„Moterys, jaučiančios, kad jų libido sumažėjęs, vis tiek turėtų užsiimti seksu todėl, kad tai skatina aistros pojūtį ir sekso troškimą” – sako Betina Arndt, Australijos sekso terapeutė. Nepaisant kontroversiškumo, jos idėjai pritaria mokslininkai. Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, jog partneriai (vyrai ar moterys), patiriantys seksualinės traukos stoką, kurie patenkina savo antrosios pusės aistras, šitaip sutvirtina santykius. Taigi, seksas ne visada privalo būti aistringas, tačiau jis visada padės sutvirtinti ryšį su partneriu ir sukurti daugiau intymumo.


Egzistuoja daugybė mitų apie sveikus santykius, ypač kalbant apie seksą. Tačiau turime suvokti tikrą tiesą apie seksą ilgalaikiuose santykiuose. Kartais ši tiesa nustebina, o kartais apie ją niekas tiesiog nekalba. Taigi, štai visa tiesa, kurią turite žinoti:


1. Vyrai taip pat patiria libido sumažėjimą, nepaisant kultūrinių stereotipų


Vyrai patiria seksualinės traukos stoką, visai kaip ir moterys. Stresas, fizinis nuovargis ir psichinės sveikatos sutrikimai – visa tai daro didžiulę įtaką libido abiems lytims. Stereotipiškai manome, jog mažėjantį libido patiria tik moterys, tačiau vyrai taip pat dažnai jaučiasi mažiau suinteresuoti seksui.


2. Seksas gali nustebinti ir būti geresnis nei tikėtasi


Tie, kurie užsiima seksu su partneriu net tada, kai nėra tam nusiteikę, dažnai jaučia pasitenkinimą ir malonumą eigoje. Kartais prireikia įžangos nusiteikimui, o tokio fakto pripažinimas santykiams daro stebuklus. Net jei vieno iš partnerių seksualinė trauka lieka silpna, jis toliau gali džiaugtis artumu ir intymumu sekso pagalba. Taigi, į seksą galime pažvelgti kaip į kompromisą, juk jų su partneriu pasitaiko tikrai nemažai. Jei vienas iš poroje esančių žmonių kartais ar nuolatos jaučia libido sumažėjimą, tai nereiškia, kad jis niekada nejaus malonumo mylintis.


3. Kompromisai – sveika


O kompromisus daryti lengviau, kai partneriai jaučia vienas kitam pagarbą. Poros, kurios palaiko sveikus santykius ir gerbia vienas kitą, lengviau prieina kompromisų ir geriau supranta vienas kito poreikius.


4. Seksualinio potraukio sumažėjimas gali signalizuoti apie kitas problemas santykiuose


Santykiuose, kuriuose gausu gilių ir intensyvių problemų, seksualinio potraukio stoka gali būti simptominė, t.y., indikuojanti, jog santykiuose yra senų neišspręstų bėdų. Tokioms poroms tikrai gali padėti profesionalo įsikišimas.


5. Seksas neprivalo būti spontaniškas, kad būtų patrauklus ir seksualus


Partneriai, kurie seksualinę sveikatą laiko prioritetu santykiuose, jaučiasi artimesni. Kai partneriai pasiruošę seksualinei veiklai net tada, kai nėra tam nusiteikę, jų ryšys būna gilesnis ir stipresnis, ypač didėja bendrumo jausmas. Sekso planavimas nesugadins nei malonumo, nei patiriamo jaudulio, o tai paprasčiausiai rodo, kad partneriai gerbia vienas kito poreikius ir troškimus.


6. Seksas tampa seksualesniu, kai dingsta ginčai dėl galios


Deja, santykiai, kuriuose vieno partnerio libido būna aukštesnis, nei kito, gali tapti žalingi todėl, kad mažesnį potraukį jaučiantis partneris ims atstūminėti. Taip pat, žmogus, turintis aukštesnį libido gali imti lyginti dabartinius santykius su buvusiais ir kaltinti save net tada, kai jis nėra kaltas dėl dabartinės situacijos. Taip gali atsirasti santykių problemų, kai partneriai ims konkuruoti. Seksualinio gyvenimo naudojimas partnerio žeminimui ar kaltinimui tikrai nepadės palaikyti sveikų santykių.


7. Aistros sumažėjimas ilgalaikiuose santykiuose nėra neišvengiamas


Aistros sumažėjimas ne visada patiriamas ilgesnį laiką trunkančiuose santykiuose. Taip, seksas gali tapti kitoks ir kiek mažiau aistringas, tačiau daug ilgai trunkančių santykių vis dar pasižymi ypatingai aistringu seksu. Mūsų visuomenės nusistatymas, jog seksualinė aistra laikui bėgant blėsta dažnai tampa priimamas kaip tikra tiesa. Taigi, persvarstydami visuomenės prielaidas, o ne jų laikydamiesi, galite geriau suprasti tiek savo, tiek partnerio seksualinės aistros sumažėjimo priežastis.


8. Monogaminis seksas neturi būti nuobodus


Daugybė ilgai kartu esančių porų, ypač subrendusių žmonių, patiria labai malonų ir jaudinantį seksualinį gyvenimą. Senstant dažniau tenka tyrinėti ir eksperimentuoti sekso tema.


Ne taip kaip kitokie santykių poreikiai, pavyzdžiui, draugystė ar patarimas, seksas dažniausiai pasitaiko tik esant partnerystei. Pagarbos puoselėjimas ir ištikimybė romantiškuose santykiuose, bei bandymas suprasti vienas kito poreikius seksui, gali padėti sukurti gilesnius ir labiau vertinamus santykius.