Priešlaikinė ejakuliacija – tai problema, su kuria, pasak medikų, periodiškai arba nuolat susiduria kas trečias vyras. Jų partnerės, atitinkamai, taip pat. Ši problema labai sukrečia vyrą ir jo pasitikėjimą savimi, daugelis šią problemą stengiasi slėpti arba nenori pripažinti, kad ji egzistuoja.


Kas ją sukelia?


Priešlaikine ejakuliacija vadinamas spermos išsiliejimas, kuris įvyksta dar prieš įsiskverbimą arba iš karto po jo. Nors vyrams šis reiškinys sukelia daug nemalonių išgyvenimų, svarbiausia – kad jis efektyviai pagydomas, netgi nepriklausomai nuo paciento amžiaus. Tačiau tam, kad gydymas būtų sėkmingas, svarbu nustatyti tikrąją priešlaikinės ejakuliacijos priežastį. O jų gali būti įvairių:  • Nesėkmės baimė. Perdėtas noras sėkmingai atlikti lytinį aktą ir išlaikyti erekciją tiek, kiek reikia, kartais lemia, jog mylėdamasis vyras tegalvoja apie viena: ar pavyks šį kartą pasirodyti maksimaliai gerai? Moterims įgijus seksualinę laisvę, vyrų baimės išsikerojo: juk dabar, kitaip nei prieš šimtmetį, moteris, kurios vyras nepatenkina, ramiai gali ieškotis kito partnerio. Tai daugeliui vyrų tik dar labiau sustiprina nepasitikėjimą savimi.

  • Pirmosios seksualinės patirties nesėkmė. Jei pirmasis lytinis aktas buvo nesėkmingas, vyrui gali išsivystyti savotiškas nesėkmės refleksas. Jo auklėjimas, kažkada patirtas kaltės jausmas arba atminty vėl ir vėl iškylanti partnerės pašaipa (pavyzdžiui, apie jo penio dydį), gali kaskart iš naujo sukelti baimę patirti dar vieną nesėkmę ir taip išties trukdyti sėkmingam lytiniam aktui.  • Nereguliarūs seksualiniai kontaktai. Jei vyras seksu užsiima retai, tai skatina jo seksualinį hipersusijaudinimą. Kitaip tariant, kuo rečiau vyras mylisi, tuo didesnė tikimybė, kad sėkla išsiverš pernelyg anksti.  • Psichologiniai konfliktai. Pirmalaikę ejakuliaciją gali išprovokuoti ir psichologinės vyro problemos arba poros vidiniai konfliktai. Šiuo atveju priešlaikinė ejakuliacija jam – tarsi būdas nubausti save, arba nesąmoningas troškimas atkeršyti partnerei.


  • Depresija. Tiek akivaizdi, tiek ir užslėpta depresijos forma pažeidžia lytinio potraukio mechanizmą. Depresija, kaip ir kitos priešlaikinės ejakuliacijos priežastys, dažnai sustiprėja ir dėl vyrams būdingo nenoro ar negebėjimo išreikšti emocijas.  • Fizinis skausmas. Bet kokios kilmės fizinis skausmas (neuralgija, kaulų ir sąnarių skausmai, skausmingi pojūčiai lytinių organų srityje) taip pat gali lemti, kad vyras lytinį aktą baigia pernelyg anksti. Lytinio akto trukmę gali paveikti ir partnerės juntami skausmai – jei įsiskverbimo metu jai skauda makšties srityje ir vyras tai numano arba žino, labai tikėtina, kad lytinis aktas truks pernelyg trumpai.


Ar galima su tuo kovoti?


Priešlaikinės ejakuliacijos gydymo metodai tokie pat įvairūs, kaip ir šio sutrikimo priežastys. Kartais ji gydoma vaistais, tačiau daugeliu atvejų užtenka trumpo psichoterapijos kurso ir savarankiškai atliekamų pratimų. Prancūzų seksologė Jeanyne Hueso sukūrė efektyvią šio sutrikimo gydymo metodiką, kurios pagrindas – elgesio terapija ir hipnozė. Metodika apima keturis seansus, ji skirstoma į tris etapus.


Ejakuliacijos valdymas. Tai gana paprastas mechaninis metodas, kai vyras, jausdamas artėjančią ejakuliaciją, duoda partnerei sutartą ženklą, ir ji tuo metu stipriai suspaudžia penį ties pagrindu. Mechaninis suspaudimas trukdo spermai patekti į šlaplę. Po pirmojo pratimo daromas antrasis, „start-stop“, kai vyras keičia judesių ritmą arba apskritai sustoja, priklausomai nuo susijaudinimo lygio.


Kova su nesėkmės baime. Tam naudojamos įvairios psichologinės technikos, jei reikia – ir hipnozė. Priklausomai nuo kliento suteiktos informacijos, seksologė sukuria tekstą, kuriame gausu metaforų, orientuotų būtent į tą žmogų, jos įrašomos į audio laikmeną, kartu su specialiai parinktu muzikiniu fonu. Keletą kartų perklausęs šį įrašą, pacientas pajunta didesnį pasitikėjimą savimi.


Dėmesys partnerei. Toliau analizuojami vyro santykiai su partnere. Čia gali paaiškėti ir giluminės sutrikimo priežastys, tokios, kaip pasąmonėje glūdinti užslėpta makšties baimė, latentinis homoseksualumas arba sadistiniai polinkiai. Šiuo atveju priešlaikinė ejakuliacija yra geras ženklas, leidžiantis psichoterapeutui atkreipti dėmesį į slaptąją asmenybės pusę.