Visi seksualiai aktyvūs žmonės patirs, arba jau yra patyrę, libido pokyčius. Kartais mylėtis labai norime, tačiau kartais, dėl mums nesuprantamų priežasčių, sekso nesinori visai. Žemas moters libido ypač dažna problema ir moterys nė nesusimąsto, jog tai gali būti itin rimta. Juk seksas yra labai svarbi sveikų santykių sudedamoji dalis ir, jei jis dingsta, santykiai gali stipriai nukentėti. O ką daryti, norint susigrąžinti seksualinę aistrą?

Libido – kas tai?

Libido yra terminas, paprastai vartojamas norint apibūdinti seksualinį potraukį ar seksualinės veiklos troškimą. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad seksualinė sveikata svarbi bendrai fizinei, emocinei, psichologinei ir socialinei gerovei, todėl šiuolaikiniai gydytojai pripažįsta libido svarbą kaip vieną iš pagrindinių bendros sveikatos ir gyvenimo kokybės rodiklių.

Anksčiau libido psichiatrų ir psichoanalitikų darbe turėjo gana plačią reikšmę, pavyzdžiui Sigmundas Freudas apie libido kalbėjo kaip apie vieną iš instinktyvaus dualizmo pusių, o Carlas G. Jungas libido įvardijo kaip psichinę energiją. Šiandien tokie plataus masto apibrėžimai naudojami retai, o kalbėdami apie libido, mes daugiausia dėmesio skiriame seksualiniam potraukiui.

Kas yra žemas libido?

Sumažėjus libido, sumažėja susidomėjimas seksualine veikla, kitaip tariant, nebenorime mylėtis. Laikas nuo laiko prarasti susidomėjimą seksu įprasta, o libido lygis per gyvenimą kinta. Tačiau, jei libido sumažėjęs ilgą laiką, verta susirūpinti. Kartais tai gali reikšti tam tikrus sveikatos sutrikimus.

Su metais moters aistra seksui kinta – libido krinta, po to kyla, vėl krinta. Tai kartojasi ir tai yra visiškai įprasta. Libido aukštumos ir žemumos paprastai sutampa su santykių pradžia ar pabaiga ar su dideliais gyvenimo pokyčiais, pavyzdžiui, nėštumu, menopauze ar ligomis. Kai kurie vaistai, vartojami nuotaikos sutrikimams gydyti, taip pat gali sukelti silpną moterų lytinį potraukį.

Jei jūsų libido „šokinėja“ arba yra visiškai dingęs ir tai sukelia nerimą, gali būti, jog jums pasireiškė susijaudinimo sutrikimas. Tačiau, norint susigrąžinti sveiką libido, nebūtina atitikti šio medicininio apibrėžimo. Jei jus vargina sumažėjęs lytinis potraukis, yra nemažai būdų, jį susigrąžinti ir vėl džiaugtis seksu.

Kas sukelia libido sumažėjimą

Sekso troškimas grindžiamas sudėtinga daugelio dalykų, turinčių įtakos intymumui, sąveika, įskaitant fizinę ir emocinę savijautą, patirtį, įsitikinimus, gyvenimo būdą ir dabartinius jūsų santykius. Jei susiduriate su problema bet kurioje iš šių sričių, tai gali turėti įtakos jūsų libido.

Fizinės priežastys

Libido sumažinti gali daugybė dalykų, įskaitant įvairias ligas, fizinius kūno pokyčius ir vaistų vartojimą. Dažniausiai pasitaiko šios fizinės priežastys:

 • Seksualinės problemos. Jei sekso metu jaučiate skausmą ar negalite pasiekti orgazmo, tai gali kenkti libido;
 • Ligos. Daugybė su seksualumu nesusijusių susirgimų gali paveikti lytinį potraukį. Artritas, vėžys, diabetas, aukštas kraujospūdis ir kitos ligos mažina libido;
 • Vaistai. Tam tikri vartojami vaistai, ypač antidepresantai, mažina seksualinę aistrą;
 • Gyvenimo būdas. Taurė vyno gali padėti susikurti tinkamą nuotaiką, bet per didelis alkoholio kiekis gali neigiamai paveikti jūsų libido. Tas pats galioja ir narkotikams. Taip pat rūkymas sulėtina kraujotaką, o tai gali sumažinti susijaudinimą;
 • Operacijos. Jei jums buvo atlikti operacija krūtų ar genitalijų srityje, tai gali paveikti jūsų nuomonę apie savo kūną, seksualinę funkciją ir aistrą;
 • Nuovargis. Bet kokio tipo nuovargis gali smarkiai sumažinti norą mylėtis.

Hormoniniai pokyčiai

Kūne vykstantys hormonų pokyčiai taip pat gali paveikti norą seksui. Šie pokyčiai gali įvykti per:

 • Menopauzę. Priešmenopauziniu laikotarpiu organizme ima kristi estrogenų lygis. Tai gali sumažinti susidomėjimą seksu, sukelti vaginos sausumą, todėl seksas gali tapti nemaloniu ar net skausmingu. Nors kai kurios moterys mėgaujasi seksu prieš menopauzę ir po jos, kai kurios patiria iššūkius. Daugiau apie menopauzę rasite šiame straipsyje;
 • Nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Hormoniniai pokyčiai nėštumo metu, pagimdžius ar maitinant krūtimi, gali sumažinti norą mylėtis. Taip pat libido gali sumažinti nuovargis, kūno pokyčiai, bei nerimas dėl vaiko.

Psichologinės priežastys

Psichologinė būklė yra labai svarbi sveikam seksui ir aistrai. Yra daugybė psichologinių priežasčių dėl kurių gali sumenkti libido:

 • Psichinės sveikatos problemos, tokios kaip nerimas ar depresija;
 • Stresas;
 • Nepasitenkinimas savo kūnu;
 • Maža savivertė;
 • Fizinė prievarta;
 • Neigiama seksualinė patirtis.

Santykių problemos

Daugeliui moterų emocinis artumas yra svarbi sekso dalis, todėl santykių problemos gali būti pagrindinė sumažėjusio lytinio potraukio priežastis. Dažniausiai libido sumažėjimą sukelia:

 • Ryšio su partneriu nebuvimas;
 • Neišspręsti ginčai;
 • Seksualinių poreikių neišsakymas;
 • Pasitikėjimo problemos.

Frigidiška moteris

Frigidiškumas, taip pat žinomas kaip užslopintas seksualinis geismas, susijęs su lytinio potraukio sumažėjimu. Kaip jau minėjome, prie mažo frigidiškų moterų libido prisideda psichologiniai ir fiziniai veiksniai, hormoniniai pokyčiai, bei medikamentai.

Paprastai frigidiškumo gydymas yra daugialypis ir gali apimti konsultavimą, lytinį švietimą, gyvenimo būdo pakeitimą ir estrogeno bei testosterono terapiją. Vis tik pratimai yra geriausia naminė frigidiškumo gydimo priemonė. Yra tam tikri pilvo, dubens ir kojų pratimai, kurie gali padėti moterims padidinti savo libido. Taip pat turėtumėte pabandyti sumažinti streso lygį, kadangi laimės ir komforto jausmai gali paveikti lytinį potraukį.

Tiesą sakant, yra tam tikrų maisto produktų, kurie yra puiki naminė frigidiškumo gydymo priemonė, todėl rekomenduojama įtraukti juos į savo mitybos racioną.

Austrės
Austrėse gausu cinko, kuris stimuliuoja testosterono, hormono, kuris yra labai svarbus siekiant išlaikyti moterų lytinę sveikatą, gamybą.

Avokadai
Avokadas taip pat gera priemonė frigidiškumui gydyti. Įtraukiant į savo maisto racioną avokadus gerėja skydliaukės funkcija, o ji skatina lytinį potraukį.

Maka
Maka yra kitas vaisius, kuris gali būti naudojamas frigidiškumo būklės atveju. Šio augalo šaknis reguliuoja hormonų pusiausvyrą, skatina moterų energiją, didina jėgą ir ištvermę.

8 priežastys kodėl moterys nenori mylėtis

Dažnai pasitaiko, jog nenorinti mylėtis moteris pati gerai nesupranta savo žemo libido priežasties. Be jau minėtų libido neigiamai veikiančių veiksnių, yra ir kitų, kiek subtilesnių nenoro seksui priežasčių.

1. Prastas miegas ir nemiga
Laurie Mintz, Floridos universiteto psichologė, teigia, kad kartais prastai miegama dėl hormonų pokyčių. Moteris dažniausiai kankina nemiga menstruacijų, nėštumo ar menopauzės metu. Kadangi naktį prastai išsimiegama, vėliau gali sumažėti lytinis potraukis. Ironiška, tačiau seksas gali pagerinti miego kokybę ir padėti lengviau užmigti.

2. Nevaisingumas
Tyrimai įrodė, kad poroms, kurioms kurį laiką nesiseka susilaukti trokštamo kūdikio, seksas tampa ne tokiu maloniu. Tai kelia įtampą, nes seksas tampa tikslingu, o ne vien tik dėl malonumo.

3. Neištikimybė
Jei kažkuris poroje buvo neištikimas, vėliau įgauti antrosios pusės pasitikėjimą gali būti tikrai sunku. Tikrai sunku atsipalaiduoti ir negalvoti, kad tai buvo daroma su kažkuo kitu.

4. Kūdikis
Neseniai pagimdžiusios moterys paprastai pasisako, kad jų lytinis potraukis sumažėjo. Tai visiškai normalu – organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, taip pat žindymo laikotarpiu paprastai makštis būna sausesnė, todėl jaučiamas mažesnis malonumas sekso metu.

Taip pat kartais ir vyrai, neseniai tapę tėčiais, skundžiasi sumažėjusiu lytiniu potraukiu – tėvystė yra visiškai nauja patirtis, ir tai kelia šiokį tokį nerimą.

5. Skydliaukės sutrikimai
Jei neseniai pajutote staigų lytinio potraukio sumažėjimą, keliaukite pasitikrinti skydliaukės, atsakingos už hormonų veiklą. Skydliaukė gali būti padidėjusi arba sumažėjusi – tą nustatys gydytojas ir paskirs tinkamą gydymą.

6. Kompleksai
Net 20 procentų moterų prisipažįsta, kad nėra patenkintos savo kūnu, ir tai turi įtakos jų lytiniam gyvenimui. Vyrai dėl to jaudinasi mažiau nei moterys – kiek mažiau nei 5 procentai apklaustųjų teigė, kad nėra patenkinti savo kūnu, ir dėl to nukenčia lytiniai santykiai.

7. Per mažas fizinis aktyvumas
Taip, ir tai turi įtakos lytiniam potraukiui. Reguliariai besimankštinantys vyrai ir moterys gali pasidžiaugti didesniu lytiniu potraukiu ir kokybiškesniu seksu. Kadangi sportas gerina kraujotaką, tai didina ir lytinį potraukį.

8. Monotonija
Kai galite nuspėti, kaip viskas vyks, ir kad galiausiai nebūsite labai patenkinti, tai tikrai nekelia noro mylėtis. Tokiu atveju reikėtų atvirai pasikalbėti su savo partneriu ir išsakyti savo lūkesčius.

Moterų baimės ir seksas

Dažnai nutinka taip, kad vyrams tenka rodyti iniciatyvą, jei nori pasimylėti su moterimi. Taip atsitinka ne dėl to, kad moterys nori sekso mažiau nei vyrai, tiesiog dažnai jas sustabdo bei sukausto baimė. Kai kurios jų pagrįstos, kai kurios – ne, tačiau vyrams naudinga žinoti, ko baiminasi moterys.

Nėštumo baimė
Nesvarbu, kad saugotės nuo neplanuoto nėštumo, ši baimė gali išlikti. Nors šiandien kontraceptinių priemonių pasirinkimas gana didelis, tačiau nėra nė vienos priemonės, galinčios 100 procentų apsaugoti nuo nėštumo. Norint šios baimės atsikratyti, reikėtų naudoti patikimesnes kontraceptines priemones nei nutrauktas lytinis aktas.

Bijo būti nesuprastos
Moterims svarbi ne tik lytinio akto technika, bet ir emocinis ryšys. Deja, vyrai nėra tokie jautrūs kaip moterys, ir dėl to atsiranda baimė, kad po lytinių santykių vyras nebus toks švelnus, kaip norėtųsi.

Bijo neigiamo atsakymo
Kai kurios moterys nori imtis iniciatyvos, tačiau baiminasi, kad partneris nesutiks pasimylėti ar tiesiog nesutiks išbandyti tai, ko nori ji. Reikia pripažinti, kad niekas nenori būti atstumtas, taigi, kartais slapti troškimai taip ir lieka neišsakyti.

Lytinių organų baimė
Taip pat kai kurios moterys jaudinasi ir dėl savo lytinių organų – nerimauja, kad jų lytinės lūpos per mažos ar per didelės. Lytinių organų baimė kyla tuomet, kai moteris nėra tyrinėjusi savo lytinių organų masturbuodamasi. Tyrimai rodo, kad moterys, kurios masturbuojasi, paprastai neturi lytinių organų baimės, nes žino „kaip tai veikia“.

Baiminasi dėl sekso metu skleidžiamų garsų
Moterys kartais jaudinasi (ypatingai tuo atveju, jei mylisi su nauju partneriu) dėl sekso metu skleidžiamų garsų. Kai kurios moterys bijo, kad sekso metu per garsiai dejuos, tačiau dėl to nerimauti neverta – vyrus tai dar labiau jaudina.

Libido tipai

Lytinio potraukio rūšys yra svarbios norint suprasti savo partnerį, bei kodėl libido gali sumažėti. O sužinojusi savo libido tipą, galėsite lengviau jį atstatyti. Štai dešimt moteriško libido rūšių:

Juslinis tipas
Juslinė moteris yra emocinis padaras, todėl seksas jai yra gryna meilės išraiška. Gyvenime ji ieško prabangių dalykų, ji dievina egzotiką, todėl nesistebėkite, jei mėgausis jausmu, kurį sukelia šampano burbuliukai ant odos ar šviežių vaisių ir šokolado skonio glamonės.

Erotinis tipas
Erotika yra apibrėžiama jos intensyvumu. Erotinis lytinis potraukis reikalauja kažko neeilinio – gniaužiančio kvapą ir drąsaus. Šios moters tikriausiai „neveš“ įprastas seksas, bet jei tikrai norite patraukti jos dėmesį, reikės kibirkšties.

Priklausomas tipas
Priklausomas lytinis potraukis supranta seksą, kaip būdą stresui nuimti ir atsipalaiduoti. Tokia moteris be dažno emocijų paleidimo gali tapti nusiminusia ir nusivylusia, bet ji ne visada bus pasiruošusi pradėti. Bandykite eiti į žygį arba kartu sportuoti, kad sustiprėtų konkurencinė dvasia ir sušiltų kūnas, protas bei emocijos.

Reaktyvusis tipas
Ši seksualinė asmenybė retai susijaudina anksčiau nei partneris. Jie beveik niekada nepradės lytinių santykių per įžanginius žaidimus, tačiau gali laikytis aktyvaus seksualinio gyvenimo, jei jos mylimasis imsis iniciatyvos. Tai gali užtrukti ilgiau, bet nereikia nervintis! Rodymas ir sakymas, kiek susijaudinęs esate, yra patikimas būdas uždegti jos liepsną.

Tituluotas tipas
Tikimės, kad nei jūs, nei jūsų moteris į šią kategoriją nepatenkate. Šie mylimieji tikrai nemano, kad jie yra atsakingi už malonumo suteikimą, todėl jie yra įsitikinę, kad turi teisę gauti malonumą, bet jo neteikia. Šis mylėtojo tipas turi ir rezonuoja seksualinę energiją, tačiau niekada nekartoja ir neatsilygina. Trumpai tariant, tituluotas lytinis potraukis yra savanaudis, neišprusęs. Atėjo laikas daryti kažką kitaip, tiesa?

Priklausomas tipas
Tai žmogus, kuris yra apsėstas sekso. Tai absoliučiai būtina kasdienio gyvenimo sudėtinė dalis, dažnai kitų sričių, įskaitant santykius, nenaudai. Priklausomi meilužiai yra linkę apgaudinėti ir jiems gali būti sunku išlaikyti santykius, jei jie negali įveikti savo emocinės priklausomybės nuo seksualinio malonumo. Tikrojo jų seksualinio ir emocinio potencialo atskleidimas, padės jiems atsigauti nuo priklausomybės ir išmokti mėgautis sveiku ir reguliaru lytiniu gyvenimu be beviltiškumo jausmo.

Įsitempęs tipas
Įsitempęs meilužis niekam nėra įdomus, tad jei tai tinka jums ar jūsų partnerei, reikalingi skubūs pokyčiai! Toks lytinis potraukis bus labai mažas, nes seksas yra nemalonus įvykis, pripildytas nerimo. Spaudimas veikti ir rūpesčiai dėl netinkamumo, intymumą daro beveik neįmanomu. Šis asmuo turi atlikti tam tikras sielos paieškas ir dirbti link to, kad priartėtų prie meilės savo kūnui ir prie to, kad jų kūną priimtų kiti.

Abejingas tipas
Kartais seksualiniai sunkumai praeityje, kartais labai žemas libido lemia tai, kad kai kurie vyrai ir moterys nelabai domisi seksu ir orgazmu. Tai, žinoma, nereiškia, kad jiems nepatinka intymūs prisilietimai! Kai kurios moterys nemėgsta varpos skverbimosi, tačiau mėgsta oralinį seksą, tarpusavio masturbaciją ar rankinę manipuliaciją.

Atsisiejęs tipas
Atsisiejęs meilužis nebūtinai nemėgsta sekso, jis tiesiog linkęs pamiršti apie jį. Net jei jis jaučiasi seksualus, jis labiau linkęs praleisti keletą minučių masturbuodamasis, o ne pradėdamas lytinius santykius, nes tai atims daug laiko, kurį jis galėtų skirti tam, kas svarbu. Su šios rūšies partneriu gali būti naudinga sudaryti tvarkaraštį.

Atimkite laiko iš televizoriaus, kompiuterio, išjunkite mobiliuosius telefonus ir užrakinkite duris (arba dar geriau eikite kitur ir nuo visko pabėkite!) ir leiskite susitelkti vienam į kitą.

Kompulsnis tipas
Į šią kategoriją paprastai patenka tie asmenys, kurie turi polinkį į fetišą ir chroninę masturbaciją, kur seksas malonus yra tik tuomet, jei sekamas tam tikras ritualas. Šis poreikis dažnai yra psichosomatinis ir gali būti lengvai pritaikytas santykiams.

Kaip susigrąžinti aistrą

Seksualinė aistra gali dingti nepriklausomai nuo to, ar gyvenate su sielos draugu, bandote pagerinti dabartinius santykius, arba vis dar ieškote tinkamo žmogaus, o gal esate patenkinta vienatve. Žinoma, juodas šokoladas gali padėti, bet būkime atviri – tai nėra ilgalaikis sprendimas.

Seksualinis gyvenimas, teikiantis malonumą ir pasitenkinimą, nesvarbu, ar turite partnerį, ar esate vieniša, yra labai svarbus bendrai gyvenimo kokybei. Seksas padeda deginti kalorijas, padeda palaikyti vaginos raumenų tonusą ir padeda išvengti įvairių sveikatos problemų, tokių kaip depresijos, streso, skausmo, galvos skausmų ir netgi peršalimo ligų.

Vidutinio ir vyresnio amžiaus moterys, teigiančios neturint sveikatos problemų, dažniausiai palaiko ir aktyvų seksualinį gyvenimą, o tos, kurios sako, jog jų sveikata prastesnė, mylisi rečiau.

Kaip atkurti aistrą?

Jei patiriate vaginalinį išsausėjimą, kuris ne tik sukelia skausmą ir diskomfortą, tačiau ir nenorą mylėtis, nustokite tikėtis, kad makštis bus drėgna kaip anksčiau ir išbandykite lubrikantą, kuris sukurtas specialiai seksui. Rekomenduojame šilko švelnumo lubrikantus, kurie suteiks malonų pojūtį ir grąžins džiaugsmą seksui. Lubrikantą naudoti galite ne tik seksui su partneriu, bet ir masturbacijai.

Neskubėkite. Jums ir, greičiausiai jūsų partneriui, jei tokį turite, gali prireikti šiek tiek laiko sugrįžti į vėžias. Skirkite laiko seksui, kurio nesutrukdytų vaikai, darbas ir kiti dalykai. Geriausias laikas tam gali nebūti vėlus vakaras, tad turite apsvarstyti savo galimybes. Moterims, kurios yra praradusios susidomėjimą seksu, tingus ir malonus kontaktas dažnai gali padėti susijaudinti, o tai suteikia seksualinės aistros.

Jei sveikatos problemos trukdo judėjimui ar ištvermei sekso metu, prisitaikykite. Kai kurios pozos bus tikrai nepatogios sergant artritu, ar turint nugaros skausmų. Gali būti, kad negalite daug svorio perkelti savo keliams ar rankoms. Mūsų patarimas: susiraskite minkštų pagalvių ir tinkamas pozas, naudokite pakankamai daug lubrikanto ir raskite būdų, kaip susidoroti su iššūkiais.

Išbandykite naujovių. Yra daugybė sekso prekių parduotuvių, kuriose rasite galybę sekso žaisliukų ir kitų reikmenų, kurie gali padėti susigrąžinti potraukį seksui. Na, o jei gėdijatės apsilankyti fizinėje parduotuvėje, visuomet galite pasinaudoti interneto paslaugomis. Sekso žaislai gali būti naudingi, jei seksas su partneriu tapo nuobodžiu, taip pat suteiks papildomo prieskonio ir masturbacijai.

Turėtumėte suplanuoti vizitą pas gydytoją, jei manote, kad jūsų ar partnerio seksualinė aistra sumažėjo dėl medicininių priežasčių. Kai kurie vaistai gali sumažinti libido, tačiau jūsų gydytojas turėtų padėti atrasti tinkamus vaistus, kurie nedarys įtakos seksualiniam gyvenimui. Jei manote, kad seksualiniam pasitenkinimui trukdo emocinės problemos, kreipkitės į psichologą.

Daugiau judėkite. Sportas didina patiriamą seksualinį malonumą. Fizinis aktyvumas su partneriu ne miegamajame teigiamai veikia sveikatą ir nuotaiką, taip pat ir jūsų bendrą seksualinį gyvenimą. Vienišoms moterims patariame išbandyti šokius, tokiu būdu patirsite prisilietimų malonumą ne seksualiniu būdu.

Įžvelkite grožį savyje. Neprivalote mylėti kiekvieno pokyčio, kuris atsiranda dėl senėjimo. Tačiau, neturėtumėte galvoti, kad seksualumas ir grožis yra tik jaunystės sinonimai.

Ar vaistai gali sugrąžinti libido?

Kartais sumažėjęs libido gali būti gydomas vaistais. Apsilankius pas gydytoją, jis, pirmiausia, turės įsitikinti, jog nevartojate vaistų, kurie galimai veikia seksualinę aistrą. Jei visgi vartojate tokius vaistus, gydytojas juos pakeis tokiais, kurie neveiks jūsų libido neigiamai.

Be to, gydytojas gali paskirti vaistus, kurie pagerins seksualinę aistrą. Dažniausiai vaistai skiriami moterims prieš menopauzę: flibanserinas ir bremelanotidinas. Taip pat jums gali būti priskirta hormonų terapija, ypač, jei jums pasireiškia vaginos sausumas. Gali būti paskirta šių hormonų terapija: estrogeno, testosterono, prasterono ar ospemifeno.

Tačiau, jei gydytojas vaistų nepaskiria, o jūs norite išbandyti libido skatinančius preparatus, rekomenduojame išbandyti mūsų natūralius maisto papildus moterims. Mūsų parduotuvėse ir internetiniame puslapyje rasite gausų afrodiziakinių maisto papildų asortimentą, kurie skirti geismui ir seksualinės energijos skatinimui. Šie maisto papildai didina libido, lytinį potraukį ir padeda susigrąžinti nuslopintą aistrą. Sudėtyje esantys natūralūs ingredientai yra visiškai saugūs ir labai efektyvūs.

Taigi, sumažėjęs moters libido nėra pasaulio pabaiga, tačiau turėtumėte sunerimti, jei seksualinė aistra sumažėjusi jau ilgą laiką. Seksas – labai svarbi ne tik santykių, bet ir gyvenimo kokybės dalis todėl, net jei esate vieniša, seksas neturėtų dingti. Rūpinkitės savo sveikata ir džiaukitės aistra!