Lytiškai plintančios ligos – tema, kuri turi būti aktuali kiekvienam aktyvų lytinį gyvenimą gyvenančiam žmogui. Sifilis yra viena nemaloniausių lytiniu keliu plintančių infekcijų. Anksti diagnozavus šią ligą, ją, kaip ir daugelį, gana lengva išgydyti, todėl mes tikime, jog apie venerines ligas kalbėti būtina.

Šiame straipsnyje sužinosite kaip sifilis plinta, kaip diagnozuojamas ir kaip gydomas.

Kas yra sifilis ir kas jį sukelia?

Sifilis – bakterijos sukeliama infekcija, dažniausiai plintanti nesaugaus sekso metu. Liga prasideda nuo neskausmingos opos, atsiradusios ant lytinių organų, burnoje ar išangėje. Sifilis plinta palietus infekuotą vietą.

Po užsikrėtimo sifilį sukelianti bakterija gali likti neaktyvi dešimtmečius, nesukeldama jokių simptomų. Anksti diagnozuotas sifilis gali būti sėkmingai išgydytas, o tam kartais užtenka vos vienos penicilino injekcijos.

Negydoma ši liga gali sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, gali pažeisti širdį, smegenis ar kitus organus. Sifilis taip pat gali būti perduodamas gimdymo metu, jei motina serga.

Durex Fun Explosion (40 vnt.)
Pasante Xtra Sensitive
(9)
0.24 - 0.35 €
Pasante Silk Thin
(5)
0.32 - 0.40 €
Durex Fetherlite Ultra Thin (40 vnt.)
Durex Mutual Climax (10 vnt.)
Pasante Female (3 vnt.)
Egzo prezervatyvas Kirminukas
Egzo prezervatyvas Eržilas
Pasante Ribbed
(7)
0.24 - 0.35 €
Egzo prezervatyvas Voras
(5)
2.89 €
-16%
Prezervatyvai be latekso SKYN Intense Feel (10 vnt.)
-35%
Prezervatyvai be latekso SKYN Elite (10 vnt.)

Simptomai ir ligos eiga

Sifilis pasireiškia skirtingomis stadijomis, o kiekvienos stadijos metu simptomai skirtingi. Tačiau kelios ligos stadijos gali pasireikšti vienu metu, todėl simptomai ne visais atvejais jaučiami ta pačia tvarka. Be to, įmanoma užsikrėsti sifiliu ir nejausti jokių simptomų keletą metų.

Pagrindiniai požymiai:

 • Gerklės skausmas;
 • Karščiavimas;
 • Limfmazgių padidėjimas;
 • Raumenų skausmas;
 • Kietos, neskausmingos odos opos;
 • Limfmazgių sukietėjimas, paslankumas;
 • Rausvas viso kūno bėrimas.

Stadijos:

Pirminis sifilis
Pirmasis sifilio požymis yra mažytės opos, vadinamos šankeriu, atsiradimas. Ši opa atsiranda ten, kur bakterija pateko į jūsų kūną. Daugeliui užsikrėtusiųjų atsiranda tik viena opa, tačiau pasitaiko atvejų, kai šankerių atsiranda ir daugiau.

Paprastai opa atsiranda praėjus trims savaitėms nuo užsikrėtimo. Daugelis užsikrėtusių asmenų šankerio nepastebi, nes ši opa neskausminga ir gali slypėti vaginos ar analinės angos viduje. Šankeris užgyja pats per tris – šešias savaites.

Antrinis sifilis
Maždaug po dviejų mėnesių nuo užsikrėtimo, liga pasiekia antrąją stadiją. Šios stadijos metu pastebimas rausvas viso kūno bėrimas, apimantis net ir delnus. Paprastai šis bėrimas nesukelia niežulio, o jį lydėti gali ir opos, atsiradusios genitalijų ar burnos srityje. Šis bėrimas dažniausiai trunka keletą mėnesių. Šiai stadijai būdingi ir peršalimą primenantys simptomai:

 • Aukšta temperatūra;
 • Bendras silpnumas, nuovargis, apetito sumažėjimas;
 • Gerklės, raumenų skausmai;
 • Limfmazgių padidėjimas.

Pastarieji simptomai gali tęstis kelias savaites ir dingti arba nuolat kartotis keletą metų.

Latentinė stadija
Jei sifilis negydomas, liga progresuoja į nepastebimą (latentinę) stadiją, kai nepasireiškia jokie simptomai. Ši stadija gali trukti keletą metų. Po šios stadijos simptomai gali daugiau niekada nebepasireikšti arba liga pereina į kitą – ketvirtą stadiją.

Tretinis sifilis
15 – 30% nesigydančių nuo šios ligos ima jausti komplikacijas, sukeltas tretinio sifilio stadijos. Šioje stadijoje liga gali pažeisti smegenis, nervus, akis, širdį, kraujagysles, kepenis, kaulus ir sąnarius. Su tuo susijusios problemos gali pasireikšti praėjus daugybei metų po užsikrėtimo.

Neurosifilis
Sifilis gali imti plisti bet kurioje stadijoje ir, be kitos žalos, pažeisti smegenis ir nervų sistemą (neurosifilis) bei akis (okuliarinis sifilis).

Įgimtas sifilis
Kaip minėjome, sifilis gali būti perduodamas ne tik nesaugaus lytinio akto metu, bet ir iš motinos vaikui. Sifiliu serganti moteris gali perduoti ligą kūdikiui per placentą ar gimdymo metu. Daugelis užsikrėtusių naujagimių neturi jokių simptomų, o kai kuriems pasireiškia bėrimai ant delnų ir pėdų. Vėliau kūdikis gali apkursti, deformuojasi dantys, atsiranda nosies deformacija.

Kūdikiai, užkrėsti sifiliu, gali gimti per anksti, taip pat negyvi ar mirti iš karto po gimdymo.

Ligos sukėlėjas

Sifilį sukelia bakterija, vadinama Treponema pallidum. Dažniausiai liga perduodama per atsivėrusią opą seksualinio akto metu. Bakterija į kūną patenka per žaizdas, įbrėžimus ar gleivinę. Sifilis užkrečiamas pirmoje ir antroje stadijoje, bei kartais gali būti užkrečiamas ankstyvu latentiniu periodu. Rečiau sifilis plinta artimo kontakto metu, pavyzdžiui, bučiuojantis.

Sifilis neplinta naudojantis tuo pačiu tualetu, vonia, baseinu ar valgant iš tų pačių indų, kai ir sergantis.

Išgydytas sifilis neatsinaujina, tačiau juo susirgti ir vėl įmanoma.

Rizikos faktoriai

Didesnė rizika susirgti sifiliu kyla, jei:

 • Nesisaugote sekso metu;
 • Turite kelis lytinius partnerius;
 • Vyrams, užsiimantiems seksu su vyrais;
 • Esate infekuotas ŽIV.

Sifilio sukeliamos komplikacijos

Negydomas sifilis gali pažeisti įvairius kūno organus. Taip pat ši liga padidina riziką užsikrėsti ŽIV (daugiau apie ŽIV infekciją skaitykite čia), moterims sifilis gali sukelti nėštumo komplikacijas. Sifilio gydymas gali padėti išvengti žalos, tačiau jis neatitaiso jau padarytos žalos organizmui.

Sifilis sukelia tokius pažeidimus:

Maži nelygumai ar navikai
Maži nelygumai gali atsirasti ant odos, kaulų, kepenų ar kitų organų vėlyvoje sifilio stadijoje. Tokie nelygumai paprastai dingsta po gydymo.

Neurologinės problemos
Sifilis gali sukelti nemažai neurologinių problemų, tokių kaip galvos skausmas, insultas, meningitas, galima apkursti, apakti, nejausti skausmo, taip pat sifilis sukelia impotenciją vyrams, bei šlapimo nelaikymą.

Kardiovaskuliarinės problemos
Kraujagyslės gali išsipūsti, taip pat gali atsirasti aortos ir kitų kraujagyslių uždegimas. Sifilis gali pakenkti ir širdies vožtuvams.

ŽIV
Tyrimai rodo, jog suaugusiems, sergantiems sifiliu, rizika užsikrėsti ŽIV padidėja dviem – penkiais kartais.

Nėštumo ir gimdymo komplikacijos
Sifilis smarkiai padidina neišnešiojimo riziką bei riziką, jog kūdikis gims per anksti ar mirs iš karto po gimdymo.

Gydymas

Sifilis yra pagydoma liga, jei užsikrėtęs asmuo į gydytoją kreipiasi ankstyvomis stadijomis. Sifilis gydomas penicilinu. Po gydymo svarbu metus ir toliau tikrintis. Išgydžius šią ligą pavojaus kūdikiui nelieka, tačiau kraujo donoryste neleidžiama.

Kaip nustatoma liga?

Jei ant lytinių organų pastebėjote šlapuojančią opą, jos skystis gali būti paimamas tyrimui mikroskopu. Šis tyrimo metodas taikomas esant pirmai ir antrai ligos stadijai. Praėjus keletui savaičių po užsikrėtimo, paimamas kraujas ir ieškoma sifilio antikūnų. Jei pirmas tyrimas pateikia teigiamą rezultatą, kraujas imamas antrą kartą ir tyrimas kartojamas, nes sergant tam tikromis ligomis ir nėštumo metu rezultatas gali būti klaidingas.

Prevencija

Deja, bet prieš šią ligą nesukurta jokia vakcina. Rekomenduojama laikytis šių patarimų, norint apsisaugoti save ir apsaugoti kitus, jei sergate:

 • Susilaikykite nuo sekso ar palaikykite monogaminius santykius. Vienintelis būdas visiškai išvengti sifilio – atsisakyti sekso. Kitas variantas – palaikyti monogamiškus santykius ir neturėti kelių partnerių;
 • Naudokite prezervatyvus. Tinkamas prezervatyvų naudojimas gali apsaugoti nuo užsikrėtimo, tačiau tik tada, jei uždengia sifilio sukeltą opą;
 • Venkite injekcinių narkotikų.

Partnerio įspėjimas ir prevencinis gydymas

Jei paaiškėjo, jog sergate sifiliu, turite apie tai pranešti esamiems ir buvusiems sekso partneriams, su kuriais mylėjotės per pastaruosius metus. Jūsų partneriai turi būti ištirti ir, jei serga, gydomi.

Ligos paplitimas

Pastaruoju metu ši liga yra itin paplitusi Rytų Europoje. Lietuvoje 1998 metais buvo nustatyta 2326 užsikrėtimo atvejai. Daugumoje Vakarų Europos šalių ši liga nėra paplitusi.

Jei esate lytiškai aktyvus, sifilio išvengsite tik tinkamai rūpindamiesi savo sveikata, todėl rekomenduojame šios ligos tyrimus įtraukti į kasmetinių profilaktinių tyrimų sąrašą. Būkite protingi, naudokite prezervatyvus ir nebijokite atlikti tyrimų!