Fetišai – tema, kuri domina visus. Kai kurie žmonės nebijo prisipažinti, kad turi tam tikrų fetišų, kiti – žiūri į tai kreivai ir nuolat svarsto, kas tokiems žmonėms yra „negerai“. Pirmiausia žodis „fetišas“ buvo vartojamas kalbant apie tam tikrų religinių objektų garbinimą, kai jiems būdavo priskiriamos antgamtinės galios. Pavyzdžiui, įvairios statulėlės ar kryžiai. Šiandien išgirdę šį žodį jį iš karto asocijuojame su seksualiniu susijaudinimu. Fetišas – tam tikros žmogaus kūno savybės, objektai ar reiškiniai, kurie kelia lytinį susijaudinimą.

Mūsų dienomis šis žodis toks paplitęs, kad kartais lengva pamesti jo reikšmę. Pavyzdžiui, jeigu jums gražu, kai moteris yra su aukštakulniais bateliais, dar nereiškia, kad turite pėdų fetišą. Lygiai taip pat faktas, kad jus jaudina tam tikras kvapas, nereiškia, kad tai yra lytinis nukrypimas. Galima įvardinti daugybę skirtingų fetišų ir visi jie yra normalūs tol, kol netrukdo gyventi tiek jums, tiek aplinkiniams.

Ar aš nenormalus?

Įdomu tai, kad fetišas vis dėlto gali būti palaikyta sutrikimu, tačiau tik atitikus gana aiškiai įvardintus kriterijus. Pasak Very Well Mind,  psichikos sveikatos sutrikimų klasifikacijoje fetišizmas yra padėtas lentynėlėje šalia vojerizmo ir ekshibicionizmo. Trys pagrindiniai kriterijai, kurie gali indikuoti, kad fetišas trukdo gyventi normalų gyvenimą ir jau yra lytinis sutrikimas:

 1. Per paskutinių 6 mėnesių periodą jautėte seksualinę trauką ne genitalinei kūno daliai arba negyvam objektui. Tai pasireiškė įvairiomis fantazijomis ir elgesiu.
 2. Patiriamos fantazijos ir poreikiai kėlė jums didelį nerimą ir trikdė gyventi savo įprastoje rutinoje, atlikti kasdienius darbus.
 3. Objektai, kuriuos naudojate persirenginėjimui (pvz. iš vyriškų drabužių į moteriškus) ir stimuliuojantys prietaisai (vibratoriai) nėra priskiriami prie šių kriterijų. Taigi, poreikis persirenginėti arba naudoti vibratorių nėra laikomas fetišu.

Svarbu suvokti, kad tol, kol jūsų fetišai nekelia rimtų bėdų kasdienybėje ilgą laiką, tol nevertėtų nerimauti ir diagnozuoti sau kažkokių sutrikimų.

Fetišas

Fetišų kategorijos

Nors fetišų objektų yra daugybė, juos galima suskirstyti į  tris pagrindines kategorijas:

Medijos fetišas – tokį fetišą turintis žmogus dažniausiai jaučia didelę trauką tam tikrai medžiagai, pavyzdžiui, lateksui, gumai, šilkui ar odai. Toks fetišas gana dažnas ir su juo gana paprasta gyventi. Dažnai malonumui pasiekti galima pasitelkti sekso lėles!

Formos fetišas – šios kategorijos fetišus turintis asmuo jaučia potraukį tam tikroms formos, pavyzdžiui, aukštakulniams bateliams ar apatiniam trikotažui;

Gyvasis fetišas – tai kūno dalys, pavyzdžiui, pėdos, plaukai, sėdmenys ir t.t.

Fetišų objektai

Žmogui, kuris nėra susidūręs su šia tema, gali kilti daug klausimų, tai kas vis dėlto priskiriama prie fetišo objektų? Tiesa yra ta, kad tai gali būti beveik viskas. Pagalvokite apie bet kokį objektą ir turbūt atsiras bent vienas žmogus pasaulyje, kuris jam turės fetišą. Žmonės turi pačių neįprasčiausių fetišų, tai tik dar kartą parodo, kokie visi žmonės yra skirtingi ir koks įvairus yra pasaulis, pavyzdžiui:

 • Potraukis kūno modifikacijoms, tokioms kaip tatuiruotės ar auskarai;
 • Potraukis tam tikriems drabužiams, pavyzdžiui, kojinėms, sijonams ar apatiniams;
 • Potraukis tik gumai ar odai;
 • Potraukis avalynei ar tam tikros rūšies batams;
 • Potraukis tik tam tikroms kūno dalims, tokioms kaip pėdos (klasikinis pėdų fetišas), bamba, kojos, burna, nagai ir t.t.
 • Potraukis tik galvos ar kūno plaukams;
 • Potraukis retesniems objektams, tokiems kaip stetoskopai, čiulptukai ar sauskelnės;
 • Urofilija arba potraukis veiklai, susijusiai su šlapimu;
 • Nekrofilija arba seksualinis potraukis lavonams;
 • Skatofilija arba seksualinis potraukis veiklai, susijusiai su išmatomis;
 • Laktofilija arba potraukis žindančioms krūtims;
 • Menofilija arba potraukis menstruaciniam kraujui;
 • Mukofilija arba seksualinis potraukis čiaudėjimui.

fetišas

Kaip atsiranda fetišai?

Tai klausimas, kurį dažniausiai užduoda žmonės, patys neturintys fetišų arba bijantys sau tai pripažinti, nes sunku suprasti, kaip tam tikri objektai ar kito žmogaus savybės, neturinčios akivaizdžios seksualinės reikšmės mūsų gyvenimuose, gali sukelti lytinį potraukį. Pasak žurnalo Health Line, yra daugybė priežasčių, kodėl mus traukia vieni ar kiti dalykai, objektai.

Pirmiausia, kai kurie žmonės yra tiesiog lengviau seksualiai sujaudinami, nei kiti. Pavyzdžiui, kartą atsitiktinai susidūręs su tradiciškai neseksualia kūno dalimi (pėda ar pirštais) intymioje situacijoje, žmogui tai gali patikti, o vėliau jis natūraliai pradės matyti ir naudoti kaip seksualinį objektą.

Fetišas

Žmogaus asmenybė taip pat turi didelę reikšmę – 2014 metais atlikta apklausa, vėliau publikuota Canadian Journal of Human Sexuality, kurios metus buvo apklausta 270 žmonių, kurie praktikuoja BDSM, parodė, kad tie, kurie mėgsta dominuojančią rolę, turėjo kitokias charakterio savybes nei tie, kurie prisiima nuolankiąją. Dominuojantiems buvo svarbus galios jausmas, kontrolė, jie buvo labiau savimi pasitikintys, o nuolankiųjų grupė kaip svarbiausią dalyką nurodė emocionalumą, jausmų reiškimą. Abi grupės vienodai įvertino empatija, sąžiningumą, altruizmą ir malonumą.

Dar vienas aspektas, turintis didelę įtaką mūsų seksualumo išraiškai, yra vaikystė, paauglystė, jos patirtys ir traumos. Jei tam tikras objektas yra malonus ir svarbus ankstyvoje paauglystėje, kai mūsų seksualumas tik pradeda skleistis, didelė tikimybė, kad ir vėliau jį asocijuosime su seksualumu. Tame pačiame Health Line straipsnyje pasakojama apie Vilijamsą – vyrą, kuris turi fetišą suaugusiųjų sauskelnėms ir gyvenimo būdui, kai suaugę žmonės yra laikomi kūdikiais.

-40% Akcija
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Paskutinė
-40% Akcija
Lizingas
Video
57.86 € 96.95 €
Naujiena
Naujiena
25.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Lizingas
Nemokamas pristatymas
59.95 €
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Paskutinė
Lizingas
Nemokamas pristatymas
72.95 €
-30% Akcija
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Paskutinė
-30% Akcija
Lizingas
104.97 € 149.95 €
Nemokamas pristatymas
Nemokamas pristatymas
39.95 €
-30% Akcija
Nemokamas pristatymas
Lizingas
-30% Akcija
Lizingas
Nemokamas pristatymas
83.97 € 119.95 €
Naujiena
Nemokamas pristatymas
Naujiena
Nemokamas pristatymas
37.95 €
Rodyti daugiau

Tai skamba iš tiesų keistai, bet jis turi net specialią parduotuvę, kur visi žmonės, priklausantys tai bendruomenei, gali ateiti ir jaustis saugiai, apsipirkti. Jis straipsnyje pasakoja, kad pirmą kartą pamatė vyrą su sauskelnėmis maždaug būdama 16 metų, kai naršė internete. Jau tada jam ši idėja pasirodė patraukli, tik tuo metu jis dar nežinojo apie plačią bendruomenę, kuri egzistuoja, ir nemokėjo aiškiai sau įvardinti to, ką jaučia.

Fetišas ir santykiai

Turint fetišų itin svarbu atvirai kalbėtis su savo partneriu, bandyti įtraukti fetišus į jūsų santykius, jei tik tai įmanoma. Visos mūsų seksualumo išraiškos formos turėtų būti priimamos mūsų partnerių, o ne bandoma jomis atsikratyti, nes tik tada įmanoma pilnaverčiai ir patenkinantys santykiai, kur galime realizuoti savo poreikius.

fetišas

Pavyzdžiui, jeigu turite pėdų fetišą, galbūt kartais galėtumėte į intymų gyvenimą įtraukti pėdų masažą ar kitas veiklas, kurios jums patiktų. Potraukis specifinei medžiagai, pavyzdžiui, lateksui, taip pat galėtų būti išpildytas kartais miegamajame persirengiant. Net jeigu jaučiate, kad tam tikri fetišai pradėjo trukdyti jūsų kasdieniam gyvenimui, pasikalbėkite su partneriu ir kartu ieškokite pagalbos.

Įžymybės ir jų fetišai

Tam, kad suprastumėte, jog fetišai yra visiškai normalus dalykas ir juos turi labai daug žmonių, pateikiame sąrašą įžymybių, kurios turi įvairių fetišų.

Kristen Stewart – populiariosios „Saulėlydžio“ sagos aktorė turi itin keistą fetišą pažastims. Keliuose interviu mergina prisipažino, kad mėgsta jų kvapą ir tai, kai jos partneris laižo jai pažastis.

Jennifer Lawrence – aktorės fetišas keistumu nenusileidžia pažastims. Tai – kempinės.

Charlie Chaplin – legendinis nebyliojo kino aktorius turėjo fetišą mėtyti pyragus į nuogas moteris.

Russel Brand – aktorius ir komikas dažnai mylisi su įsivaizduojamomis moterimis. Taip, supratote teisingai.

Enrique Iglesias – populiarusis atlikėjas pasirodo turi ir labai populiarų fetišą. Jį seksualiai traukia pėdos.

Christina Aguilera – ši dainininkė turi fetišą latekso rūbams, kas taip pat yra labai populiaru.

fetišas

John Mayer – šis romantiškas dainininkas turi itin romantišką ir „skanų“ fetišą. Vyras mėgsta savo partnerę ištepti plakta grietinėle, o vėliau ją nulaižyti.

Ricky Martin – ar esate girdėję apie „golden shower“ (liet. auksinis dušas)? Tai fetišas, kai nori, kad kitas žmogus ant tavęs šlapintųsi arba atvirkščiai. Pasirodo, dainininkui Ricky Martin tai patinka.

Robert Pattison – sprendžiant iš jo fetišo, „Saulėlydyje“ jam būtų labiau tikę vaidinti vilkolakį, o ne vampyrą. Aktorius turi fetišą kvapams. Tai nebūtinai kvepalai, jį apskritai traukia visi žmonių kvapai. Pats aktorius įsitikinęs, kad tai susiję su feromonais.

Amy Whinehouse – išskirtinio balso atlikėja, nugyvenusi audringą gyvenimą, turėjo fetišą plakimui. Jos buvęs partneris teigė, kad tai galėdavo tęstis valandų valandas.

 

Straipsnio autorė: @paleistuves

„Rašydama ir kurdama tekstus galiu kalbėti apie tai, kuo gyvenu, ką matau aplink, ir tai, kas rūpi. Didelę dalį mano domėjimosi lauko užima žmogaus seksualumas ir santykiai, lytiškumas ir lyčių stereotipai, kurie dar vis tokie gajūs mūsų visuomenėje. Būtent todėl ir noriu apie tai kalbėti be jokių išankstinių nuostatų ir baimių. Taip pat rašau „Instagram“ paskyroje „Paleistuvės“, kuri atsirado iš noro papasakoti apie „sex work“ industriją ir patirtį dirbant striptizo šokėja.“