Urologas turi specializuotų žinių ir įgūdžių apie vyrų ir moterų šlapimo takų ir vyriškų lytinių organų problemas. Urologas yra klasifikuojamas kaip chirurginė subspecialybė, iš urologo reikalaujama vidaus ligų, pediatrijos, ginekologijos ir kitų specialybių žinių.

Urologija – tai medicinos specialybė, tirianti vyrų ir moterų lytinės – šlapimo sistemos organų sutrikimų ir ligų, įskaitant inkstų, šlapimtakių, šlapimo pūslės, prostatos bei lytinių organų funkcijas bei užsiima jos gydymu. Problemos šiose srityse yra plačiai paplitę, o naujos medicinos technologijos ir toliau plečia veiksmingų gydymo būdų pasiūlą.

Pateikiame šlapimo sistemos apžvalgą ir ligonių problemas su kuriomis dažniausiai susiduria urologas.

Pūslė

Šlapimo pūslės kontrolės problema yra sveikatos sutrikimas, kuris trukdo jums kontroliuoti šlapinimąsi. Bet kokiame amžiuje dauguma problemų gali būti sėkmingai išgydytos. Hiperaktyvi šlapimo pūslė ir šlapimo nelaikymas gali sukelti sumišimą, trukdyti dalyvauti mėgiamoje veikloje ir veda į socialinę izoliaciją. Toliau pateikta informacija apima hiperaktyvią šlapimo pūslę ir šlapimo nelaikymą. Siekiant geriau suprasti nelaikymą, būtina plačiau sužinoti apie šlapimo takus (šlapimo sistemą), ypač apie dalis, kurios saugo ir išleidžia šlapimą.

Šlapimą kontroliuoja trys raumenų rinkiniai. Vienas rinkinys yra pats šlapimo pūslės raumuo. Antrasis rinkinys – tai sfinkterio raumuo, kuris atidaro ir uždaro šlaplę, o trečiasis – dubens raumenys. Jie palaiko gimdą, tiesiąją žarną ir šlapimo pūslę. Šlapimo pūslė yra raumuo, kuris yra iškart po gaktos kaulu, ir yra prijungtas prie inkstų. Du vamzdeliai (šlapimtakiai) perneša inkstų pagamintą šlapimą į šlapimo pūslę. Pūslė turi dvi pagrindines funkcijas:

1) Kiekvieną kartą, kai valgote ar geriate, jūsų kūnas sugeria skysčius. Inkstai iš kraujo filtruoja atliekų produktus ir formuoja šlapimą.

2) Ištuštinti saugomą šlapimą.

Kai šlapimo pūslė bando sulaikyti šlapimą, jos darbas yra atsipalaiduoti. Palaikyti saugojimo funkciją pūslei padeda du raumenys: vidaus sfinkteris ir išorinis sfinkteris. Šie sfinkteriai irgi raumenys, o jų funkcija yra susitraukti taip, kad saugojimo metu šlapimas nepasišalintų. Tarpvietės raumenys po šlapimo pūsle taip pat padeda išlaikyti uždarytą šlaplę. Kai šlapimo pūslės sfinkterio ir tarpvietės raumenys yra įtempti, šlapimas lieka viduje. Kai šlapimo pūslė bando ištuštinti šlapimą, jos funkcija yra susitraukinėti, o sfinkteriai padeda atsipalaiduodami ir leisdami pro juos pratekėti šlapimui. Šlapimo pūslės kontrolė reiškia, kad šlapinatės tik tada, kai norite. Gerai šlapimo pūslės kontrolei visos sistemos dalys turi dirbti kartu. Dubens raumenys turi laikyti šlapimo pūslę ir šlaplę. Šlaplės sfinkterio raumenys turi atidaryti ir uždaryti šlaplę, o nervai turi kontroliuoti šlapimo pūslės ir dubens raumenis.

Lengvas poreikis šlapintis pajuntamas tuomet, kai šlapimo kiekis siekia apie pusę šlapimo pūslės pajėgumų. Kai šlapimo pūslė pilna, šlapimo pūslės nervai siunčia signalą į smegenis ir praneša, kad ji yra pilna, todėl pajuntate norą eiti į tualetą. Jūsų smegenys siunčia signalus per nugaros smegenų nervus, kurie praneša dideliam šlapimo pūslės raumeniui, vadinamam detrusoriumi (sluoksniuotas lygusis raumuo aplink šlapimo pūslę), kada reikia atsipalaiduoti, o kada susitraukti. Stimuliuojant, detrusorius susitraukia į piltuvo formą ir pasiruošia išleisti šlapimą. Smegenys taip pat padeda koordinuoti šlapimo pūslę, sfinkterius ir tarpvietės raumenis, kad jie dirbtų kartu, atsipalaiduotų ir leistų pasišalinti šlapimui. Taigi, būklės, kurios paveikia smegenų veiklą ir stuburo smegenų funkciją, dažnai paveikia asmens gebėjimą kontroliuoti šlapinimąsi.

Nelaikymas

Šlapimo nelaikymas yra medicininis terminas, kuris vartojamas tuomet, kai aprašyti šlapimo srovės kontrolės negalią. Nelaikymas dažniausiai pasireiškia tuomet, kai šlaplė negali sandariai užsidaryti ir sulaikyti šlapimą pūslėje.

Inkstai

Šlapimo takai paprastai susideda iš dviejų inkstų, kiekvienas jų pridedamas prie šlapimtakių (šlapimo vamzdelio), kurie jungia inkstus su šlapimo pūsle ir šlaple, kuriais šlapimas išteka iš  šlapimo pūslės lauk. Inkstai atlieka daug funkcijų, įskaitant atliekų iš kraujo šalinimą, druskų ir kitų medžiagų balanso palaikymą kraujyje, hormonų, kurie padeda stiprinti kaulus ir formuoti raudonuosius kraujo kūnelius, gamybą. Šlapimtakiai atlieka tik vieną funkciją – neša šlapimą iš inkstų į šlapimo pūslę. Pilvo apačioje esanti šlapimo pūslė atlieka dvi funkcijas – saugo šlapimą ir per šlaplę šalina šlapimą.