Ar kada nors norėjote turėti stebuklingą afrodiziaką, kuris pritrauktų prie jūsų žmones, kuriems simpatizuojate? Pasirodo, kad mūsų organizmas gamina natūralius afrodiziakus – feromonus. Feromonai yra cheminiai junginiai, gaminami gyvūnų organizme, kurie keičia kitos tos pačios rūšies gyvūno elgesį. Pavyzdžiui, žmogaus. Nuo kitų hormonų jie skiriasi tuo, kad turi tiesioginės įtakos ne juos gaminančiam organizmui, o organizmui iš išorės. Nors jie neturi kvapo, yra vadinami „meilės kvapais“, nes jiems pakliuvus į nosį, receptoriai pradeda smegenims siųsti tam tikrus signalus.

Kad feromonai egzistuoja žmogaus kūne, kartu su savo kolegomis pirmoji atrado Filadelfijos mokslininkė Winnifred B. Cutler, 1986 metais vadovavusi tyrimui. Ji nustatė, kad feromonai išsiskiria iš pažastų, šlapimo ir seilių. Pašalinus kvapą lieka bekvapės medžiagos, kuriose yra feromonų.

Pagrindiniai faktai apie feromonus

Portale „Medical News Today“ pateikiami „greiti“ faktai apie feromonus:

  • Feromonai yra panašūs į hormonus, tik veikia ne kūno viduje, bet išorėje
  • Jie veikia kitų asmenų elgesį, pavyzdžiui, skatina seksualinį susijaudinimą
  • Dauguma vabzdžių bendrauja naudodami feromonus
  • Daug feromoninių produktų galima įsigyti internetu, tačiau tyrimai kol kas tvirtai neįrodė jų veiksmingumo
  • Išskiriami 4 feromonų tipai

Feromonai

Kokią funkciją atlieka feromonai?

Gyvūnų išskiriami feromonai lemia įvairų elgesį – kelia pavojaus signalą, seksualinį susijaudinimą, apibrėžia teritoriją, sukuria ryšį tarp motinos ir palikuonių, įspėja kitą gyvūną atsitraukti ir t.t. Vabzdžių elgesyje feromonų funkciją suprasti yra daug paprasčiau nei žinduoliuose. Po daugybės dešimtmečių tyrinėjimų mokslininkai dar vis ginčijasi, kokias tiksliai funkcijas feromonai atlieka žmonių elgesyje.

Tinklapyje „Better Help“ rašoma, kad vyrai gamina androsteroną, kuris juos daro patraukliais moterims. Kai kurie vyrai, išskiriantys daug šio feromono, gali būti net fiziškai nepatrauklūs, tačiau androsteronas kitiems žmonės duoda ženklą, kad šis žmogus yra patrauklus. Moterys taip pat išskiria šį feromoną, tačiau keturis kartus mažiau nei vyrai. Kopulinas yra pagrindinis feromonas, kurį išskiria moterys.

Feromonai

Feromonų kiekis, kurį išskiria žmogus, veikia jo seksualinį aktyvumą. Didesnį feromonų kiekį išskiriantys žmonės  linkę dažniau mylėtis, jaučiasi labiau pasitikintys savimi ir seksualiai patrauklūs.

Beje, feromonai gali daryti ir atvirkštinį poveikį – atstumti. Turbūt ne kartą esate pastebėję, kad kai kurie naujai sutikti žmonės mums nepatinka, rodos, be jokios priežasties. Dažnai tai būna susiję su feromonais – jie bando jūsų smegenims pasakyti, kad šis asmuo nėra genetiškai patrauklus reprodukcijai.

Feromonai turi įtakos ne tik seksualiniam potraukiui. 2009 metais JAV atliktas tyrimas, analizavęs, kaip naujagimiai atpažįsta savo motinas, parodė, kad motinų pienas turi specifinį kvapą, kurį kūdikiai atpažįsta. Tyrimo metu kūdikiams iš abiejų pusių buvo padėti du krūtų įklotai. Vienas iš jų buvo motinos, o kitas – nepažįstamo žmogaus. Naujagimiai visada judėdavo link įkloto su motinos pienu.

Pasirodo, kad feromonai yra susiję ir su seksualine orientacija. „The New York Times“ straipsnyje, publikuotame 2005 metais, aprašomi feromonų tyrimai, atlikti su heteroseksualiais ir homoseksualiais asmenimis. Tyrimų rezultatai parodė, kad heteroseksualūs ir homoseksualūs vyrai skirtingai reaguoja į feromonus. Homoseksualūs vyrai reagavo į tuos pačius kvapus kaip ir heteroseksualios moterys.

Feromonas

Kaip feromonai veikia vyrus?

2004 metais atliktas tyrimas, kuriame buvo analizuojamas moterų patrauklumas ir jų ciklo etapas, parodė, kad vyrai nesąmoningai gali suprasti, kada moterys patiria ovuliaciją, t.y. yra ciklo viduryje. Vadinasi, kada yra pačiame vaisingiausiame savo ciklo etape. Nors patys feromonai specifinio kvapo neturi, jie išsiskiria su prakaitu. Vyrams pauosčius skirtingų moterų marškinėlius, labiausiai jiems patiko tie, kurių savininkių menstruacijų ciklas buvo viduryje.

Kaip feromonai veikia moteris?

Vyro išskiriamas androsteronas gali pagreitinti moters širdies plakimą, pakelti nuotaiką, vadinasi, tas vyras bus patrauklesnis. Testosteronas taip pat vaidina svarbų vaidmenį vyro patrauklume. Šveicarų mokslininkai 1995 metais atliko tyrimą, nagrinėjusį, kokie vyrų kvapai patraukliausi moterims. Tyrimo dalyviai vyrai buvo paprašyti dvi dienas dėvėti tuos pačius marškinėlius, vėliau jų kvapas buvo duotas pauostyti moterims. Rezultatai parodė, kad moterims patrauklesnis buvo kvapas, kurį jos įvertino kaip nemalonų. Tai tik patvirtina teiginį, kad mus traukia nebūtinai tie kvapai, kurie yra suprantami kaip „skanūs“, yra daug daugiau lemiančių faktorių.

-28% Akcija
Populiaru
-28% Akcija
Populiaru
(5)
25.00 € 34.95 €
Populiaru
Populiaru
(21)
15.95 €
Populiaru
Populiaru
(6)
19.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Lizingas
Nemokamas pristatymas
69.95 €
Nemokamas pristatymas
Nemokamas pristatymas
39.95 €
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Paskutinė
Nemokamas pristatymas
(1)
29.95 €
Naujiena
Nemokamas pristatymas
Naujiena
Nemokamas pristatymas
(1)
49.95 €
Populiaru
Populiaru
(4)
19.95 €
Rodyti daugiau

Feromonai ir vabzdžiai

Kaip jau minėta anksčiau, vabzdžiai komunikuoja naudodami feromonus. Pasirodo, feromonais jie naudojasi daug išradingiau nei žmonės:

  • Šilkaverpių kandžių patinai gali nukeliauti paskui pateles beveik 50 mylių, sekdami jų feromonų kvapą.
  • Bičių kolonijose bitės motinėlės išskiria feromoną, kuris koordinuoja visą bičių kolonijos veiklą.
  • Kai kurios parazitinės vapsvos yra išsivysčiusios taip, kad gebėtų sekti savo grobį pagal feromonus.
  • Kai kurie tarakonų ir svirplių patinai gamina feromonus, dar kitaip vadinamą afrodiziakais, kuris pritraukia pateles poravimosi metu.
  • „Bolas“ rūšies vorai geba išskirti tam tikrų naktinių kandžių patelių lytinį feromoną, kuris traukia patinus. Taip kandžių patinai papuola į jų voratinklius.

Feromonai

Feromonų tipai

Šiuo metu yra nustatyti ir daugiausiai tyrinėjami 4 feromonų tipai:

Atpalaiduojantys (angl. releaser) – jie daro staigų poveikį juos jaučiančio žmogaus elgesiui. Dažniausiai jie siejami su seksualine trauka.

Signaliniai (angl. signaler) – jie pateikia informaciją apie gyvūno hierarchinę vietą, apie tai, ką neseniai gyvūnas valgė, taigi, ir apie maisto prieinamumą. Taip pat jie itin svarbūs renkantis porą.

Moduliaciniai (angl. modulator) – jie veikia neuropsichologinius parametrus. Nors gyvūnuose juos aptikti sunku, žmonių tyrinėjimuose jie itin populiarūs, dažniausiai randami žmogaus prakaite.

Pirminiai (angl. primer) – Šie feromonai taip pat veikia endokrininius parametrus, įskaitant ir menstruacinį ciklą. Kadangi endokrininiai pokyčiai veikia ir neuropsichologinius parametrus, pirminių ir moduliacinių feromonų veikimas persidengia.

Feromonai

Feromoniniai kvepalai

Parfumerijos industrija, prasidėjus feromonų tyrinėjimams, atrado nišą, kaip sudominti pirkėjus, parduodant jiems įsivaizdavimą, kad dėl tam tikro kvapo jie gali tapti patrauklesni ir lengviau suvilioti kitus žmones.

Feromoniniai kvepalai kuriami į sudėtį įtraukiant gyvūninius arba augalinius feromonus, jie naudojami kaip pagrindiniai ingredientai. Kartais gamyboje naudojami ir sintetizuoti žmogaus feromonai, tačiau tai pasitaiko rečiau. Paprastai tariant, šių kvepalų kūrėjai bando kvepalų buteliuke užfiksuoti organizmų išskiriamus feromonus, kurie yra atsakingi už seksualinę trauką.

Dažniausiai tai būna muskusas, civetas, ambra ir t.t. Naudojant žmonių feromonus dažniausias ingredientas yra androsteronas. Kvepalų poveikis priklauso ne tiesiogiai nuo kvapo, bet nuo feromonų koncentracijos stiprumo. Iš karto poveikio ir nepajausite, turite kontaktuoti su kitais žmonėmis.

Žinoma, nereikėtų turėti iliuzijos, kad feromoniniai kvepalai privers jūsų trokštamą žmogų jus įsimylėti. Daugių daugiausia jie gali paskatinti jūsų bendravimą, susidomėjimą, o toliau viskas priklausys nuo jūsų. Taip pat galite skirti daugiau dėmesio dalykams, kurie padidina jūsų natūralių feromonų išsiskyrimą organizme.

Kaip natūraliais būdais padidinti feromonų išsiskyrimą organizme?

Portale „The Good Trade“ pateikiami keli būdai, kaip galite paskatinti savo organizmą gaminti daugiau feromonų.

Reguliariai sportuokite – feromonus gamina prakaitas, tad kuo daugiau sportuosite, tuo aktyvesni jie bus. Taip pat sportas išvalo jūsų kūną nuo toksinų, išvalo poras, o kai jos yra švarios, feromonai tampa stipresni. Kitas priežastis sportuoti – testosterono gamyba.

Pakankamai miegokite – miego trūkumas gali paveikti jūsų feromonų lygį, nes hormonai organizme išsibalansuoja.

Valgykite maistą, kuris skatina feromonų išsiskyrimą – salierai, pastarnokai ir triufeliai gali pagerinti feromonų išsiskyrimą.

Vartokite papildus – Cinkas ir Dehidroepiandrosterono sulfatas (DHEA-S) skatina organizme feromonų gamybą. Šios medžiagos gaminamos ir mūsų organizmuose natūraliai, jos laikomos lytinių feromonų pirmtakais.

Natūralūs feromonai

Reguliariai atsisakykite sekso ir masturbacijos – leiskite savo organizmui ir hormonams „įsikrauti“ iš naujo. Kurį laiką nepatyrus orgazmo, suaktyvėja testosterono ir estrogeno gamyba, o tai turi įtakos feromonų gamybai.