Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra virusas, kuris gali sukelti karpas. Yra daugiau nei 100 ŽPV tipų. Dauguma jų yra nekenksmingi, tačiau apie 30 rūšių paaštrina vėžio riziką. Šie tipai paveikia genitalijas ir yra perduodami lytiškai santykiaujant su infekuotu partneriu. Jie yra klasifikuojami į mažos arba didelės rizikos. Mažos rizikos ŽPV gali sukelti lyties organų karpas. Didelės rizikos ŽPV gali sukelti gimdos kaklelio, vulvos, makšties ir išangės vėžį moterims, o vyrams – išangės ir varpos vėžį.


Nors nuo ŽPV infekcijos kai kuriems žmonėms išsivysto lytinių organų karpos, kitiems jokie simptomai nepasireiškia. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali padėti gydyti arba pašalinti karpas. Moterų PAP tepinėliai gali padėti aptikti gimdos kaklelio pokyčius, kurie gali prisidėti prie vėžio susiformavimo.


Teisingas latekso prezervatyvų naudojimas smarkiai sumažina, bet nepanaikina ŽPV užsikrėtimo rizikos. Vakcina gali apsaugoti nuo kelių ŽPV tipų, įskaitant tas, kurios gali sukelti vėžį. Svarbu saugoti save ir išsitirti.