Sekso baimė: bet kokios su seksualine patirtimi susijusios minties atveju, kai kurie žmonės patiria intensyvų nerimą ar net paniką. Kitiems baimę, siaubą ar pasišlykštėjimą kelia konkreti veiklos rūšis, pavyzdžiui, lytinis aktas ar kontaktas su genitalijomis. Kai kurie iš šių žmonių mėgaujasi apsikabinimu, bučiniais ir panašiais prisilietimais, tuo tarpu kiti mano, kad jų jausmai, pasibjaurėjimas ar nerimas apima visas fiziškai artimo kontakto rūšis. Tokie žmonės yra visiškai platoniški ir jiems nereikia sekso.


Vyrų ir moterų, kurie buvo seksualiai išnaudojami, prievartaujami ar kitaip traumuojami, sekso baimė ar pasibjaurėjimo jausmai gali būti suprantama reakcija į skriaudą ir skausmą. Jie nori sukurti sveikus santykius, įskaitant seksą su žmogumi, kuris jiems rūpi, tačiau jų tolimesnis nerimas, kartu su troškimu būti šalia savo partnerio, abiems gali būti painus ir nepatogus.


Kiti, kurie baiminasi ar nemėgsta lytinių santykių, traumos istorijos neturi, tačiau greičiausiai išmoko neigiamo seksualinio požiūrio, girdėjo baisių istorijų ar turi su seksu susijusių bauginančių vaizdinių. Šios baimės gali įsibrauti ir neleisti jiems mėgautis sveikais lytiniais santykiais.


Sekso baimės simptomai:


Dusulys, padidėjęs prakaitavimas, pykinimas, burnos džiūvimas, drebulys, širdies plakimas, negalėjimas aiškiai kalbėti ar galvoti, mirties baimė, pyktis ar kontrolės netekimas, atitrūkimo nuo realybės pojūtis arba nerimo priepuolis.


Seksualinio pasibjaurėjimo, seksualinės fobijos ir baimės diagnostika bei gydymas


Seksualinio pasibjaurėjimo diagnozė sveikatos priežiūros specialisto nustatoma tuomet, kai kas nors išreiškia siekį išvengti kontakto su partnerio(-ės) lytiniais organais, nes tai kelia pasibjaurėjimą, šleikštulį, baimę ar gėdą. Kai kurie žmonės su sunkia pasibjaurėjimo forma gali patirti panikos priepuolius, alpimą, apsunkintą kvėpavimą ar galvos svaigimą bei siaubą.


Su kiekvienu pasišlykštėjimą seksui jaučiančiu asmeniu sekso terapeutas dirba individualiai, pradedant nuo diskusijos apie jo asmeninę ir seksualinę patirtį. Gydymas apima tikslų nustatymą ir individualius pratimus vienam, o kai įmanoma, ir su savo partneriu. Klientai kontrolės ribose juda savo tempu, ir tiek ilgai, kiek reikia, kad jaustis patogiai ir pasiekti savo tikslą.