Menstruacinė taurelė palengvino daugybės moterų gyvenimą. Ši priemonė sparčiai populiarėja ne veltui – jos pagalba mėnesinių keliamus nepatogumus galima pamiršti. Aš, gydytoja, doktorantė Aivara Urbutė, kurianti „Instagram“ paskyrą „Žemiau bambos“ taip pat negalėjau atsidžiaugti atradusi  menstruacinę taurelę.

Menstruacinė taurelė – kas tai?

Tai menstruacinės higienos priemonė, kuri dedama į makštį ir surenka apie 30 ml kraujo. Pirmosios menstruacinės taurelės sukurtos dar 1930 m., tačiau tik 21 amžiuje jų gamybai pradėtos naudoti hipoalerginės, atsparios aplinkai medžiagos – tokios kaip medicininis silikonas.

Man pasirodė be galo įdomu tai, kad taurelės išpopuliarėjo tik dabar, nors ir egzistavo jau kurį laiką. Tam galėjo įtakos turėti tai, kad gamintojams ir verslininkams tai nėra ,,geras biznis’’ (vienos taurelės moteriai pakanka 3-5 metams, o jos kaina svyruoja tarp 15-30 Eur, tuo tarpu kitos higieninės menstruacijoms skirtos priemonės per metus moteriai gali kainuoti apie 30-60 Eur.  Renkantis ekologiškas, brangesnių prekinių ženklų priemones ši suma gali ir padvigubėti.

Taigi, 2010 m., kai informacija apie taurelių pranašumą pradėjo sklisti ne tik iš lūpų į lūpas bet ir visagaliu internetu, šios pagaliau pelnytai išpopuliarėjo. Tikiuosi, ir mūsų, „Žemiau bambos” indėlis prie to prisidės.

Pasigilinkime, kodėl gi jos vertos dėmesio.

Menstruacinių taurelių privalumai

  • Taurelės keičiamos rečiau nei tamponai ar paketai.
  • Suteikia didesnį gaivos, švaros pojūtį.
  • Su taurele galima maudytis, sportuoti.
  • Ekonomiškesnė, lyginant su kitomis menstruacinėmis priemonėmis.
  • Tvaresnė ir ekologiškesnė, lyginant su kitomis menstruacinėmis priemonėmis, kurios yra vienkartinės, neteršiame gamtos.
  • Mažesnis pratekamumas nei kitų menstruacinės higienos priemonių.
  • Įpratus – paprastos naudoti.
  • Nebūna nemalonaus kvapo, skirtingai nei naudojant kitas menstruacinės higienos priemones.
  • Ypatingai patogu keliaujant, nes užima nedaug vietos, lyginant su tamponais ar paketais.

menstruacine taurele

Menstruacinės taurelės trūkumai

  • Ne visoms moterims pavyksta iš karto išsirinkti tinkamiausią taurelę. Jos yra kelių dydžių, tad vienos gali būti per didelės – bus nepatogu, gali net skaudėti; kitos per mažos – pratekės.
  • Iš pradžių gali būti sudėtinga išmokti tinkamai taurelę įsistatyti, reikia atrasti sau patogiausią būdą ir įprasti ją naudoti.
  • Taip pat nepatogumų sukelti gali taurelės pakeitimas. Tenka išsitepti rankas, būna ir nepatogių situacijų, pavyzdžiui, kai prireikia taurelę pasikeisti viešajame tualete, ją išplauti. Tačiau tai įpročio reikalas, žinant, kad taip gali atsitikti, galima su savimi turėti vandens buteliuką ar servetėlę.

Kam nepatariama naudoti menstruacinių taurelių?

​Vis dar gajus mitas, kad taurelės, kaip ir tamponai, netinka merginoms, neturėjusioms lytinių santykių. Taip yra dėl to, kad žmonės klaidingai suvokia mergystės plėvę ir tiki, kad ją galima suplėšyti, naudojant tokias priemones. Taip nėra. Mergystės plėvė yra elastingas audinys, kuris pilnai nedengia makšties ir jo taip pažeisti negalime. Todėl mergaitės, sulaukusios pirmų mėnesinių, taureles gali naudoti.

Neseniai  pasirodė ir vienas tyrimas, kuriame pastebėta, kad kelioms moterims, naudojančioms menstruacines taureles, pasislinko spiralė.  Tačiau teisingai naudojant taureles to padaryti neįmanoma. Tiesa, tai dar reikalauja tolimesnių tyrimų. Turint kontracepcijos spiralę nepatariama rinktis ir tamponų, mat jie gali užkabinti spiralės siūliukus. Taurelių, žinoma, nerekomenduojame naudoti toms moterims, kurios serga vaginizmu ar jaučia skausmą esant bet kokiai intervencijai į makštį.

Kaip teisingai išsiimti taurelę?  Netraukite taurelės per jėgą, pirmiausia švelniai timptelėkite už kotelio ir įlenkite pirštu, kad pašalintumėte vakuumą ir tada lengvai ištrauksite.

Kaip išsirinkti menstruacijų taurelę?

Menstruacijų taurelių yra skirtingų dydžių bei formų ir pirmiausia jos skirstomos į skirtas gimdžiusioms ir negimdžiusioms moterims. Cezario pjūvio operaciją turėjusioms moterims kartais irgi rekomenduojamos taurelės gimdžiusioms. Vis dėlto vadovaujantis vien tik šiuo kriterijumi gali nepavykti atrasti sau tinkamos taurelės. Pasitaiko, kad net ir gimdžiusioms moterims joms skirtos taurelės būna per didelės, o negimdžiusioms tinka taurelės, kurios skirtos gimdžiusioms moterims.

Taip pat yra paauglėms skirtų taurelių dydžiai, jos kiek mažesnės, taigi tiktų ir labai smulkaus sudėjimo moterims, ar toms, kurių gimdos kaklelis yra žemai.

Reikšmingas gali būti ir jūsų gimdos kaklelio aukštis – jei jis aukštas, tiks ir didesnė taurelė, jei labai žemas, gali būti, kad reikės atrasti trumpesnę taurelę.

Taigi, bandant surasti sau anatomiškai tinkamiausią, gali tekti išbandyti ne vieną taurelę. Kita vertus, man labiausiai  pravertė ir kelių skirtingų taurelių įsigijimas. Pavyzdžiui, į mėnesinių pabaigą, kada kraujavimas nebe toks gausus, galima naudoti mažesnę taurelę.

Rodyti daugiau

Pradžiai rekomenduojame pasinaudoti šiuo gimdos kaklelio aukščio matavimo pavyzdžiu, pagal kurį galite išsirinkti taurelės dydį.

menstruacine taurele kaip naudoti

Iliustracija: https://rubycup.com/blogs/articles/where-should-menstrual-cup-sit

Kaip naudoti menstruacinę taurelę?

  1. Raskite sau tinkamą dydį (A – negimdžiusioms, B – gimdžiusioms, paauglėms ir kt.)
  2. Įsidėjimas. Nusiplaukite rankas, pritūpkite, sulankstykite taurelę ir įsidėkite į makštį. Lankstyti galima įvairiais būdais: raskite sau patikimiausią (žr. video).
  3. Išėmimas. Po kelių valandų (prisipildžius) pašalinkite vakuumą, ištraukite ir ištuštinkite taurelę.
  4. Taurelę dienos bėgyje plaukite vandeniu ar drėgna, tam skirta servetėle.
  5. Nusiplaukite rankas ir galite įsidėti tą pačią taurelę vėl.

Papildomi patarimai, padėsiantys prisijaukinti menstruacines taureles ir naudoti lengviau

  1. Išbandyti ir rasti sau patogiausią lankstymo būdą Kiekvienai jis gali būti skirtingas – pabandykite įvairius ir pajauskite, kaip lengviausia įvesti į makštį, ir kaip geriausiai išsiskleidžia ir susidaro vakuumas.
  2. Prieš įdedant sudrėkinkite vandeniu ar lubrikantu.
  3. Jei jaučiate galiuką makštyje – galima jį pakirpti.
  4. Patogu įsidėti pritūpus ar duše.
  5. Pirmais kartais ar menstruacijų pradžioje, kol jos gausesnės, galite naudoti vienkartinį įklotą, kad būtų ramiau ir galėtumėte įvertinti pratekamumą.

Kas kiek laiko taureles reiktų keisti?

Pirmiausia keiskite kas 4–6 valandas, kad pastebėtumėte, koks jūsų menstruacijų gausumas ir įsivertintumėte, kas kiek valandų taurelę reikėtų keisti. Įprastai jos keičiamos daug rečiau nei kitos menstruacijoms skirtos higieninės priemonės, tačiau ne rečiau kaip kas 12 valandų.

Keičiant svarbi švara – pasirūpinkite, kad jūsų rankos būtų švarios. Išpylus taurelės turinį, ją išplaukite po švariu, tekančiu vandeniu. Taip pat svarbu prieš įsidedant taurelę kaskart prasidėjus mėnesinėms ją dezinfekuoti, pavirinant karštame vandenyje.

Gamintojai nurodo, kad taureles galima naudoti bent 2-5 metus. Svarbiausia įvertinti turimos taurelės išvaizdą – ar ji nepapilkėjusi / nepageltonavusi, nesuskeldėjusi, nelipšni ar pan. Keisti reikėtų atsiradus šiems pokyčiams.

menstruacine taurele kaip isideti

Ar gali taurelės būti pavojingos, pvz., sukelti toksinio šoko sindromą?

Laikantis higienos, taurelės tikrai nepavojingos. Remiantis 2019 m. The Lancet publikuota meta-analize (van Eijk ir bendraaut.), menstrucinė taurelė yra saugi alternatyva, nekenkianti makšties mikroflorai. O lyginant su tamponais, taurelės susijusios su mažesne toksinio šoko rizika.

Tinkamai parinkusios ir įdėjusios, jos net neturėtumėte jausti. Jei jaučiate skausmą – keiskite, ieškokite sau patogesnės arba rinkitės kitas menstruacines priemones.

Taigi, ko gero, perskaičiusioms jau nekyla dvejonių, kodėl man tai buvo didžiulis atradimas, pagerinęs gyvenimo kokybę. Kai pagaliau galėjau judėti, sportuoti, šokti, net plaukioti nevaržoma. O dar geriau, kad pagaliau nepratekėjo kraujas, nesusipurvino drabužiai ar kėdės ir, žinoma – tas švaros pojūtis, kai tarp kojų nėra nieko drėgno (t.y. pilno paketo).

Viva la taurelė!

Jūsų,

Aivara

Žemiau bambos