Visų žmonių libido yra skirtingas ir priklausomai nuo gyvenimo aplinkybių kintantis dalykas. Turbūt kiekvienas seksualiai aktyvus žmogus yra buvęs etapuose, kai mylėtis nesinori visai, nors aiškių priežasčių ir nėra. Lygiai taip pat būna dienų, kai kūnas tiesiog pats prašosi intymaus kontakto nepriklausomai nuo to, ar turime pastovų partnerį, ar ne.

Libido svyravimai yra visiškai normalus dalykas, tačiau visada reikia klausyti savęs, savo kūno ir mokytis suprasti, kada per didelis ar per mažas seksualinis potraukis niekaip nedaro įtakos mūsų sveikatai ir emocinei gerovei, o kada tie pokyčiai tampa lėtine būsena, kuri trukdo džiaugtis gyvenimu ir savo seksualumu. Šiame straipsnyje aptariame tiek per aukštą, tiek per žemą libido, tačiau pastarajam skiriama daugiau dėmesio, nes ši problema žmonėms pasitaiko daug dažniau.

Kas gi yra tas libido?

Šį terminą dar būtų galima apibrėžti kaip seksualinę varą arba seksualinį apetitą. Iš lotynų kalbos libido reiškia „noras“, „aistra“, „geismas“, „ilgesys“. Pirmasis „libido“ sąvoką pradėjo vartoti austrų psichoanalitikas Z. Froidas, kuris teigė, kad libido yra visų žmogaus veiksmų varomoji jėga. Nors šiandien šis terminas vartojamas daugiausiai tik seksualine prasme, Froidui libido apėmė ne tik seksualinę energiją, bet apskritai visą žmogaus psichinę energiją.

Libido

Kiekvieno žmogaus libido priklauso nuo daugybės persipynusių sociokultūrinių, psichologinių ir biologinių veiksnių. Amerikiečių mokslininkė Sharon J. Parish teigia, kad libido lygis gali būti paveiktas:

 • Alkoholio ir narkotikų vartojimo
 • Nerimo, streso ir depresijos
 • Ligų
 • Nuovargio
 • Seksualinės prievartos atvejų
 • Menopauzės
 • Santykių
 • Išorinių dirgiklių

Matant tiek daug veiksnių, darančių įtaką seksualinei varai, gali kilti klausimas – ar mano libido normalus? Nors ir egzistuoja tokios medicininės diagnozės kaip „hipoaktyvus (žemas) libido“ ir „hiperaktyvus (aukštas) libido“, vis dėlto tai tampa problema tik tada, kai jums tai yra problema, trukdanti kasdienybėje ir santykiuose.

Per aukštas libido

Labai sunku atskirti, kada žmogus tiesiog turi sveiką, didelį seksualinį potraukį, o kada tai jau peržengia ribas. Sunku atskirti dėl to, kad aktyvus seksualinis gyvenimas turi teigiamą poveikį bendrai savijautai, pavyzdžiui: geresnis miegas, mažesnis stresas, tvirtesni santykiai su partneriu ir daugybė kitų. Visgi reikėtų sunerimti, jeigu seksualinis apetitas yra sunkiai kontroliuojamas. Jaučiant šiuos simptomus reikėtų kreiptis į specialistus:

Libido

 • Seksualinis gyvenimas pradeda daryti įtaką kasdieniam gyvenimui, darbui ir sveikatai
 • Seksą naudojate kaip įrankį nerimui, stresui numalšinti
 • Be sekso jaučiatės tušti ir neišsipildę
 • Seksualinis potraukis užima didelę dalį jūsų minčių ir veiksmų

Hiperaktyvaus libido nereikėtų gėdytis, kreipusis pagalbos į specialistus, jie tikrai galės jums padėti ir parinkti tinkamą gydymą. Šio sutrikimo priežastys gali būti labai įvairios: aukštas serotonino ar dopamino lygis, tam tikri vaistai, fizinė kondicija, kuri veikia smegenų dalis, atsakingas už seksualinį elgesį, ir daugybė kitų.

žemas libido

Per žemas libido

Ši problema žmonėms pasitaiko daug dažniau nei hiperaktyvus libido. Tiesa, yra ir daug daugiau priežasčių, kurios gali nulemti tokią būseną. Nors nėra įvardijami tikslūs kriterijai, kada libido pasiekia kritinę ribą, nes kiekvienam tai gali būti skirtingai, reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:

 • Nebejaučiate aistros partneriui
 • Nebedomina masturbacija
 • Beveik neturite ar visai neturite seksualinių fantazijų
 • Jaučiate stresą dėl prarasto susidomėjimo seksu

Šią būseną sukelia daugybė priežasčių, kurias būtų gali išskirstyti į 3 dalis – hormoniniai pokyčiai, fiziologinės ir psichologinės priežastys.

Hormoniniai pokyčiai

Žemas testosterono lygis neuroanatominiai tyrimai rodo, kad nesvarbu, kokios lyties žmogus, pirmiausiai būtent testosterono lygis buvo žemiau normalios ribos, kai žmonės skundėsi žemu libido. Žinoma, tai dažnesnė priežastis vyrams, nes testosteronas skatina spermos gamybą.

Menopauzė – moterims per menopauzę hormonai išsibalansuoja, krenta estrogeno lygis, tai taip pat gali iššaukti sumažėjusį libido. 2008 metų JAV tyrimai rodo, kad 26 proc. moterų, esančių priešmenopauzinio amžiaus ir 52 proc. moterų, išgyvenančių menopauzę, patyrė sunkumų dėl žemo libido.

Nėštumo ir žindymo laikotarpis –  hormoniniai pokyčiai, neišvengiami nėštumo metu, pagimdžius ar maitinant krūtimi, taip pat gali sumažinti norą mylėtis, nes moters hormonai sukasi kaip karuselė, o ir visa psichinė energija skiriama ką tik gimusiam kūdikiui.

moters žemas libido

Fiziologinės priežastys

Seksualinės problemos – jei sekso metu jaučiate skausmą ar negalite pasiekti orgazmo, ilgainiui tai gali sumažinti norą mylėtis.

Ligos – daugybė su seksualumu nesusijusių susirgimų gali paveikti lytinį potraukį. Artritas, vėžys, diabetas, aukštas kraujospūdis ir kitos ligos mažina libido.

Vaistai – tam tikri vartojami vaistai, ypač antidepresantai, mažina seksualinę aistrą.

Gyvenimo būdas – taurė vyno gali padėti sukurti tinkamą nuotaiką, bet per didelis alkoholio kiekis neigiamai veikia jūsų libido. Tas pats galioja ir narkotikams, o rūkymas sulėtina kraujotaką – tai irgi gali sumažinti susijaudinimą.

Psichologinės priežastys

Labai dažnai psichologinė būklė daro įtaką mūsų savijautai to net sąmoningai mums nesuvokiant. Neretai žmogaus fiziologinė būklė ir hormonų balansas būna idealus, bet vis tiek iškyla bėdų su lytiniu potraukiu. Tuomet atsakymų reikia ieškoti žmogaus emocinėje būklėje ir santykiuose su partneriu, nes artimo ryšio kūrimas yra labai svarbi santykių dalis. Žemą libido gali lemti:

 • Nerimas, depresija ir lėtinis stresas
 • Nepasitenkinimas savo kūnu, menka savivertė
 • Neigiamos seksualinės patirtys
 • Netvirtas ryšys su partneriu, nepasitikėjimas
 • Neišsakyti ar nepatenkinti seksualiniai poreikiai

Frigidiškumas

Frigidiškumo sąvoka iš esmės reiškia, kad moters libido ne tik hipoaktyvus ir per žemas, bet jo apskritai nėra. Šis terminas vartojamas kalbant apie moteris, nes vyrams tokia kondicija pasitaiko itin retai. Moteris laikoma frigidiška tada, kai niekada negali lytiškai susijaudinti ar patirti orgazmo, nesvarbu, koks jos emocinis ryšys su partneriu ir kitos aplinkybės. Klaidinga manyti, kad frigidiškos moterys būtinai bus šaltos ir bejausmės. Jos gali būti rūpestingos ir mylinčios partnerės, tik lytinis gyvenimas joms neturi jokios reikšmės.

frigidiškumas

Ar įmanoma susigrąžinti aukštą libido?

Žemas libido nėra kondicija, kurios nepavyks pakeisti visą likusį gyvenimą. Yra daugybė priemonių, kaip susigrąžinti savo aistrą ir seksualumą.

Sekso terapija – tinklapio „Everyday Health“ straipsnyje galite plačiau susipažinti su šios krypties terapeutų darbu ir galimybėmis, bet iš esmės tai psichologas, psichiatras arba psichoterapeutas, kuris specializuojasi seksualinių sutrikimų lauke. Terapijos seansas vyks įprastai, tik jo metu didžiausias dėmesys bus skiriamas problemoms, susijusioms su intymiu gyvenimu.

Miego kokybės gerinimas – 2015 metais JAV atliktas tyrimas parodė, kad moterys, kurios ilgiau miegojo, kitą dieną jautė didesnį seksualinį potraukį.

Natūralūs afrodiziakai – šiek tiek pakelti lytinį potraukį gali ir tam tikri maisto produktai. Pavyzdžiui, austrėse gausu cinko, kuris stimuliuoja testosterono, hormono, kuris yra labai svarbus siekiant išlaikyti moterų lytinę sveikatą, gamybą. Taip pat naudingi gali būti avokadai, braškės, juodas šokoladas.

Medikamentai – yra tik keli vaistai, galintys paveikti libido. Moterims išrašomas flibanserinas ir bremelanotidinas – dažniausiai jie išrašomi prieš menopauzę. Vyrams gydytojas gali skirti sildenafilio (viagros).

Hormonų terapija – ji laikoma efektyvesniu sprendimo būdu nei vaistai. Galima vykdyti testosterono estrogeno, prasterono ar ospemifeno terapiją. Prasteronas yra žvakutė, įterpiama į makštį, kad sumažintų skausmą lytinių santykių metu.

Gyvenimo būdo keitimas – turbūt nei vienas iš aukščiau išvardintų gydymo būdų neveiks, jei nekeisite savo įpročių. Rekomenduojama daugiau sportuoti, maitintis subalansuotai, mesti rūkyti ir saikingai vartoti alkoholį. Taip pat labai svarbu atvirai kalbėtis su partneriu ir iškomunikuoti jam savo jausmus.

Libido

Libido tipai

Dažnai sakoma, kad seksualinis suderinamumas poroje yra ypatingai svarbus, o jei jo trūksta, santykiai ilgainiui tampa vis sunkesni. Sprendžiant tam tikras santykių problemas svarbu suprasti, kad kai kuriais aspektais žmogus gali ir nepasikeisti, nes tokios yra jo prigimtinės savybės. Tas pats ir su seksualiniu potraukiu – visų žmonių poreikiai skirtingi. Dėl to pravartu susipažinti su internetiniame žurnale „Best Health Mag“ pristatomais skirtingais libido tipais.

Juslinis – šiam tipui emocinis ryšys sekso metu yra svarbesnis nei seksas kaip fiziologinis veiksmas. Seksas yra tik jų santykių fizinė išraiška.

Erotinis – tokio libido žmogus jau emocinį ryšį tik su tuo, kuris yra aistringas. Šiam tipui seksas yra viena iš svarbiausių santykių dalių ir jis nori visada jaustis geidžiamam.

Priklausomas – šio tipo libido žmogui seksas yra svarbus tam, kad jis jaustųsi mylimas pilnavertis arba numalšintų stresą. Dažnai šie žmonės dar paauglystėje įprasto masturbacija ar lytiniais santykiais spręsti stresą, nuobodulį ar frustraciją.

Reaktyvusis – šiam tipui didžiausias malonumas yra suteikti malonumą kitam. Dažniausiai šie žmonės bus patenkinti savo lytiniu potraukiu, bet tas pasitenkinimas ateis žinant, kad partneriui yra malonu.

Tituluotas – šis tipas linkęs malonumą gauti, o ne duoti. Faktas, kad yra santykiuose, jiems atrodo pakankama priežastis mylėtis visada, kai nori. Šiems žmonėms seksas toks svarbus, nes jie galvoja, kad visi kiti žmonės irgi mylisi dažnai.

Apsėstas – seksas šiam tipui yra absoliučiai būtina gyvenimo sudėtinė dalis. Tokiems žmonėms sunku atsispirti potraukiui kitiems, net jeigu jie yra įsipareigoję santykiuose. Dažnai seksas naudojamas padidinti pasitikėjimą savimi.

Įsitempęs – šio tipo žmonėms labai sunku, nes jie nori turėti lytinių santykių, jaučia potraukį, bet tuo pačiu ir bijo, nes galvoja, kad nesugebės patenkinti savo partnerio ar partnerės.

Abejingas – šie žmonės iš prigimties neteikia didelės reikšmės seksui. Tai nereiškia, kad jiems jis nepatinka, bet turbūt jie niekada neinicijuos intymaus kontakto, nes tiesiog apie tai per daug negalvoja.

Atsisiejęs – šio tipo žmonės visada turi svarbesnių reikalų nei seksas, jiems seksualinius poreikius užtenka patenkinti ir masturbuojantis. Dažnai tai žmonės, kurie nuolat dirba ir turi daug išorinio pasaulio dirgiklių.

libido

Kompulsinis – dažnai šio tipo libido turintys žmonės dažniausiai susijaudina neįprastomis sąlygomis. Jiems reikia kitų objektų, keistų situacijų, dažnai jie turi daug įvairių fetišų.

Tol, kol jūsų libido netrukdo jums ar partneriui ir abu jus tenkina, nereikėtų sunerimti ir imtis diagnozuoti sau įvairiausius sutrikimus. Libido yra kintantis dalykas ir visiškai normalu, kad vienomis dienomis galvojame apie savo frigidiškumą, o kitomis – negalime sustabdyti seksualinių fantazijų. Svarbiausia nebijoti kreiptis į specialistus tada, kai jaučiate, kad kažkas yra ne taip.