Vojeristai dažniausiai yra vyrai, kurie turi įprotį žiūrėti į nuogą asmenį, nusirenginėjantį ar lytiniais santykiais užsiimantį žmogų, ir tokiu būdu patiria seksualinį malonumą. Šis specifinis aktas yra vadinamas vojerizmu.

Vojerizmas dažniausiai yra susijęs su nieko neįtariančiais žmonėmis arba tais, kurie nežino, kad jie yra stebimi, nors jie stebi savo aukas ir apie jas kuria fantazijas, svajoja, jis masturbuojasi nesiekdamas su jais jokio seksualinio kontakto. Vojeristai slepia savo veiksmus ir neketina nuskriausti savo aukos. Bet net ir be ketinimo daryti žalos, vis dar svarbu, kad žmonės būtų saugūs ir nedelsiant praneštų apie bet kokį patirtą vojerizmo incidentą. Jų veiksmai vis tik laikomi nelegaliais.

Vojerizmo priežastys

Vojerizmas yra seksualinio sutrikimo forma, kuriai reikalingas gydymas. Elgesys prasideda iki kol asmuo sulaukia 15 metų, o negydomas gali tęstis visą gyvenimą. Iki šiol mokslininkai nenustatė jokio konkretaus vojerizmo pagrindo. Atsitiktinis nuogo, nusirengiančio arba užsiimančio seksu asmens stebėjimas pirmą kartą, ekspertų įvardijamas kaip turintis pasikartojimus. Kai kurios teorijos teigia, kad ekshibionistinis elgesys yra susijęs su vaikystės traumomis, pavyzdžiui, seksualine prievarta.

Pagal knygą „Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovas“ yra du kriterijai, pagal kuriuos galima nustatyti vojerizmo diagnozę. Pirma, per pastaruosius šešis mėnesius asmuo patyrė intensyvių seksualinių fantazijų ir potraukio kartojimąsi stebint nuogą nepažįstamąjį, nusirenginėjančius ar lytiniais santykiais užsiimančius žmones. Antra, asmens fantazijos ir seksualinis elgesys kelia nerimą ar atitraukia nuo kasdienių darbų ir individo funkcionavimui būtinų veiksmų.

Kadangi dauguma vojeristų užsiima savo veikla diskretišku būdu, jie retai sugaunami ir skubaus gydymo nesiekia. Pagauti, jie paprastai priverčiami kreiptis pagalbos. Priešingu atveju prieš juos gali būti išduota teismo nutartis.

Vojerizmo gydymas

Siekdami sėkmingai gydymo vojeristai turėtų būti pasirengę pakeisti savo elgesį. Iš pradžių gali būti sunku.

Dažniausia vojerizmo gydymo forma yra elgesio terapija. Terapija padeda vojeristams kontroliuoti savo potraukį, kai žiūri į savo aukas, ir padeda rasti kitų seksualinio pasitenkinimo būdų. Tiesioginio gydymo vaistais nėra.

Ar vojerizmas yra nusikaltimas?

Vojerizmo aktas daugelyje valstybių yra laikomas nusikaltimu, baudžiamuoju nusižengimu. Vis dėlto sunku įrodyti vojeristo tyčinio stebėjimo ketinimą, todėl baudžiamasis persekiojimas gali kartais nepavykti, o pagautieji gali teigti, kad jų veiksmai buvo grynai atsitiktiniai. Kai kuriais atvejais, visuomeninę gėdą patyrę vojeristai gali būti paskatinti pakeisti savo elgesį. Kita vertus, žmonės, kurie galvoja, kad jiems būdingas toks elgesys, gali leistis gydomi. 

Ekspertai patvirtina, kad priimtino elgesio visuomenėje žmonės gali išmokti tik juos šviečiant. Tokio pobūdžio švietimas turėtų prasidėti ankstyvoje vaikystėje, todėl formuojant atitinkamas savo vaiko vertybes svarbų vaidmenį vaidina tėvai. Savo ruožtu suaugusieji, turėtų įsitikinti, kad persirenginėdami jie užtraukia užuolaidas ir žaliuzes, taip apsisaugodami nuo vojerizmo.