Vaikai gali atrodyti per maži, kad suprastų, kas tai yra seksas, tačiau jų supratimas apie tai formuojasi jau ankstyvoje vaikystėje. Čia pasitelkiamas labai svarbus tėvų vaidmuo, nes jie atsakingi už tai, kaip vystysis vaiko seksualumas. Ankstyvos vaikystės patirtis jam pasąmonėje išliks visam gyvenimui, todėl svarbu užtikrinti, kad jis ankstyvoje vaikystėje nepatirtų neigiamų dalykų.


Ankstyva patirtis


Turbūt ne vieniems tėvams teko pastebėti, kad mažamečiai vaikai kartais liečia savo lytinius organus eksperimentuodami. Sunku pasakyti, ką jie jaučia tai darydami, tačiau akivaizdu, kad jie daro tai instinktyviai, o kartais atrodo, kad jie tuo netgi mėgaujasi. Ir berniukai, ir mergaitės smalsauja, ką turi priešingos lyties atstovai, todėl kartais jie žaidžia „gydytojus“ ar „namus“.


Gėda


Dažnai tėvai vaikams sako, kad liesti savo organus gėda ir nepadoru, ir dėl to vaikai ima jausti kaltę. Tai gali atsiliepti ateityje, nes užaugęs vaikas negalės atsipalaiduoti sekso metu. Reikia būti atsargiems, kalbant su vaikais apie seksą, tačiau apie tai kalbėti tiesiog būtina.


Tai taip pat svarbu, kaip ir nuolat rodyti vaikams meilę, kurią užaugęs galės rodyti kitam asmeniui.


Jei tėvai pamato, kad vaikai liečia savo lytinius organus, jie dažnai šaukia ant vaikų, tačiau taip daryti tikrai nereikia. Vėliau vaikui atrodys, kad viskas, kas susiję su lytiniais organais, yra gėdinga ir nepadoru. Jam paaugus taip pat gali išlikti negatyvios mintys – atrodys, kad kūniški malonumai yra neleistini. Pirmaisiais gyvenimo metais tėvai vaikams daro didžiausią įtaką, todėl jūs turite apmąstyti, ką daryti, kai vaikas pradės liesti lytinius organus.


Savęs lietimas – ženklas?


Kai vaikai mato, kad tėvai vienaip ar kitaip reaguoja į tai, kad jis liečia savo lytinius organus, taip vaikas gali įprasti prašyti dėmesio. Apskritai, vaikai, kurie tai daro nuolatos, paprastai yra kažkuo nepatenkinti, taigi, reikia ieškoti priežasčių: galbūt skiriate vaikui per mažai dėmesio?


Mokyklinio amžiaus vaikai


Jūs turėtumėte mokyklinio amžiaus vaikams paaiškinti, kad nors savęs lietimas nėra kažkas bloga, tačiau jie savo elgesiu neturėtų atkreipti kitų dėmesio, taigi, to tikrai negalima daryti prie žmonių.


Kiekvienais metais pasitaiko seksualinės prievartos atvejų, todėl vaikai turi žinoti, koks suaugusiųjų elgesys yra neleistinas su vaikais. Vaikas turi žinoti, kur kreiptis vienu ar kitu atveju. Deja, dažnai susigriebiame tik tada, kai būna nutikę kažkas baisaus…


Gandras, kopūstai, ar….?


Ateina laikas, kai kiekvienas vaikas užduoda klausimą: „iš kur atsiranda vaikai?“ Kad vaikai randami kopūstuose, arba, kad juos atneša gandras, tikrai nėra pats geriausias atsakymas. Būkite kiek įmanoma atviri, aiškindami vaikams, kaip atsiranda vaikai. Tam gali tekti ruoštis iš anksto, nes netikėtai užduotas klausimas gali tikrai sutrikdyti. Bet kokiu atveju, vaikai sužinos tiesą, iš kur atsiranda vaikai, todėl tegu vaikai sužino tai iš jūsų.


Vaikams augant…


Dabar vaikai bręsti pradeda gana anksti. Ateina laikas, kai vaikas nebenori, kad užeitumėte į vonią, kol jis maudosi arba nebenori maudytis kartu su savo broliu ar sese. Tai – visiškai normalu, ir turėtumėte gerbti vaiko norus. Viskas, ką tokiais atvejais galite padaryti, tai suteikti vaikui daugiau erdvės ir privatumo.


Kiekviename etape reikia būti pakankamai dėmesingiems, įsiklausyti į tai, ką vaikas kalba, suteikti jam kuo daugiau žinių apie intymius dalykus. Vaikai gali gauti daug informacijos iš draugų ar pažįstamų, tačiau ši informacija dažnai būna klaidinga, o kartais – ir gąsdinanti.