Ašaros. Nuostoliai. Praradimai. Pyktis. Neviltis… Štai žodžiai, kurie dažniausiai žengia koja kojon su skyrybomis ir skyrybų procesu. Deja žmonės išsiskirti taikiai sugeba retai. Net ir pačios brandžiausios ir didžiausią autoritetą turinčios asmenybės neretai palūžta per arba po skyrybų. Apklausoje apie daugiausiai streso keliančius gyvenimo atvejus, moterų reitinge skyrybos užėmė pirmąją vietą, vyrų – antrąją, bet skirtumas nuo pirmosios buvo labai menkos. Nors niekada nebus lengva palikti arba skirtis su žmogumi, su kuriuo planavote ateitį, galbūt jau sukūrėte kažką bendro – reikia suprasti, kad kito kelio nėra. Kuo daugiau apie tai žinosite, kuo labiau įsigilinsite į tai, kaip saugiai ir gražiai išsiskirti – tuo mažiau žalos pajus jūsų artimieji bei jūs patys ir tuo greičiau galėsite vėl stotis ant kojų.

Dvi pusės

Į skyrybas negalima žvelgti iš vienos barikadų pusės. Visada yra dvi istorijos, kadangi skiriasi du žmonės ir vieno teisaus čia neretai nėra. Be abejonės, jeigu po vedybų prasideda fizinis, psichologinis smurtas arba tyčinė neištikimybė – santuokos išsaugoti nei verta, nei pavyks, tačiau reikėtų kuo labiau atsiriboti nuo pykčių ir nepasvertų emocijų, kad ir kaip sunku tai bebūtų. Taip pat, skyrybose yra ir dvi to paties proceso pusės: legalioji arba teisinė bei jausminė arba dvasinė. Jeigu teisiškai ar legaliai išsiskirti galima pagal gana aiškiai apibrėžtus teisės aktus, tai jausmais palikti žmogų praeityje – daug sunkiau. Pasistengsime šiame straipsnyje sutalpinti kuo naudingesnę informaciją apie skyrybų procesą, jo niuansus bei kaip tai padaryti su minimaliais trikdžiais ir minimaliomis problemomis.

Kada tikrai laikas?

Nėra jokių absoliučių tiesų, kurios tiksliai nurodo, kada yra laikas skirtis. Kiekvienas gyvename tokiu laiku, kada turime absoliučią laisvę savo gyvenimą kurti tokį, kokį tik norime. Nėra ribų ar normų kada turėtumėte nutraukti savo bendrą gyvenimą su kitu asmeniu. Jeigu jaučiate, kad laikas – reiškia tai yra laikas. Kaip bebūtų, gana objektyvūs faktai ir aplinkybės neretai padeda tinkamiau įvertinti situaciją ir suprasti, kad jau metas skyryboms. Tos aplinkybės yra: neištikimybė, nebenoras būti kartu, buvimas nelaimingais kai esate kartu, užgimusi meilė kitam žmogui, paslapčių laikymas nuo sutuoktinio ir taip toliau.

Be išimties skirtis reikėtų tada, kai santuokoje prieš jus yra smurtaujama fiziškai arba psichologiškai (arba jums gresia pavojus) bei kai kitas žmogus negerbia jūsų bei santuokos teisinių reikalavimų ir santuokos sakramento. Tokiais atvejais įstatymai ir teisingumas yra jūsų pusėje, o santuoka nebeturi pagrindo egzistuoti. Be abejo – smurtas ir neapykanta yra kraštutinumas. Realiame gyvenime dažnu atveju patys žmonės pajaučia, kad tam atėjo tinkamas metas.

Pradžioje – tinkamas požiūris į skyrybas

Sunku pasakyti, kaip blogai ir nesėkmingai viskas skyrybose gali pasisukti, jeigu nė vienas iš poros nebus pasiruošęs kompromisams. Žiniasklaidoje girdime ir iš asmeninių gyvenimų turbūt žinome bent po vieną atvejį, kada skyrybos nebuvo labai gražios. Tačiau būna ir tų atvejų, kada žmonės moka brandžiai bei teisingai pasukti skirtingais keliais. Suprantama, kad išsiskyrimo apsuptyje bus daug nevilties, nesupratimo, keršto ir pykčio, bet reikia tai suvaldyti, jeigu trokštate rezultatų. Turite būti moraliai pasiruošę skyryboms. Koks yra tinkamas požiūris?

• Skyrybos negali būti siekis pasipelnyti iš žmogaus ar tyčia jam/jai pakenkti;

• Skyrybos negali būti daromos iš keršto, vedant vien savanaudiškomis paskatomis;

• Skyrybų metu neturėtumėte vesti „rezultato“ ir siekti savo persvaros, sąlygos abiem pusėms yra vienodos;

• Skyrybų metu negalite visiškai atsiriboti nuo ir ignoruoti antrosios pusės poreikių, turite būti pasiruošę kompromisams;

• Skyrybų metu negalite naudoti vaikų, kaip ginklų ar stengtis pinigų bei kitais būdais atimti vaikų globą;

• Pagal tai, kaip bendrai pavyks nuspręsti besiskiriantiems asmenims – geriausia arba palaikyti tam tikrą kontaktą arba jį išvis nutraukti ir palikti tik priverstinių teisės procesų apibrėžtus susitikimus;

• Skyrybų metu nesistenkite primesti savo valios, stenkitės taikiu būdu siekti rezultato.

Jeigu šie punktai tinka jums, galite judėti toliau.

Didžiausia problema – teisiniai reikalai

Išsiskirti legaliai ir pagal įstatymą – labai daug vargo. Nors teoriškai nutraukti santuoką vienašališkai yra įmanoma, tai galima padaryti tik tais atvejais, jeigu:

• Separacijoje (atsiskyrę_ gyvenate jau daugiau nei vienerius metus (dažniausiai žmonės tiek neišlaukia);

• Teismo sprendimu, kažkuris iš sutuoktiniu yra pripažintas ribotai arba visiškai neveiksniu (labai retas atvejis);

• Teismas pripažįsta vieną iš sutuoktinių, kaip dingusį be žinomos buvimo vietos (vėlgi, labai retas atvejis);

• Vienas iš sutuoktinių atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje už netyčinį nusikaltimą jau ilgiau nei vienerius metus (Lietuvoje tokių santuokų nutraukimo atvejų yra vienetai).

Tad turite susitaikyti, kad beveik be išimties bus reikalingas ir antro sutuoktinio parašas. Įtikinti juos jį padėti gali būti kiek keblu. Pirmiausia – teisme reikės kažkokiu būdu dalintis įsipareigojimus, jeigu yra paimta būsto paskola, automobilio lizingas t.t. Tai gali būti gana sudėtinga, bet teisės aktai šiuo atveju yra gana lankstūs. Neretai būsto klausimą skyrybose esančios poros sprendžia taip – paskolą sumoka, o turtą parduoda. Pelną arba uždirbtus pinigus dalinamasi per pusę. Turto ir pinigų dalybos dažnai virsta į negražią ir šantažo bei amoralumo pilną kovą tarp sutuoktinių ir teisininkų. To būti neturėtų. Dažnai žmonės rašosi priešvedybinę arba povedybinę sutartį, kad partneriai geriau apibrėžtų savo turtą. Taip užkertamas kelias santuokai dėl naudos, abi pusės žino kas ir ką, skyrybų atveju turės.

Situacijos, kada galite duoti paraišką skyryboms:

1. Neištikimybė. Šis atvejis mūsų laikais yra gana dažnas, tačiau dar prieš 100 metų neištikimybė nebūdavo dažnas skyrybų reiškinys. Bent jau vyro neištikimybė buvo priverstinai toleruotina dar iki pat XXa. antros pusės. Visgi dabar dėl neištikimybės skiriasi kone didžiausia porų dalis. Kad ir kaip norėtųsi inicijuoti lyčių lygybę, turbūt ganėtinai svarbu paminėti faktą, kad dėl neištikimybės paraišką skyryboms šiek tiek dažniau duoda moterys nei vyrai.

2. Gyvenate atsiskyrę. Jeigu jau atitolote ir ėmėte gyventi skirtinguose namuose, tai yra gana svarus pretekstas skyryboms. Įstatymai šį terminą yra griežtai apibrėžę, todėl pasikonsultuokite su teisės specialistais, jeigu norite detalesnės informacijos.

3. Jeigu jus paliko. Būna ir tokių atvejų, kad žmogus išėjo iš namų, nusprendė jus palikti arba gyventi kitur, bet jūs dar neišsiskyrėte. Šioje situacijoje, abiejų pusių arba teismo nutarimu galima duoti paraišką skyryboms. Tiesa, palikimas turėtų būti be svarios priežasties arba pakankamai ilgam laikui.

4. Nebeišeina gyventi kartu. Čia įskaičiuokite smurtą, kitas svarias priežastis, kurios trukdo santuokos sėkmei. Dažnai skyrybų procese būna abstrakčiai apibrėžiama sąvoka, susijusi su blogu antros pusės elgesiu. Tai apibrėžia viską nuo smurto iki alkoholizmo, narkotikų vartojimo bei kitų buitinio gyvenimo problemų.

Svarbu žinoti: jeigu esate santuoką įforminę užsienio valstybėje, bet dabar gyvenate Lietuvoje – jums galios tos valstybės įstatymai, kurioje sudarėte santuoką.

Jums tikriausiai reikės teisinės pagalbos

Nors tikėtis kuo žmogiškesnių ir racionaliu protu paremtų skyrybų norisi, retai kada pasiseka tokias skyrybas „apturėti“. Visada gerai turėti teisinės pagalbos, kuria vadovaudamiesi galėsite tinkamai priimti sprendimus ir kuo mažiau nukentėti finansiškai ir dvasiškai.

Priklausomai nuo aplinkybių jums gali priklausyti ir tam tikras turtas, tam tikros privilegijos arba jums gali tekti su privilegijomis bei turtu atsisveikinti. Švytuoklės principas, tik, kad įvairūs veiksniai pastumia tą švytuoklę į skirtingas puses.

Taip pat yra ir tam tikri neišvengiami mokesčiai, kuriuos reikia sumokėti, norint išsituokti/išsiskirti. Tai bus žyminis mokestis valstybei bei kiti įvairūs mokesčiai, kurių gali pareikalauti kreditoriai, anstoliai, notarai t.t.

Dažna problema skyrybų metu – ginčai dėl vaikų globos. Jeigu nepavyksta susitarti gražiuoju – kreipkitės teisinės pagalbos. Kai kada tėvai renkasi „pasidalinti“ vaikus (jeigu šeimoje yra du arba daugiau vaikų, pusė atitenka mamai, pusė – tėvui). Psichologai bei vaikų teisių specialistai čia sutinka, jog atskirdami brolius ir seses vieną nuo kito, tėvai sukelia jiems didžiulį emocinį skausmą. Patartina kuo anksčiau leisti vaikams pasirinkti, kad ir koks sunkus tas pasirinkimas bebūtų.

Negrįžtamas skyrybų poveikis aplinkai, ką reikia žinoti?

Taigi, pradėkime nuo paprasčiausių poveikių. Jeigu jūsų santuoka buvo ir bažnytinė – beveik šimtaprocentinė tikimybė, kad jums nebebus leidžiama tuoktis bažnyčioje (nebent Katalikų klergija pakeis santuokos sakramento taisykles). Toliau – atsiras daug popierinio/biurokratinio vargo. Turbūt kuo greičiau norėsite susigrąžinti savo pavardę, tad teks pasiimti išrašus, eiti į bankus, naujinti pasą, asmens tapatybės kortelę, persirašyti kitas sutartis. Tai užims laiko, bet… kito būdo nėra.

Galų gale – galite netekti tam tikro materialaus turto, gyvenamosios vietos, automobilio. Visgi tai yra tik materialūs nuostoliai.

Kaip minėjome anksčiau, moterys ir vyrai skyrybas įvardina kaip pirmą arba antrą (atitinkamai) daugiausiai streso gyvenime sukuriantį įvykį. Dėl skyrybų žmonės dažnai praranda viltį, motyvaciją, psichologai pastebi išryškėjusį polinkį į alkoholizmą, svaiginimąsi, depresiją. Darbdaviams tai irgi yra savotiškas košmaras, nes krenta žmogaus produktyvumas… Emociškai viskas gali pradėti rodytis per labai juodą ir pilką prizmę. Įžvelgiama daug negatyvo, nepavyksta džiaugtis dalykais.

Kaip bebūtų – labiausiai nukenti vaikai. Auklėti tėvus, kaip ir ką daryti – neverta. Tačiau gimdytojai turėtų žinoti, jog svarbu neatskirti vaikų ir nepaversti jų skyrybų įkaitais. Jiems bus sunku apsiprasti, reikės atsakyti į nepatogius klausimus, tačiau tinkamai bendraudami tikrai suteiksite jiems visas galimybes susigyventi ir vėl grįžti į normalų ritmą.

Jeigu sunku tvarkytis su jausmais?

Nesidrovėkite kalbėti apie problemas su specialistais. Psichologo paslaugos tikrai nėra nė kiek gėdingos, nes skyrybų metu, galima sakyti, jog jos tampa beveik būtinomis.

Kaip vėliau pradėti santykius?

Kai kam pradėti santykius po skyrybų nebus sunku. Kitiems gi, reikės laiko atsigauti. Visgi galima sakyti, kad kuo greičiau vėl grįšite į normalų ir atvirą bendravimą su žmonėmis, tuo trumpiau truks jūsų „liūdesys ir depresija“.

Galbūt susilaikykite nuo nėrimo į santykius ir išbandykite pažintis internete, eikite į barą ar klubą ir užmegzkite trumpalaikius ryšius. Kuo mažiau galvosite apie skyrybas, tuo greičiau atsigausite po jų.