Kiekviena moteris tam tikru savo gyvenimo metu kas mėnesį patiria ovuliaciją. Moksliniai tyrimai rodo, jog ovuliacijos metu, nenaudojant jokių apsisaugojimo priemonių, tikimybė pastoti išauga net iki 33 proc., nors tai gali labai skirtis priklausomai nuo aplinkybių, ypač susijusių su jūsų amžiumi. Tai iš tikrųjų stebėtinai didelis procentas, atsižvelgiant į tai, kad pastoti galima tik ovuliacijos metu – mažas langelis kiekvieną mėnesį, kai kiaušinėlis yra perspektyvus (nuo 12 iki 24 valandų) pasiruošęs apvaisinimui.

Atsižvelkite į tai, kad spermatozoidai gali gyventi ir apvaisinti kiaušinėlį daug ilgiau, nei jis yra pasirengęs apvaisinimui, nuo trijų iki šešių dienų. Tai reiškia, kad net pasimylėjus kelias dienas prieš ovuliaciją, tikimybė pastoti išlieka itin didelė. Ir atminkite: norint pastoti, užtenka tik vieno spermatozoido.

1. Ovuliacija – kas tai?

Ovuliacija yra subrendusio kiaušinėlio atsiskyrimas nuo vienos kiaušidės, kuris vyksta kiekvieną mėnesį. Moteris yra vaisingiausia maždaug ovuliacijos metu.

Šiame vaizdo įraše pateiktas išsamus paaiškinimas, kas yra ovuliacija.

2. Kada vyksta šis procesas?

Šaltiniai nurodo, jog ovuliacija paprastai įvyksta įpusėjus mėnesinių ciklui arba maždaug 12-16 moters ciklo dieną. Kaip ir visuose su nėštumu susijusiuose dalykuose, čia yra daugybė įprastų normų, nes ciklai gali trukti nuo 23 iki 35 dienų, o jūsų pačių ciklas ir ovuliacijos laikas kiekvieną mėnesį gali šiek tiek skirtis.

3. Kiek laiko trunka ovuliacija?

Kiaušinėlis gali būti apvaisintas 12–24 valandas po ovuliacijos. Konkretus laikas, per kurį kiaušinėlis išsiskiria iš kiaušidės ir priimamas kiaušintakyje, yra skirtingas, tačiau jis įvyksta praėjus 12–24 valandoms po hormono LH padidėjimo.

Nemokamas pristatymas
Video
Video
Nemokamas pristatymas
31.95 €
Video
Video
(2)
16.95 €
Nemokamas pristatymas
Video
Video
Nemokamas pristatymas
(1)
32.95 €
Video
Video
(3)
6.95 €
Video
Video
(1)
1.75 €
-20% Akcija
Video
-20% Akcija
Video
12.76 € 15.95 €
-30% Akcija
Video
-30% Akcija
Video
24.43 € 34.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Video
Lizingas
Video
Nemokamas pristatymas
54.95 €
Rodyti daugiau

4. Ovuliacijos ženklai ir simptomai

Kaip ir minėjome, kiekvienos moters organizmas yra skirtingas, todėl visoms moterims ovuliacija prasideda skirtingu metu. Visgi norint pastoti, būtų naudinga žinoti, kuomet subrendęs kiaušinėlis jau yra pasiruošęs atsiskirti. Sakoma, jog bene 20 procentų moterų pagal šiuos simptomus pajaučia ovuliaciją:  Štai septyni pagrindiniai ovuliacijos požymiai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:

 • Jūsų bazinė kūno temperatūra šiek tiek krinta, tada vėl pakyla;
 • Jūsų gimdos kaklelio gleivės tampa ryškesnės ir plonesnės, slidesnės konsistencijos, panašios į kiaušinių baltymus;
 • Jūsų gimdos kaklelis suminkštėja ir atsiveria;
 • Apatinėje pilvo dalyje galite pajusti nedidelį skausmą ar lengvą mėšlungį;
 • Jūsų lytinis potraukis gali padidėti;
 • Galite pastebėti šiek tiek dėmių kelnaitėse;
 • Jūsų vagina ar makštis gali patinti

5. Išmaniosios programėlės, skirtos sekti moters ciklą

Norint žinoti, kada artėja ovuliacija, yra naudinga sekti savo menstruacinį ciklą kalendoriuje. Šiais laikais itin populiaru visą informaciją žymėtis mobiliosiose programėlėse.

1. Clue –  nemokama programėlė, kurioje galite žymėti visą informaciją, susijusią su savo menstruaciniu ciklu. Ji ypač naudinga renkant informaciją prieš ginekologo vizitą: jums užteks tiesiog atsiversti programėlę ir ten matysite, kokia buvo jūsų savijauta ar atitinkami simptomai tam tikromis dienomis. Daugiau apie programėlę: https://apps.apple.com/us/app/clue-period-cycle-tracker/id657189652 

2. Ovia – taip pat nemokama programėlė, skirta išmaniesiems įrenginiams. Joje galite stebėti ne tik savo mėnesinių ar ovuliacijos ciklus, bet ir talpinti informaciją apie sporto veiklą, mitybą, miegą ir taip ją sekti. Taip pat Ovia turi nemažą bendruomenę, kurioje taip pat visuomet galite užduoti jums rūpimą klausimą ir gauti naudingą atsakymą. Parsisiųsti šią programėlę galite čia: https://apps.apple.com/us/app/ovia-fertility-cycle-tracker/id570244389  

3. Glow – trečia mūsų rekomenduojama išmanioji programėlė. Vartotojai programėlę Glow mėgsta dėl to, jog joje yra galimybė sekti ne tik eilinį mėnesinių ciklą, bet ir visą savo reprodukcinį amžių. Kaip? Programėlėje Glow jūs galite įvesti pakankamai nemažai duomenų: kada jums prasidėjo pirmosios mėnesinės ar laiką, kuomet buvote paskutinį kartą nėščia, žindėte krūtimi ir t.t.. Visi šie paminėti dalykai turi įtakos moters ovuliacijai, todėl remdamasi šiais duomeninis ši programėlė itin tiksliai nustato subrendusio kiaušinėlio atsiskyrimo laiką. Daugiau apie ją skaitykite: https://apps.apple.com/us/app/glow-period-fertility-tracker/id638021335

6. Ovuliacijos nustatymo testai

Daugelis moterų naudoja ovuliacijos prognozavimo testus, kurie nustato ovuliacijos laiką prieš 12–24 valandas pagal liuteinizuojančio hormono arba LH lygį. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai šlapintis ant lazdelės ir laukti, kol indikatorius parodys, ar ovuliacija prasidės netrukus. Šie metodai yra tikslesni nei naudojant programėles, kurios numato ovuliacijos laiką.

Ovuliacija

7.  Tai kokia tikimybė pastoti?

Buvo atlikta daugybė tyrimų apie geriausią metodą ovuliacijai nustatyti ir apie moters vaisingumą prieš ir po ovuliacijos. Su šiomis studijomis yra keletas problemų. Pirma, nėra visiškai tikslaus metodo, kaip aptikti ovuliaciją. Bent jau ne namuose.

Tarkime, kad maždaug žinote, kada buvo ovuliaciją, ir žinote, kiek dienų prieš ar po ovuliacijos turėjote lytinių santykių. Kokia jūsų pastojimo tikimybė?

Štai ką rodo tyrimai:

 • Penkios dienos prieš ovuliaciją: nuo 0,4 iki 7 procentų tikimybė pastoti;
 • Likus keturioms dienoms iki ovuliacijos: nuo 8 iki 17 proc.;
 • Trys dienos prieš ovuliaciją: nuo 8 iki 23 procentų’
 • Likus dviem dienoms iki ovuliacijos: nuo 13 iki 29 proc.;
 • Likus dienai iki ovuliacijos: nuo 21 iki 34 proc.;
 • Ovuliacijos dieną: nuo 8 iki 33 proc.;
 • Vieną dieną po ovuliacijos: nuo 0,8 iki 11 procentų;
 • Praėjus dviem dienoms: nuo 3 iki 9 proc.

Ovuliacija

Žvelgiant į aukščiau pateiktą statistiką, galite pastebėti, kad šansai labai skiriasi kiekvieną dieną. Pavyzdžiui, likus trims dienoms iki ovuliacijos, jūsų pastojimo tikimybė yra nuo 8 iki 23 procentų. Taigi, kodėl yra tiek daug variantų?

Pirmiausia kiekviename tyrime buvo naudojamas skirtingas ovuliacijos dienos skaičiavimo metodas. Tai reiškia, kad vieno tyrimo ovuliacijos aptikimo diena gali nesutapti su kito tyrimo diena. Antra, tyrimus ribojo dalyvių skaičius ir numatyti ciklai. Tai, kad kažkas gali pastoti dieną prieš ovuliaciją, dar nereiškia, kad taip bus.

8. Geriausias laikas užsiimti seksu

Jūsų vaisingas langas gali trukti iki 10 dienų, tačiau akivaizdu, kad jei norite pastoti, reikia turėti lytinių santykių kuo arčiau ovuliacijos.

Jau aukščiau minėjome ovuliacijos stebėjimo ir nustatymo metodus, kuriuos lengvai atliksite namuose, be visi tie metodai ne visada yra tikslūs.

Tyrimas taip pat parodė, kad seksas pagal ovuliacijos skaičiavimą kai kurioms poroms gali sukelti pernelyg didelį stresą. Tai gali būti puiku norint pastoti, tačiau žalinga santykiams.

Kitas variantas – dažnai užsiimti seksu ir taip nesijaudinti dėl tikslios ovuliacijos dienos. Bet vėlgi, tai gali labiau apkrauti santykius ir tai nėra rimta galimybė tiems, kurie kurį laiką bandė ir žino, jog galima vaisingumo problema.

Galite apsvarstyti galimybę atsisakyti ovuliacijos skaičiavimo, nebent esate gydomi dėl nevaisingumo ir gydytojas jūsų paprašė pasimylėti tam tikrą dieną ar laikotarpį.

Verčiau užsiimkite seksu tris ar keturis kartus per savaitę. Jūs turėsite lytinių santykių per savo vaisingą langą. Ar tai bus jūsų vaisingiausia diena? Nebūtinai, tačiau norint pastoti neprivalu pasimylėti būtent vaisingiausią dieną.

Seksas ovuliacijos metu

9. Kas vyksta moters kūne ovuliacijos metu?

Viskas prasideda smegenyse. Ovuliaciją kontroliuoja maža smegenų liauka, vadinama hipotalamu. Iš esmės jis išskiria hormonus, kurie iš bendrauja su kiaušidėmis. Pirmasis hormonas, kurį jis išskiria, atsiranda praėjus paskutinėms mėnesinėms, siekiant stimuliuoti folikulą, kad susidarytų kiaušinėlis. Tada maždaug ciklo viduryje išsiskiria dar vienas hormonas, leidžiantis išlaisvinti mikroskopinį kiaušinėlį, kad kiaušintakiai galėtų jį sugauti.

Išskyros. Labiausiai pastebimas simptomas per šį laiką yra makšties išskyrų pasikeitimas. Išskyros yra jūsų gimdos kaklelio gleivės, kurios tampa gana plonos ir tamprios, šiek tiek panašios į kiaušinio baltymą. Daugelis moterų tai naudoja kaip rodiklį, kuris leidžia joms žinoti, kada jos yra vaisingos.

Padidėjęs libido. Taip, jūs teisingai perskaitėte. Motina gamta yra sumani ir kadangi tai pats geriausias laikas kūdikiams gaminti, jūsų kūnas daro viską, kad jūs tai žinotumėte. Daugelis moterų pastebės, kad libido smarkiai padidėja maždaug 24 valandas, ir tai yra hormonų antplūdžio, atsirandančio ovuliacijos metu, rezultatas.

Pakilusi temperatūra. Jūsų bazinė temperatūra pakyla maždaug puse laipsnio Celsijaus ir padidėjusi išlieka visą likusį ciklą, kol prasidės mėnesinės.

Pilvo maudimas ir dėmės kelnaitėse. Kai kurios moterys per šį laiką jaučia pilvo skausmus. Tai sukelia dirginimas pilvo gleivinėje dėl kiaušinėlio išsiskyrimo. Taip pat gali atsirasti tepliojimas, kurį sukelia plyšęs folikulas.

Miegate daugiau… ar mažiau. Gali būti, kad vaisingiausiu metu jūs mažiau ilsitės, nes bandote daugiau mylėtis (ir galbūt padaryti kūdikį) su partneriu, kuris jus traukia, teigia mokslininkai. Bet jei nebandote pastoti ar neturite partnerio, jūsų miego režimas gali pailgėti.

Gera nuotaika. Puiki nuotaika ciklo viduryje yra visiškai normalus reiškinys. Šių metų pradžioje paskelbtame tyrime Ispanijos mokslininkai ištyrė dvi moterų grupes: vieną grupę, kuri vartojo hormoninius kontraceptikus, ir kitą grupę, kuri jų nevartojo ir todėl reguliariai ovuliavo. Tyrėjai, palyginę šias dvi grupes, nustatė, kad moterys, kurių ciklai reguliarūs, ovuliacijos metu patyrė daugiau teigiamų emocijų, palyginti su kontracepcijos priemones vartojančiomis moterims vidurio ciklo metu.

Esate nusiteikusi flirtuoti, tačiau tik su tam tikrai vyrais. Net jei netrukus nesvarstote tapti mama, jūsų kūnas vis tiek gali bandyti jus pastūmėti link konkrečių partnerių, turinčių tinkamus genus, kuriuos galite perduoti jūsų teorinėms atžaloms. Psichologinių mokslų tyrimai pažymėjo, kad moterys, kurioms yra ovuliacija, flirtuoja su vyrais, kurie turi daugiau „genetinio tinkamumo“ žymių, tokių kaip patrauklumas ir vyriškumas.

Krūtinė tampa jautresnė. Daugelis moterų sako, kad jų speneliai tampa itin jautrūs prieš mėnesines. Bet tai atsitinka ir ovuliacijos metu, ir yra dvi galimos priežastys. Pirma, jautrumas gali atsirasti dėl to, kad ovuliacijos metu jūsų lytinis potraukis yra didesnis ir dėl to galbūt dažniau užsiimate seksu. Tačiau tai taip pat gali būti dėl hormonų, išsiskiriančių dėl ovuliacijos, kurie stimuliuoja jūsų krūtų liaukas.

Ir pabaigai…Taigi, jei bandote pastoti nepamirškite, kad kantrybė ir užsispyrimas yra labai svarbūs ir nėra jokių garantijų, kad tikrai pastosite net ir tuo atveju, jei jums ovuliacija. Tačiau nepakenks stebėti šiuos įprastus ovuliacijos simptomus, tada suplanuoti vakarienę žvakių šviesoje ar vykti į romantišką savaitgalio išvyką – viskas ko reikia yra tinkama nuotaika.

Sėkmės ir malonių bandymų!