. Ir vis dėlto jei turite bent menkiausią nuojautą, kad už to slypi kokių nors kitų intencijų – geriau mandagiai atsisakyti.


Netylėkite. Daugeliu atvejų, ypač jei darbo aplinka yra laisva, neformali, priekabiaujantis žmogus gali net pats nesuvokti, kad jo veiksmai – tai jau priekabiavimas. Taigi jūsų, o ne kieno nors kito, pareiga jį ar ją informuoti, kad jus tai žeidžia. Labai tikėtina, kad priekabiavimas netrukus liausis – siekiant išvengti įtampos kolektyve. Svarbiausia – elkitės užtikrintai ir neabejokite savo teisumu. Kalbėkite tvirtai, bet ramiai, paisykite subordinacijos. Tik jūsų laikysena ir ramybė padės išvengti galimų pašaipų ateityje.


Burkite palaikymo komandą. Papasakokite apie tai, kas vyksta, keletui kolegų, kuriais pasitikite. Galbūt ateityje jums prireiks jų liudijimų, patvirtinimo? Jei priekabiavimas nesiliauja, kreipkitės į aukštesnius vadovus. Jei ir tai nepadės – tiesos ieškokite teisiniu keliu. Išeiti iš darbo – tai anaiptol ne vienintelis sprendimas. Ir jokiu būdu ne geriausias jei jūsų darbas jums patinka.