Lytiškai plintančios ligos (lytinės ligos) yra infekcijos, kurias galite gauti lytinių santykių metu iš žmogaus, kuris turi tą infekciją. Dažniausiai pastebėti sunku, kad žmogus serga. Lytiniu keliu plintančių ligų priežastys yra bakterijos, parazitai ir virusai. Yra daugiau nei 20 LPL rūšių, įskaitant:


• Chlamidiozė

• Gonorėja

• Lytinių organų pūslelinė

• ŽIV/AIDS

• ŽPV

• Sifilis

• Trichomonozė


Daugelis LPL gali būti perduodamos ir vyrams, ir moterims, tačiau daugeliu atvejų, jų sukeltos sveikatos problemos rimtesnės bus moterims. Jei nėščia moteris suserga LPL, tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų kūdikiui.


Jei turite bakterijos arba parazitų sukeltą Lytiškai plintančią ligą, jūsų sveikatos priežiūros specialistas paskirs antibiotikais ar kitais vaistais paremtą gydymą. Jei turite lytinę ligą, kurią sukėlė virusas, tuomet tai yra neišgydoma, tačiau kartais vaistai gali pristabdyti ir leisti kontroliuoti ligą. Tinkamas latekso prezervatyvų naudojimas smarkiai sumažina, tačiau visiškai nepanaikina, lytiniu keliu plintančių ligų perdavimo rizikos.


Sprendžiant nepagydomas lytiškai plintančias ligas, tokias kaip ŽIV ir herpesas, prevencija yra itin svarbi. Seksualinės sveikatos klinikos skatina naudoti prezervatyvus ir teikia informaciją rizikos bendruomenėms.


Efektyviausias būdas venerinių ligų perdavimui yra sąlytis su kūno dalimis ar skysčiais, kuriuos gali perduoti infekuotas partneris. Ne visos seksualinės veiklos apima kontaktą: internetinis seksas, seksas telefonu arba masturbacija per atstumą yra metodai, kurie padės išvengti kontakto. Tinkamas prezervatyvų naudojimas sumažina kontaktą ir riziką. Nors prezervatyvas veiksmingai apriboja poveikį, kai kurios ligos gali būti perduodamos net su prezervatyvu.


Geriausia, jei prieš pradedant lytinį kontaktą arba prieš tęsiant kontaktą, kai partneris turėjo sueitį su kažkuo kitu, abu partneriai pasitikrintų dėl LPI. Daugelis infekcijų yra nenustatomos iš karto po kontakto, todėl tiksliam nustatymui reikia laiko. Tam tikros lytiniu būdu plintančios ligos, ypač tam tikri atsparūs virusai, kaip ŽPV, esamomis medicininėmis procedūromis gali būti sunkiai aptinkami.


Daugelis ligų gali taip suvaržyti imuninę sistemą, tad kitos ligos pasidaro itin lengvai perduodamos. Įgimta imuninė sistema prieš ŽIV, kai virusų skaičius yra labai mažas, gali apsaugoti nuo ŽIV perdavimo, bet jei imuninė sistema tuo metu kovoja su kitais virusais arba yra perkrauta, ŽIV gali įsitvirtinti. Tam tikros virusinės lytiškai plintančios ligos gerokai padidina ŽIV infekuotų pacientų mirties riziką.


Vakcinos


Rinkoje yra skiepų, kurie apsaugo nuo kai kurių virusinių LPI, pavyzdžiui, hepatito A, hepatito B ir kai kurių tipų ŽPV. Siekiant užtikrinti maksimalią apsaugą, prieš pradedant lytinį kontaktą rekomenduojama skiepytis.