Turbūt žinote, jog visiems lytiškai aktyviems žmonėms rekomenduojama reguliariai tirtis. Tik tirdamiesi galite išvengti itin nemalonių, net ir po maloniausio sekso laukiančių pasekmių. Viena iš tų pasekmių gali būti gonorėja.

Ši liga itin klastinga, gali būti nepastebima, nes dažnai nesukelia simptomų, tad tik reguliariai tikrinantis galima diagnozuoti šią lytiškai plintančia ligą. Taigi, kas tai per liga ir kaip ji gydoma? Atsakysime žemiau.

Kas yra gonorėja?

Gonorėja yra venerinė liga, plintanti lytinio akto metu (vaginalinio, analinio ar oralinio). Ligos sukėlėjas yra bakterija Neisseria gonorrhoeae. Ši bakterija paveikia lytinių organų gleivinę, įskaitant gimdos kaklelį, gimdą, šlaplę, kiaušintakius moterims bei šlapimo sistemą vyrams. Neisseria gonorrhoeae taip pat gali paveikti burnos, gerklės, akių ir analinės angos gleivinę.

Gonorėja užsikrėsti gali tiek vyrai, tiek moterys, nors, dažniausiai ši liga nesukelia jokių simptomų. Taip pat gonorėja gali būti perduota kūdikiui gimdymo metu.

Paplitimas

Ši lytiškai plintanti infekcija yra gana plačiai paplitusi. Kiekvienais metais JAV gonorėja suserga maždaug 1,14 milijono lytiškai aktyvių žmonių. Gonorėja dažniausiai pasitaiko tarp jaunų, maždaug 15 – 24 metų amžiaus, asmenų.

Populiaru
Populiaru
(28)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(32)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(24)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(37)
0.27 - 0.38 €
Populiaru
Populiaru
(14)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(13)
0.23 - 0.32 €
Populiaru
Populiaru
(25)
0.17 - 0.23 €
Populiaru
Populiaru
(32)
0.27 - 0.38 €
Populiaru
Populiaru
(8)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(22)
0.24 - 0.35 €
(5)
3.45 €
Populiaru
Populiaru
(16)
0.24 - 0.35 €
Rodyti daugiau

Kaip užsikrečiama ir kas yra rizikos grupėje?

Gonorėja perduodama seksualinio kontakto metu per infekuoto partnerio penį, burną, vaginą ar analinę angą. Mokslininkai teigia, jog gonorėją sukeliančių bakterijų neaptikta ejakuliate.

Žmonės, išsigydę šią ligą, rizikuoja ja užsikrėsti vėl, užsiimdami nesaugiu seksu su infekuotu asmeniu.

Gonorėja užsikrėsti gali bet kuris lytiškai aktyvus žmogus. Dažniausiai ši liga diagnozuojama seksualiai aktyviems paaugliams ir jauniems suaugusiems.

Simptomai

Kaip jau minėjome, daugeliui vyrų ši liga yra besimptomė, tačiau kartais vyras, užsikrėtęs gonorėja gali jausti simptomus, primenančius šlapimo takų infekciją (skausmas šlapinantis, deginimas ar neįprasta šlapimo spalva). Tokiu atveju, simptomai pasireiškia praėjus 1-14 dienų po užsikrėtimo. Negydoma ši liga vyrams gali sukelti komplikacijas, tada jaučiamas skausmas sėklidėse.

Moterims, kaip ir daugeliui vyrų, ši liga taip pat gali nesukelti jokių simptomų, o kai jie yra jaučiami, simptomai būna tokie silpni, tad lengva supainioti su vaginaliniu ar šlapimo takų uždegimu. Moterys, sergančios šia venerinė liga, gali pastebėti neįprastas išskyras iš vaginos, taip pat galimas kraujavimas tarp mėnesinių. Deja, bet moterims, sergančioms gonorėja, yra didesnė komplikacijų rizika, nei vyrams, nepaisant simptomų stiprumo.

Jei gonorėjos infekcija pasireiškia analiniame trakte, galimi simptomai yra išskyros, niežulys, opų atsiradimas, kraujavimas ar skausmingas tuštinimasis, tačiau taip pat galima nejausti jokių simptomų.

Galimos komplikacijos, kai liga negydoma

Negydoma ši liga gali sukelti rimtų ir nepataisomų sveikatos problemų tiek vyrams, tiek moterims, pavyzdžiui:

Nevaisingumas moterims. Moterims gonorėja gali išplisti į gimdą bei kiaušintakius, sukeldama dubens dugno uždegimą. Dubens dugno uždegimas gali sukelti nevaisingumą ir padidina gimdymo komplikacijas. Šis uždegimas turi būti gydomas nedelsiant;

  • Nevaisingumas vyrams. Gonorėja vyrams gali sukelti sėklidžių latako uždegimą, kuris negydomas sukelia nevaisingumą;
  • Infekcija gali išplisti į sąnarius ir kitas kūno vietas. Bakterija, sukelianti šią ligą, gali patekti į kraują ir infekuoti kitas kūno dalis, įskaitant sąnarius. Tokiu atveju galite pajusti padidėjusią temperatūrą, gali atsirasti bėrimas, sąnarių skausmas, tinimas ir opos;
  • Padidėjusi ŽIV/AIDS rizika. Sergant gonorėja didėja rizika užsikrėsti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), sukeliančiu AIDS;
  • Komplikacijos kūdikiams. Kūdikiai, užsikrėtę infekcija nuo motinos, gali gimti akli, ant skalpo gali atsirasti opos, jiems gresia infekcijos.

Kaip diagnozuojama ši klastinga liga?

Gonorėją galima diagnozuoti atlikus šlapimo tyrimą ar šlaplės tepinėlio tyrimą (vyrams). Moterims gonorėją galima diagnozuoti paėmus tepinėlį iš gimdos kaklelio.

Gydymas

Gonorėja gali būti išgydoma, parinkus tinkamą gydymą. Šiais laikas medikai rekomenduoja rinktis dvigubą gydymo būdą – naudojant skirtingus vaistus. Norint išgydyti šią lytiškai plintančią ligą, labai svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir vartoti paskirtus medikamentus. Ir nors vaistai gonorėją išgydo, jie neatitaiso žalos, padarytos organizmui.

Deja, tačiau gydant gonorėją pasitaiko atvejų, kai bakterija „nepasiduoda“. Taip nutinka dėl jos atsparumo antibakteriniam gydymui, todėl jei ligos simptomai vis dar pasireiškia praėjus dviem dienoms po gydymo, turėtumėte kreiptis į jus gydantį gydytoją.

Jei jums buvo diagnozuota ši liga, turėtumėte apie ją pranešti partneriui (partneriams), su kuriais mylėjotės vaginaliniu, analiniu ar oraliniu būdu. Be to, gydantis šią ligą, turėtumėte neužsiimti seksu tol, kol baigsite gydymą ir nebejausite ligos simptomų.

Prevencija. Kaip to išvengti?

Daugelio lytiškai plintančių infekcijų galima išvengti, ne išimtis ir gonorėja. Štai kaip jos išvengti:

  • Užsiimant seksu naudokite prezervatyvą. Geriausias būdas išvengti bet kokios LPL – nesimylėti, tačiau, jei nusprendžiate mėgautis seksu, naudokite prezervatyvą;

  • Sumažinkite seksualinių partnerių kiekį. Riziką gali sumažinti monogaminiai santykiai, kuriuose nei vienas partneris nesimyli su kitais žmonėmis;
  • Atlikite tyrimus reguliariai. Prieš užsiimdami seksu su nauju partneriu, abu išsitirkite ir pasikalbėkite apie venerines ligas;
  • Nesimylėkite su asmenimis, kurie gali sirgti LPL. Jei partneriui pasireiškia bet kokie ligos simptomai ar požymiai, nesimylėkite su juo.

Jei įtariate, jog sergate gonorėja, nedelskite ir keliaukite pas gydytoją, kuris paskirs tyrimus ir tinkamą gydymą. Būkite sveiki ir mėgaukitės seksu atsakingai!