Ar esate tikra, jog viską žinote apie savo makštį? Moters vagina – labai sudėtingas organas, apie kurį prikurta gausybė mitų ir tabu. Greičiausiai yra daugybė dalykų, kuriuos norėtumėte sužinoti, tačiau gėdijatės paklausti, ar paprasčiausiai nežinote kur ieškoti informacijos. Šiame straipsnyje sužinosite viską apie savo makšties sveikatą, todėl skaitykite!

Moters vagina – kas sveika, o kas ne?

Makšties sveikata yra svarbi visos moters sveikatos dalis. Makšties problemos gali turėti įtakos jūsų vaisingumui, norui mylėtis ir gebėjimui pasiekti orgazmą. Nuolatinės vaginos sveikatos problemos taip pat gali sukelti stresą ar santykių problemas ir paveikti jūsų pasitikėjimą savimi. O norėdama palaikyti sveiką makštį, turite žinoti ir pagrindines su ja susijusias bėdas.

Kas veikia moters lytinių organų sveikatą

Makštis yra uždaras raumenų kanalas, besitęsiantis nuo vulvos – moters lytinių organų srities išorės – iki gimdos kaklelio. Jūsų makšties sveikatai gali turėti įtakos įvairūs veiksniai:

 • Seksas. Nesaugus seksas gali baigtis lytiškai plintančia liga. Taip pat prievartinis seksas ar trauma sekso metu gali sužeisti makštį;
 • Tam tikri susirgimai ir sveikatos problemos. Tokie susirgimai kaip endometriozė, dubens dugno uždegimas ar randai po dubens operacijų gali seksą paversti skausmingu. Makšties ligas gali sukelti net kai kurių antibiotikų vartojimas;
 • Kontracepcija ir intymios higienos priemonės. Barjerinės kontracepcijos priemonės (prezervatyvai, diafragmos), gali dirginti makštį. O naudojama intymi higiena gali pabloginti sudirgimą;
 • Nėštumas ir gimdymas. Pastojus menstruacijos dingsta iki gimdymo, o nėštumo metu padidėja makšties išskyros, taip pat dažnai makšties išskyros itin pagausėja gimdant. Be to, gimdymas dažniausiai susilpnina makšties raumenis;
 • Psichologinės problemos. Nerimas ir depresija gali trukdyti susijaudinti, todėl seksas tampa skausmingas. Taip pat seksą skausmingu gali paversti patirta psichologinė trauma;
 • Hormonai. Hormoniniai pokyčiai gali paveikti makšties sveikatą. Pavyzdžiui, estrogeno kiekis moters organizme kinta menopauzės ir nėštumo metu, o dėl sumažėjusio estrogeno lygio, susilpnėja vaginos sienelės, tad seksas tampa skausmingas.

Išskyros – normalu

Išskyros iš vaginos yra visiškai normalu, daugelio moterų vaginos išskiria tam tikrą sekretą. Šis sekretas apsaugo makštį, palaiko jos švarą ir drėgmę, bei apsaugo nuo infekcijų.

Dažniausiai dėl vaginalinių išskyrų nereikia nerimauti. Dažniausiai jos:

 • Neturi stipraus ir nemalonaus kvapo;
 • Būna skaidrios ar baltos spalvos;
 • Yra tirštos ir lipnios;
 • Yra slidžios ir drėgnos.

Makšties išskyros pasireiškia bet kokio amžiaus moterims. Jų kiekis priklauso nuo įvairių dalykų ir yra labai individualus. Paprastai gausesnės išskyros būna nėštumo metu, esant seksualiniam aktyvumui ir naudojant kontraceptines priemones. Taip pat makšties išskyros pasikeičia likus kelioms dienoms iki ovuliacijos – jos tampa slidžios ir itin drėgnos.

Kada išskyros reiškia infekciją?

Jei pastebėjote bet kokius pakitimus makšties išskyrose, tai gali reikšti vaginalinę infekciją. Atkreipkite dėmesį jei pasikeitė išskyrų kvapas, spalva ar tekstūrą.

Žuvies kvapą primenančios išskyros gali reikšti bakterinę vaginozę;

Tirštos, baltos spalvos išskyros, kiek primenančios sūrį, gali signalizuoti apie pienligę;

Jei pastebite žalsvos ar gelsvos spalvos putas primenančias išskyras, vadinasi jums gali būti trichomonozė;

Jei kartu su išskyromis jaučiate skausmą pilvo apačioje ir kraujuojate, gali būti, jog užsikrėtėte chlamidijomis ar gonorėja;

Jei pagausėjus makšties išskyroms atsirado opų ar žaizdų lytinių organų srityje ar burnoje, tai gali reikšti herpį.

Kokių išskyrų tikėtis viso ciklo metu

Dauguma moterų menstruacijų ciklo metu patiria įvairių rūšių išskyras. Kiekvieną dieną gali susidaryti apie arbatinį šaukštelį storų arba plonų bekvapių gleivių, o spalva gali pasikeisti iš baltos į skaidrią iki rudos. Skirtingos išskyrų spalvos ir tekstūros yra susijusios su jūsų hormonais ir tuo, kas tuo metu vyksta jūsų kūno viduje.

Sausumas yra įprastas tris ar keturias dienas po to, kai baigiasi mėnesinės. Po to gali pasireikšti baltos, drumstos ar lipnios išskyros ir tai paprastai trunka nuo trijų iki penkių dienų. Tai vadinama folikulinė fazė, kai vystosi kiaušinėlis.

Ovuliacijos metu dažnai būna daug skaidrių ir tamprių arba skaidrių ir vandeningų išskyrų. Tiesą sakant, per šį laiką galite pamatyti iki 30 kartų daugiau išskyrų, nei paprastai. Šios kiaušinio baltymą primenančios išskyros yra plonos ir slidžios, o tai labai padeda spermatozoidams, keliaujantiems prie laukiančio kiaušinėlio.

Prieš pat mėnesių pradžią išskyros gali būti gelsvos, o mėnesinėms pasibaigus, gali pasirodyt rudos spalvos išskyrų. Rudos išskyros pasitaiko, kai jos susimaišo su menstruacijų krauju.

Jei pastebėjote rudų išskyrų ar kraujo numatomų mėnesių laikotarpiu, tai gali būti implantacijos požymis, reiškia, galite būti nėščia. Jei mėnesinės vėluoja ir pastebite tepimą, verta atlikti nėštumo testą namuose.

Išskyros nėštumo metu

Nėštumo metu moters organizme vyksta daugybė pokyčių ir ne visada lengva pasakyti, kurie pokyčiai yra įprasti ir kurie kelia nerimą. Vienas pokytis yra makšties išskyros. Nėštumo metu gali skirtis jų konsistencija, gausa ir kiekis.

Vienas ankstyviausių nėštumo požymių yra makšties išskyrų padidėjimas, ir tai tęsiasi visą nėštumo laikotarpį. Normalios išskyros iš makšties, vadinamos leukorėja, yra plonos, skaidrios arba pieno baltumo ir švelnaus kvapo. Išskyros iš makšties gali prasidėti praėjus vienai ar dviem savaitėms po apvaisinimo, net prieš tariamas mėnesines. Nėštumui eigoje, šios išskyros paprastai tampa labiau pastebimos, o gausiausios jos būna nėštumo pabaigoje. Jei išskyros jums suteikia nepatogumų, galite dėvėti bekvapį dieninį įklotą, tačiau venkite tamponų.

Paskutinėmis nėštumo savaitėmis taip pat galite pastebėti, kad išskyrose yra storų gleivių ir kraujo žymių. Tai ankstyvas sąrėmių ženklas neturėtų kelti pavojaus.

Kas sukelia išskyrų pakitimus?

Dėl hormonų lygio svyravimų makšties išskyros kinta per visą moters mėnesinių ciklą, o pastojus hormonai ir toliau reguliuoja makšties išskyrų pokyčius.

Nėštumo metu gimdos kaklelio pokyčiai taip pat turi įtakos makšties išskyroms. Minkštėjant gimdos kakleliui ir makšties sienelei, organizmas išskiria gleivių perteklių, taip apsaugodamas moters gimdą nuo infekcijų. Taip pat artėjant gimdymui, kūdikio galva gali imti spausti gimdos kaklelį, todėl išskyros gausėja.

Kada vertėtų sunerimti?

Labai svarbu laiku pastebėti makšties išskyrų pokyčius ir pranešti apie tai savo gydytojui, nes tai gali rodyti infekciją ar kitas su nėštumu susijusias problemas. Štai keletas nenormalių išskyrų nėštumo metu pavyzdžių:

 • Geltonos, žalios ar pilkos spalvos išskyros;
 • Stiprus, nemalonus kvapas;
 • Paraudimas, niežulys ar vulvos patinimas.

Pasikeitusios makšties išskyros gali rodyti grybelinę infekciją, o tai itin dažnai pasitaiko nėštumo metu. Atsiradus grybelinei infekcijai, gydytojas rekomenduos tinkamus vaistus, o norint to išvengti rekomenduojame nešioti medvilnines kelnaites, gerai nusausinti lytinius organus po dušo, bei valgyti jogurtą ir kitą fermentuotą maistą.

Vaginos išsausėjimas. Kas tai sukelia?

Vaginos sieneles visuomet dengia plonas drėgmės sluoksnis, kuris suteikia šarminę aplinką spermatozoidams. Taip pat šios makšties išskyros sutepa vaginos sienelę ir taip išvengiama skausmingos frikcijos sekso metu.

Lubrikantas All Natural (200 ml)
Lubrikantas Pjur Kokybė (100 ml)
Lubrikantas Slidžius (100 ml)
-10%
Lubrikantas Numylėtinis (40 ml)
(17)
6.08 € 5.50 €
Analinis lubrikantas Atsipalaiduok (200 ml)
Vaginalinis lubrikantas Bio (150 ml)
Lubrikantas Silky TLC (75 ml)
-17%
Oralinis lubrikantas Braškė (100 ml)
(10)
13.90 € 11.58 €
-13%
Lubrikantas Numylėtinis (150 ml)
(24)
15.06 € 13.03 €
Lubrikantas Slidumas (200 ml)
Lubrikantas Gentle Light (75 ml)

Moteriai senstant, dėl hormonų gamybos pokyčių makšties sienelės gali plonėti. Plonesnės sienelės reiškia mažiau ląstelių, išskiriančių drėgmę. Tai gali sukelti makšties sausumą. Hormoniniai pokyčiai yra dažniausia makšties sausumo priežastis, tačiau tai nėra vienintelė priežastis.

Kas sukelia vaginos sausumą?

Makšties sausumas gali keli diskomfortą, taip pat:

 • Deginimo pojūtį;
 • Libido pokyčius;
 • Skausmą sekso metu;
 • Kraujavimą po sekso;
 • Žaizdelių atsiradimą makštyje;
 • Šlapimo takų infekcijas;
 • Makšties niežėjimą ar perštėjimą.

Makšties sausumas gali sukelti pasirodyti gėdingas, todėl daugelis moterų bijo tai aptarti su gydytoju ar parteriu, tačiau ši būklė yra labai dažnas reiškinys.

Mažėjantis estrogeno kiekis yra pagrindinė makšties sausumo priežastis. Tai lemia menstruacijų pabaigą laikotarpiu, vadinamu perimenopauze.

Tačiau menopauzė nėra vienintelė būklė, dėl kurios sumažėja estrogenų gamyba. Ji gali mažėti dėl maitinimo krūtimi, rūkymo, depresijos, streso, imuninės sistemos ligų, po gimdymo, pernelyg įtemptų treniruočių, vėžio ir kiaušidžių pašalinimo.

Kai kurie vaistai taip pat gali sumažinti sekreciją organizme. Be to makšties vidaus plovimas gali sukelti sausumą ir dirginimą, bei kai kurie kremai ar losjonai, tepami lytinių organų srityje.

Makšties ligos

Su makšties ligomis gali susidurti bet kuri, todėl labai svarbu žinoti jų požymius ir laiku suprasti, jog kažkas ne taip. Laiku kreipiantis į gydytoją, makšties susirgimai greitai ir lengvai išgydomi.

Dažniausiai makšties infekcijos vadinamos vaginitu, dar galite išgirsti vulvovaginito terminą, kuris apibūdina vulvos (išorinės makšties dalies) ir vaginos susirgimus.

Infekcijų požymiai

Kai kurios makšties infekcijos gali nesukelti jokių simptomų. Jei visgi atsiranda simptomų, dažniausiai pasireiškia niežėjimas vaginos srityje, kinta išskyros (spalva, kvapas, konsistencija), atsiranda skausmas ar deginimo pojūtis šlapinimosi metu, gali atsirasti skausmas sekso metu, o kartais atsiranda kraujavimas ar „tepliojimas“ tarp mėnesinių.

Simptomai gali skirtis, priklausomai nuo infekcijos:

 • Bakterinės infekcijos paprastai sukelia išskyrų papilkėjimą ar geltonumą. Be to, išskyros įgauna žuvies kvapą ir dažniausiai pagausėja po sekso;
 • Grybelinės infekcijos paprastai pasireiškia niežėjimu. Gali atsirasti labai tirštos baltos spalvos gleivės;
 • Trichomonozės atveju gali atsirasti niežulys ir stiprus makšties kvapas. Išskyrų spalva gali pakisti į gelsvai žalsvą.

Ir nors vaginalinės infekcijos dažniausiai nekelia pavojaus gyvybei, pastebėjus šiuos simptomus, turėtumėte nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kaip palaikyti makšties sveikatą

Makšties sveikatą palaikyti iš tiesų labai paprasta, jums tereikia laikytis kelių patarimų.

Neprauskite makšties vidaus
Turbūt visos moterys nori, kad skaniai kvepėtų ir „ten apačioje“, tačiau dušas makščiai iš tikro yra žalingas. Taigi, kaip palaikyti švarą?

Laimei, makštis yra nuostabus organas ir esant normalioms sąlygoms, pati palaiko savo švarą. Makštis pati subalansuoja bakterijų lygį ir pH savo viduje, todėl naudoti dušo tikrai nereikia.

Plaunant makšties vidų stipria dušo srove galite pašalinti dalį gerųjų bakterijų ir taip suardyti makšties mikroflorą. Taip didėja infekcijų tikimybė.

Išbandykite tai: jei vis tiek norite išvalyti makštį ir vulvą, būtinai naudokite produktus, neturinčius kvapo, ir plaukite tik didžiąsias lytines lūpas. Taip pat galite naudoti bekvapes drėgnas servetėles su neutraliu pH.

Neskuskite plaukelių
Gaktos plaukai padeda apsaugoti makštį nuo infekcijų, taip pat subalansuoja prakaito lygį ir apsaugo nuo trinties. Jei norite tvarkingai atrodyti su bikiniu, galite pašalinti dalį plaukų, tačiau rekomenduojame palikti plaukus, supančius vulvą.

Be to, rečiau šalinant ar visai nešalinant gaktos plaukų, išvengsite nemalonaus niežėjimo ir odos sudirgimo.

Rinkitės saugų lubrikantą
Lubrikantas yra nuostabus produktas, pagerinantis seksą. Vis dėl to kartais gamintojai naudoja ingredientus, kurie nėra visiškai saugūs. Rekomenduojame vengti įvairių naftos produktų, kurie gali pakeisti makšties pH lygį, taip pat venkite parabenų, kvapiklių, nenatūralių aliejų ir dažų.

Naudokite kūnui saugius sekso žaisliukus
Sekso žaisliukai pagaminti iš tam tikrų medžiagų yra visiškai saugūs Jūsų makščiai. Dažniausiai tai šios medžiagos:

 • Silikonas;
 • Medis;
 • Nerūdijantis plienas;
 • Stiklas;
 • ABS plastikas.

Jei norite daugiau sužinoti apie sekso žaisliukus, siūlome paskaityti šį straipsnį.

Legendinis vibratorius Ledlaužis
Vibratorius Elegant Diamond Vibe
We Vibe vibratorius Nova 2
(2)
148.95 €
Rinkinys Silver Delights
(3)
219.00 €
Išmanusis kiaušinėlis LUSH 3
Vibruojantis kiaušinėlis Twisty
Klitorio stimuliatorius Satisfyer Pingvinas
Realistiškas vibratorius Triple Threat

Praktikuokite saugų seksą
Vienas iš geriausių ir lengviausių dalykų, kuriuos galite padaryti dėl makšties sveikatos, yra saugesnio sekso praktika. Štai keli patarimai:

 • Apsauga. Naudokite prezervatyvą;
 • Reguliariai tirkitės dėl lytiškai plintančių ligų;
 • Laikykitės tam tikros tvarkos mylintis. Jei sekso metu nuo analinės sueities staiga pereinate prie vaginalinės, nedarykite to nenuplovus žaisliuko ar penio.

Nusišlapinkite po sekso
Šlapinimasis iš karto po sekso gali padėti sumažinti kai kurių lytiškai plintančių ligų riziką.

Nešiokite „kvėpuojantį“ apatinį trikotažą
Kvėpuojantys drabužiai ir audiniai makštį padarys tikrai laimingą. Medvilniniai apatiniai drabužiai yra puikūs. Jie pasižymi drėgmę praleidžiančiomis savybėmis, todėl nešiojant sumažėja bakterijų kiekis. Taip pat, jei kelnaitės sudrėko, rekomenduojame jas pakeisti sausomis, taip išvengsite makšties ligų. Ir nepaisant to, koks apatinis trikotažas jums patinka, tiesiog būtinai keiskite jį kasdien.

Miegokite nuoga
Nedėvėdama apatinių kelnaičių naktį, leisite savo vaginai „pailsėti ir pakvėpuoti“.

Taip pat ai kurie tyrimai rodo, kad vėsesnė temperatūra gali būti naudinga jūsų sveikatai, o kūną lengvai atvėsinsite apsinuogindama.

7 faktai apie makštį

Maistas veikia makšties sveikatą
Kai pakinta makšties pH, gali atsirasti infekcija, nemalonus kvapas. Sveikos vaginos pH svyruoja nuo 3.8 iki 4.5. Vienas iš būdų palaikyti sveiką pH lygį yra sveika ir subalansuota mityba, o dar geriau, jei rinksitės produktus, kurie turi didelės įtakos jūsų intymiai sveikatai, pavyzdžiui: jogurtas, probiotikai ir spanguolės.

Jei nėštumo metu susidūrėte su grybelio sukeltomis infekcijomis, vartokite daugiau jogurto ir medaus. Mokslininkai įrodė teigiamą šių produktų naudą, kovojant su grybelinėmis makšties infekcijomis.

Spanguolės taip pat yra labai naudingos jūsų vaginai, o ypač, jei susidūrėte su šlapimo takų infekcija. Jei kasdien suvartosite po stiklinę spanguolių, sumažinsite riziką susirgti šlapimo takų ligomis.

Yra ir dar viena produktų grupė, kuri gali padėti palaikyti sveiką makštį, tai – probiotikai. Paįvairinkite kasdienę mitybą jogurtu, kefyru ar raugintais kopūstais.

Makštis padidėja, kai susijaudinate
Vidutinis vaginos ilgis yra tarp 7 ir 10 centimetrų, tačiau ji gali padidėti dvigubai, kai susijaudinate. Nepaisant to, daug moterų patiria skausmą ar diskomfortą lytinių santykių metu, ypač jei partnerio penis didesnis nei vidutinis. Ginekologai rekomenduoja negailėti lubrikanto ir neskubėti. Paprašykite savo partnerio pailginti preliudiją, nes kuo labiau būsite susijaudinusi, tuo malonesnis bus seksas.

Makštis keičiasi su amžiumi
Laikas keičia viską: veide pastebime daugiau raukšlių, ne išimtis ir lytiniai organai. Lytinės lūpos gali tapti mažiau putlios, kai mažėja estrogeno kiekis, dėl lėtėjančios kolageno gamybos, makštis suvysta. Vulvos spalva taip pat gali kisti, o klitoris sumažėja. Kad ir kaip bebūtų, tai normalūs pokyčiai, susiję su estrogeno išsiskyrimo mažėjimu, tačiau jie neturi jokios įtakos malonumui.

Makštyje tikrai nepamesite nieko
Ar girdėjote mitą, kad ten gali prapulti tamponas? Vagina nėra sujungta su jokia kita jūsų kūno dalimi, todėl nerimauti dėl to, kad ten kažką pamesite, tikrai neturėtumėte. Tačiau, gali nutikti taip, kad tamponas pasislinks kiek giliau į makštį (pavyzdžiui, jei tamponas buvo neišimtas prieš lytinį aktą). Jei taip nutiktų, kreipkitės į gydytoją ir jis nesunkiai pašalins tamponą.

Kai kurios moterys ejakuliuoja patirdamos orgazmą
Tai tikrai nutinka, ir tai nėra retas atvejis, pasak ginekologų. Atrodo, jog tai yra įgūdis ir moteriška ejakuliacija dažniau pasitaiko kiek vyresniame amžiuje, kai moteris geriau pažįsta savo kūną. Tai nutinka kai stimuliuojamas G – taškas. G – taške gausu kraujagyslių ir nervų, o dėl ten esančios liaukos, kai kurios moterys ejakuliuoja orgazmo metu.

Po gimdymo vagina gali žymiai pasikeisti
Makštis po gimdymo vizualiai dažniausiai neatrodo labai pakitusi, tačiau pokyčiai yra juntami. Ginekologas beveik visada gali pasakyti, ar moteris gimdė natūraliai ar ne, nes tokiu atveju prireikia kiek didesnių instrumentų. Tačiau išoriškai vagina atrodo taip pat, kaip ir prieš gimdymą. Jei jaučiatės nemaloniai dėl to, kaip makštis pasitempė po gimdymo, darykite Kėgelio pratimus. Šie pratimai labai veiksmingi ir juos paprasta atlikti bet kur ir bet kada.

Naudojama makštis – sveika makštis
Jei norite sveikos makšties, turite ja „naudotis“. Ne tik seksas padeda palaikyti sveikus makšties raumenis, bet ir Kėgelio pratimai. Jei nuolat užsiimsite jais, makšties raumenys nepraras tvirtumo, o tinkamu momentu nesunkiai susijaudinsite. Tačiau jei ilgai neužsiimsite seksu ar nedarysite pratimų raumenims stiprinti, makšties sienelės susilpnės.

Gera makšties sveikata priklauso nuo daugybės veiksnių, tačiau palaikyti sveiką vaginą tikrai nėra sudėtinga. Laikydamasi šių paprastų patarimų kasdien, lengvai išlaikysite sveiką makštį ir būsite laiminga.