Moterys visais laikais ir dabar trokšta ištekėti, nes santuoka suteikia saugumą ir stabilumą. Dar prieš kelias dešimtis metų niekas nė pagalvoti nebūtų galėjęs apie vaikų auginimą ne santuokoje, tačiau laikai keičiasi ir vis daugiau porų renkasi partnerystę. Tai suteikia didesnę laisvę ir sukelia mažiau problemų skyrybų atveju, tačiau nei kiek nesumažina jūsų meilės vienas kitam.

Žinoma, santuoka iš meilės yra nuostabu, tačiau net trečdalis Lietuvos porų išsiskiria. Todėl, ar tikrai verta tuoktis, kai galima gyventi „susimetus”? Į šį ir kitus klausimus atsakysime straipsnyje. Skaitykite!

Santuokos reikšmė

Santuoka – tai procesas, kuomet du žmonės įteisina savo santykius, paskelbia juos viešai ir nusprendžia, kad šie santykiai bus ilgalaikiai. Idealiu atveju, santuoka trunka „kol išskirs mirtis“, tačiau praktikoje šis ryšys dažnai nutrūksta skyrybomis.

Skirtingiems žmonėms santuoka reiškia skirtingus dalykus. Ir net sociologai nesutaria dėl
vieningo santuokos apibūdinimo. Dažniausiai, tai teisinis-socialinis partnerių kontraktas, tradiciškai paremtas seksualiniu ryšiu ir pastovumu. Tačiau šiais laikais turėtume pagalvoti ir apie kitas santuokos rūšis, pavyzdžiui, ar santuokai tikrai būtinas teisinis aspektas, taip pat ar santuoka galėtų būti daugiau nei tarp dviejų partnerių (poligaminiai santykiai).

Sociologus labai domina ryšys tarp santuokos ir šeimos, nes istoriškai santuokoje yra kuriama šeima, o šeima yra visuomenės pamatas, ant kurio statoma visuomenė. Taigi, tiek santuoka, tiek šeima kuria tam tikrus statusus visuomenėje. Taigi, galima sakyti, kad santuoka reikalinga norint įgyti tam tikrą statusą prieš kitus ir paviešinti savo jausmus partneriui.

Žaidimas FUCKME
29.95 €
-25%
Erotinis žaidimas Sex-O-Chess
39.95 € 29.95 €
-10%
Virtualios Realybės akiniai Patirk
(1)
40.00 € 36.00 €
Kamasutra kortos Nenustok žaisti
Erotinis žaidimas Please Me
Erotinis žaidimas Anal Me
Erotinis žaidimas Truth or Dare
Žaidimas Meilės Laivų Mūšis
Rinkinukas Aistringa naktelė

Bažnytinės ir civilinės santuokos skirtumai

Nusprendus tuoktis reikia nuspręsti kokios santuokos norite – civilinės ar bažnytinės. Žinoma, dažnai galvodami apie santuoką, žmonės įsivaizduoja jaunuosius prašmatnioje bažnyčioje, sakant įžadus priešais kunigą. Tai priima ne tik religingose, bet ir netikinčiose šeimose. Dažnai sprendimas tuoktis bažnyčioje atrodo kur kas solidžiau ir prabangiau, tačiau vestuvių ceremonijos vieta yra kiekvienos poros asmeninis sprendimas.

Santuoka bažnyčioje
Sprendimas tuoktis bažnyčioje yra beveik kiekvienos religingos poros pasirinkimas. Prieš įtvirtinant įžadus bažnyčioje, gali tekti susidurti su tam tikrais formalumais, pavyzdžiui, priimti krikšto sakramentą. Taip pat antrą kartą tuoktis bažnyčioje leidžiama tik tiems, kurių santuoką prieš tai buvo nutraukta religinės bendruomenės.

Taip pat po santuokos bažnyčioje, privalėsite patys pateikti pranešimą apie santuokos sudarymą bažnyčioje civilinės metrikacijos skyriui. Tai tik dar vienas formalumas, tačiau, jei abu trokštate didingų vestuvių bažnyčioje ir, žinoma, įstabių nuotraukų, tai tikrai nesutrukdys.

Civilinė santuoka
Įsišaknijęs mitas, kad tie, kurie negali surengti prašmatnios vestuvių ceremonijos, renkasi civilinę santuoką, iš tiesų yra visiškai klaidingas. Šiais laikais pasirinkdami civilinę santuoką galite susituokti ne tik civilinės metrikacijos skyriuje, bet ir jums mieloje vietoje – miške, parke, pievoje ar ant jūros kranto! Civilinę santuoką vis dažniau renkasi ir religingos poros būtent dėl to, kad susituokti galima bet kur.

Pasirinkdami šią santuokos formą ne tik įamžinsite savo gyvenimo šventę jums mieloje vietoje, bet ir išvengsite įvairių religinių formalumų. Todėl, jei nesate religingi, arba, jei trokštate vestuvių ceremonijos neformalioje aplinkoje, rinkitės civilinę santuoką.

Kodėl tiek daug santuokų žlunga ir kaip to išvengti?

Šiandien ypač daug porų skiriasi. Skyryboms priežasčių pasitaiko pačių įvairiausių: seksualinis nepasitenkinimas, nesuderinami charakteriai ir t.t. Ypač pirmieji santuokos metai žada didžiausius išbandymus, juk ėmėte kurti šeimą! Tačiau, jei bėdas išspręsite iš anksto, tolimesnė santuokos dalis bus darnesnė.

Poros dažnai skiriasi dar pirmaisiais santuokos metais. Dažniausiai tokių skyrybų priežastimis tampa nepakankamai tvirta materialinė padėtis ir per maža partnerių patirtis. O ką jau kalbėti, jei gimsta vaikas – dažnai vyras ir moteris ima spręsti problemas atskirai ir nebevyksta dialogas. Tačiau nepamirškite, kad esate jauni ir energingi. Jauni žmonės lengviau ištveria sunkumus, statyti santykius iį naujo taip pat nebūna labai komplikuota. Jei sugebėsite išsaugoti santuoką, imsite vienas kitą labiau vertinti ir gerbti.

Praėjus 10 – 20 metų po vestuvių skyrybų atvejų statistiškai pasitaiko mažiau, bet ir skyrybų priežastys būna visai kitos. Šiame santuokos periode sutuoktiniai gerai vienas kitą pažįsta, mato vienas kito ydas ir aiškiai suvokia situaciją, todėl skyrybos, dažniausiai, būna paremtos logika.

Dažnai šioje santuokos stadijoje ima varginti nuobodulys ir nuspėjamumas. Tai taip pat gali būti skyrybų priežastimi. Per ilgą laiką nuobodulys perauga į abejingumą, o šeimyninis gyvenimas tampa rutina, todėl santuoka nebeteikia nei prasmės, nei džiaugsmo.

Taip pat, jei manote, kad brandžiame amžiuje skyrybų nepasitaiko, labai klystate. Deja, net ir tada skyrybos nėra retas reiškinys. Dažnai ištuokos priežastimis tampa nuobodulys, nuovargis, bendrų interesų neturėjimas ir meilės nebuvimas. Sutuoktiniai dažnai suvokia, kad nieko bendro niekada ir neturėjo, o todėl, kad vaikai jau užauginti, gali pasukti skirtingais keliais.

Jei norite išvengti skyrybų, būkite atviri su partneriu. Išsakykite savo jausmus, spręskite problemas „čia ir dabar“, o ne atidėliokite jas vėlesniam laikui, nes taip problemų burbulas nenustos didėti ir galiausiai sprogs.

Galiausiai, nepamirškite už ką vienas kitą pamilote ir rodykite savo jausmus partneriui. Pasistenkite kasdien mažomis smulkmenomis įrodyti savo atsidavimą ir meilę.

Kokių frazių derėtų vengti, jei norite išsaugoti santuoką?

Žodžiai dažnai gali būti ne tik netinkamai suprasti, bet ir labai skaudinti. Daug kas priklauso net ne nuo paties žodžių reikšmės, bet ir nuo jūsų balso tono. Todėl svarbu ne tik rinktis tai, ką sakote partneriui, bet ir kaip tai darote. Kai partneris erzina, labai lengva ištarti tai, ko iš tikrųjų pasakyti nenorite. Žodis – tiesioginė žinutė ir kas ištarta to nebesugrąžinsi atgal.

Tavo darbas nėra toks svarbus kaip mano. Kad ir kokį svarbų darbą dirbate ir net, jei partneris prie finansinių išlaidų prisideda mažiau už jus, neturėtumėte lyginti savo darbo su partnerio. Būtent dėl darbo ir pinigų dažniausiai pykstasi poros. Sakydami tokius dalykus partneriui sukeliate jausmą, jog esate geresnis už jį. Taigi, jei norite išsaugoti santuoką, nedarykite tokių pareiškimų, nes tai sukels ne tik nepasitenkinimą, bet ir išryškins skirtumus.

Visi man sakė, kad turėčiau tave mesti. Kartais ginčų metu gali išsprūsti itin skaudūs pareiškimai ir tokia skaudi tiesa yra vienas blogiausių dalykų, kuriuos galite ištarti ginčo viduryje. Tai sukels jausmą, kad partneris niekuomet jums nerūpėjo ir esate kartu tik iš gailesčio. Tokių pareiškimų derėtų vengti ir todėl, jog tai sukels įtampą tarp partnerio ir jūsų šeimos ir draugų.

Esi tikras kvailys. Prasivardžiavimas tikrai neprideda pagarbos ir neparodo meilės. Įžeidinėdami partnerį nieko nepasieksite, o tik parodysite kaip jo negerbiate. Sveikuose santykiuose ginčai būna sąžiningi, o meilė ir pagarba turi būti jaučiama net jų metu.

Tu turi problemų. Jei norite lengvai ir greitai sugriauti santuoką, imkitės partnerio psichinių ligų „diagnostikos“. Kai pykstame, dažnai sakome tai, ko iš tikrųjų negalvojame, tačiau „diagnozuodami“ partnerio ligas ar rodydami pirštu į jo būdo bruožus, diskredituojame jį. O jei tikrai manote, kad partneris turi bėdų ar probleminių charakterio ypatybių, gražiai paskatinkite jį pasikonsultuoti su specialistu.

O mano eks… Jei jūsų buvusioji meilė jus skaudino ir paliko jus su nemažu emociniu bagažu, neturėtumėte tuo naudotis kaip pasiteisinimu, jei trokštate išsaugoti santuoką.

Noriu skirtis. Nesišvaistykite šia fraze, jei norite išsaugoti santuoką. Būtent šią frazę žmonės dažnai sako norėdami manipuliuoti. Žinoma, jei tikrai norite skyrybų – pirmyn, tačiau šie žodžiai gali padaryti itin didelę žalą.

Kodėl tūkstantmečio kartos poros vis dažniau nesirenka santuokos?

Nors santuokos idėja peršama nuo pat vaikystės, augant ir subrendus daugelis ima manyti, kad santuoka nėra būtina gyvenimo sudedamoji dalis. Neseniai atliktas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, kad maždaug ketvirtadalis vadinamosios Y kartos nenori santuokos. Niekada. Ir tam yra daugybė faktorių.

Viena iš tų priežasčių yra tėvų skyrybos. Poros su vaikais skyrybos niekada nebūna saldžios. Daug kas gali likti neišsakyta ir abu partneriai bei vaikai dažnai lieka įskaudinti. Vaikai ypač jautrūs tokiems dalykams, ypač todėl, jog jie dažnai nesuvokia kodėl tėvai skiriasi. Vaikai, kurių tėvai išsiskyrė, labiau linkę turėti bėdų su antrąja puse suaugę, štai kodėl dažnai vengia santuokos.

Taip pat dažna priežastimi atsisakyti santuokos tampa ir finansai. Tie, kurie santykius palaiko jau kurį laiką, dažnai girdi klausimą „tai kada vestuvės?“. Vidutinis pirmosios santuokos amžius ž 27 – 29 metai, tačiau to paties amžiaus žmonės dažniausiai jau turi tam tikrų finansinių įsipareigojimų. Nepamirškite kiek kainuoja vestuvės, todėl nenuostabu, kodėl poros renkasi gyventi ne santuokoje.

Santuokoje mes įgyjame ir partnerio skolas. Jei partneris turi finansinių įsipareigojimų ar skolų, susituokus jos tampa ir jūsų, nepaisant to, kad esate finansiškai atsakingas.

Kaip niekada anksčiau, Y kartos atstovai turi paprastą prieigą greitam ir neįpareigojančiam seksui. Ne, vienos nakties nuotykiai nėra naujiena, bet „tiesiog seksas“ yra daug labiau paplitęs šiais laikais, nei bet kada praeityje. Taigi, seksualinis pasitenkinimas taip pat stabdo nuo santuokos ir įsipareigojimo.

Be to, dar viena priežastis nesituokti – karjera. Šiais laikais kaip niekada didelis nedarbas, todėl kai Y kartos žmogus susiranda mėgiamą darbą, jis dažnai trokšta daryti karjerą. Vedybų planavimas sukelia nemažai streso, kuris gali būti jaučiamas ir darbe. Y kartos atstovai tikrai pasiryžę daug ką aukoti vardan karjeros, todėl santuoka tampa tiesiog kliūtimi.

Kodėl moterys nenori tekėti?

Atrodo, kad dauguma moterų ištekėti svajoja jau nuo mažumės: įsivaizduoja save balta suknele, tobulą jaunikį ir žengimą prie altoriaus. Tačiau realybė kiek kitokia, nes šiais laikais ne viena santuokai sako „ne“ ir tam yra daugybė priežasčių.

Santuoka yra
kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Statistiškai vis daugiau žmonių renkasi likti vieniši, kai kurie tai nusprendžia sąmoningai, pasiremdami, pavyzdžiui, tėvų patirtimi, kiti paprasčiausiai nori likti nepriklausomi ir niekam neįsipareigoję. O kodėl santuokos nesirenka būtent moterys?

Lina, 39 m.
Aš nenoriu ištekėti ir su savo sužadėtiniu santykius palaikiau 10 metų. Taip, aš esu susižadėjusi, nes norėjau patirti koks tai jausmas. Man tai visiškai kitoks pojūtis, nei tiesiog draugystė. Aš labai mėgavausi pakylėtu jausmu, tai buvo meilė ir atsidavimas ir man to gana. Aš nesu suinteresuota santuoka, man to nereikia. Aš taip pat nenoriu brangių ir ekstravagantiškų renginių mano garbei, žinau, kad nesusitvarkyčiau su spaudimu planuodama „tobulą dieną“. Aš suprantu, kad galime tiesiog „susirašyti“, bet, kaip sakiau, santuoka nieko nepakeis mūsų santykiuose. Aš žinau, kad tai klišė, tačiau tiesiog noriu būti laiminga.“

Kotryna, 31 m.
Šiemet jau devyneri metai, kai esu su savo vaikinu. Susipažinome universitete (gyvenau kitame mieste, todėl santykius kelis metus palaikėme per atstumą). Jis buvo mano pirmas ir vienintelis rimtas vaikinas. Mes neturime vaikų, nesame religingi ir vaikų nenorime. Kai nusipirkome namą kartu, tai jau atrodė kaip kažkokia santuokos versija. Tai netgi rimčiau nei santuoka. Mūsų situacija nėra rezultatas to, kad jis nenori įsipareigoti. Aš tiesiog nurašiau santuokos idėją. Manau, kad pasitikėjimas ir nepriklausomybė, kurie išsivystė, kai mudu palaikėme santykius per atstumą, yra dalis priežasties kodėl nenorime tuoktis. Mes vienas kitą tai intymiai pažįstame, pasitikime vienas kitu ir esu tikra, kad santuoka to nesustiprins. Aš nesijausčiau saugiau, jei susituoktume.“

Laima, 40 m
Kai buvau jaunesnė, buvau atviresnė santuokai, tačiau nebuvau žmogus, kuris tikrai to nori. Tai labiau priklauso nuo tinkamo žmogaus pasirodymo mano gyvenime. Kai man suėjo 30 metų, tapau vis mažiau atvira santuokai. Dabar man keturiasdešimt ir netekėčiau nė už ką. Dėl šių priežasčių: pinigai (nenoriu rizikuoti tuo ką uždirbau pati), gyvenimo būdas ir vertybės (aš labai sunkiai dirbu ir visai neturiu laiko niekam kitam. Aš taip pat kiekvieną sekmadienį einu į bažnyčią), vaikai (aš jų nenoriu), nevaisingumas (aš suprantu, kad taip gali ir nebūti, tačiau kas, jei aš nevaisinga).“

Taigi, santuoka šiais laikais atrodo visiškai nebūtina, ypač, kai gyvename tokiais apgaulingais ir sudėtingais laikais. Tačiau, žinoma, santuoka įprasmina poros meilę ir atsidavimą vienas kitam, todėl, jei jums tai atrodo svarbu, manome, kad turėtumėte klausyti savo širdies.