Mokykloje per lytinio švietimo pamokas šiek tiek mokomės apie vyrų ir moterų lytinius organus, brendimą ir intymius santykius, tačiau labai dažnai tos pamokos būna lydimos stipraus gėdos jausmo, baimės kalbėtis atvirai, lytinių organų atvaizdus matome tik primityviose iliustracijose, o mintinai išmoktos organų funkcijos mums nieko nesako ir vėliau pasimiršta.

Kai suaugame, ieškoti informacijos ir mokytis kai kurių dalykų tenka iš naujo. Kartais net nežinome savo lytinių organų pavadinimų ir juos painiojame. Pavyzdžiui, itin dažnai makštį (lot. vagina) moterys vadina vulva, nors vulva yra moters išoriniai lytiniai organai, o makštis yra elastingas vamzdelis, organas, jungiantis gimdos kaklelį su vulva. Net ketvirtadalis JAV moterų nežino, kur tiksliai yra jų makštis.

Apie makštį sklando daugybė įvairiausių mitų, pavyzdžiui, kad ten tamponai gali užstrigti ar net pradingti. Taip pat moterys dažnai kompleksuoja dėl vaginos išvaizdos, manydamos, kad ji nenormali ar negraži, nors žmonių kūnai ir lytiniai organai būna įvairiausių formų. Būtent todėl čia pateikiame pagrindinius mitus ir faktus apie šį lyties organą, taip pat ir nuorodas, kaip reikėtų profilaktiškai jį prižiūrėti, kokie požymiai indikuoja neįprastą būklę.

Mitais patikėti lengviau nei faktais. Tinklapyje Insider pateikiami patys dažniausi mitai apie vaginą, kurie gąsdina moteris ir kuria sunkumus tik dėl nežinojimo, todėl netikėkite viskuo, ką perskaitote internete.

Makštis

Makštį reikia plauti su specialiais produktais – mitas

Svarbiausia žinoti tai, kad makštis sugeba pati palaikyti savo švarą. Specialūs makšties prausikliai buvo sukurti labiau kaip marketingo triukas, kuris moteris, nepažįstančias savo kūno, skatino nereikalingą pirkimą ir sukurdavo iliuziją, kad jų intymios kūno vietos yra nešvarios ir nehigieniškos. Beje, dušo želė gali net ir sutrikdyti natūralų makšties mikrobų balansą ir sukelti alergiją.

Tamponai gali pasimesti jūsų makštyje – mitas

Anksčiau jau minėtas labai dažnas mitas reprezentuoja liūdną situaciją – kaip moterys iš tiesų nepažįsta savo kūno anatomijos. Makštis nėra kažkokia juodoji skylė, kurioje gali prapulti dalykai, o ir gimdos kaklelis yra per siauras, kad tamponas galėtų pro jį praeiti. Tiesa, ilgai nepakeitus tampono jį gali būti sunkiau ištraukti todėl, kad jis atsiranda aukštai makštyje, o jo virvelė sunkiau juntama.

makštis

Pienligę galima išgydyti česnakais arba jogurtu – mitas

Itin dažnai moteris užpuolanti infekcija, sukeliama grybelio Candida Fungus, sukelia erzinantį niežėjimą ir gausias išskyras, tačiau yra sukurti vaistai, padedantys pienligę įveikti, o tokie būdai kaip jogurtas nebent trumpam sumažins simptomus, tačiau jokio realaus poveikio nepadarys, todėl natūraliajai medicinai čia ne laikas, derėtų kreiptis į ginekologą.

Makšties išskyros reiškia, kad kažkas negerai – mitas

Išskyros gąsdina daugelį moterų – tačiau tai visiškai normalu. Gausesnės išskyros ypač dažnos ciklo viduryje, ovuliacijos metu. Svarbiausia atidžiai sekti savo organizmą ir stebėti jo pokyčius. Jeigu jaučiate, kad higieninius įklotus reikia vartoti kasdien, galbūt vertėtų apsilankyti pas ginekologą. Beje, rūkančios, kontraceptines tabletes vartojančios ir menopauzės etape esančios moterys išskyrų turi mažiau.

Populiaru
Populiaru
(75)
10.00 €
Populiaru
Populiaru
(22)
19.95 €
Video
Video
(7)
24.95 €
Populiaru
Populiaru
(15)
11.95 €
Populiaru
Populiaru
(21)
6.95 €
Populiaru
Populiaru
(1)
9.95 €
(2)
12.95 €
Populiaru
Populiaru
(40)
7.95 €
Populiaru
Populiaru
(30)
14.95 €
(2)
26.95 €
Rodyti daugiau

Jeigu vaginalinio sekso metu nepatiri orgazmo, kažkas su tavimi negerai – mitas

Iš tiesų didžioji dalis moterų nepatiria orgazmo vaginalinio sekso metu, todėl tikrai nereikėtų nerimauti. 2015 metais atliktas tyrimas, analizavęs 18–94 metų amerikiečių patiriamus orgazmus, parodė, kad tik 18,4 proc. moterų patiria orgazmą vaginalinio sekso metu, be jokios papildomos stimuliacijos, o netgi 36,6 proc. klitorio stimuliavimą įvardino kaip būtiną orgazmo būsenai pasiekti.

Jeigu nepatiriate orgazmo, tikrai nereikia nusivilti, pasitelkite masturbaciją. Tam puikiai tinka sekso žaislai, o ypač vibratoriai.

Makštis taps platesnė, jeigu daug mylėsitės – mitas

Šis puritoniškas mitas, sukurtas tikriausiai todėl, kad patriarchalinė visuomenė galėtų kontroliuoti ir varžyti moterų seksualumą, yra absurdiškas. Makštis yra labai elastingas organas, kurio stangrumui įtakos tikrai nedaro tai, kiek sekso partnerių esate turėjusi.

Makštis

Nepažeista mergystės plėvė reiškia, kad jūs esate „nekalta“ – mitas

Nekaltybės konceptas šiuolaikiniame pasaulyje apskritai yra ginčytinas, nes žodis „kaltas“ nurodo į nuodėmingumą, nešvarumą, gėdą. Bet šiaip ar taip mergystės plėvė egzistuoja. Tai plonytė membrana, dalinai uždengianti įėjimą į makštį, tačiau ji niekaip negali parodyti, ar turėjote lytinių santykių, ar ne. Membrana gali būti pažeista ir dėl fizinio aktyvumo, traumų ar medicininių procedūrų. Beje, kai kurios moterys gimsta be mergystės plėvės.

Visada jausite simptomus, jei sergate LPL – mitas

Nors kai kurios lytiškai plintančios ligos (gonorėja, pūslelinė, sifilis) pasireiškia aiškiais simptomais, kartais jų galite nejausti ir labai ilgai, todėl būtina reguliariai lankytis pas ginekologą, net jeigu nekeičiate partnerių dažnai. Daugiau nei 50 proc. moterų, sergančių chlamidija, net nežino, kad ją nešioja savo organizme. Negydomos LPL gali negrįžtamai pažeisti moters reprodukcinę sistemą ir sukelti nevaisingumą.

Makšties išskyros – normalu

Kaip jau minėta anksčiau, makšties išskyros yra visiškai normalus reiškinys, liaukų išskiriamo skysčio pagalba makštis valosi ir palaiko tinkamą mikrofloros balansą, tačiau kada tam tikros išskyros indikuoja infekciją ir kas tai sukelia? Internetiniame žurnale WebMD pateikiamos priežasčių gairės ir galimi simptomai.

Makšties išskyrų disbalansą sukelia:

 • Antibiotikų ar steroidų vartojimas;
 • Bakterinė vaginozė, bakterinė infekcija, dažniau pasitaikanti nėščioms moterims arba moterims, turinčioms kelis seksualinius partnerius;
 • Kontraceptinės tabletės;
 • Gimdos kaklelio vėžys;
 • Chlamidijos, gonorėja ir kitos lytiškai plintančios infekcijos;
 • Diabetas;
 • Dušas, kvapnus muilas ar losjonai, burbulinė vonia;
 • Dubens infekcija po operacijos;
 • Trichomonozė, dažniausiai sukeliama dėl nesaugių lytinių santykių;
 • Makšties atrofija, retėjimas ir makšties sienelių išsausėjimas menopauzės metu;
 • Vaginitas, dirginimas makštyje arba aplink ją;
 • Pienligė.

Neįprastų išskyrų tipai:

Rudos ar su krauju – signalizuoja nereguliarų menstruacinį ciklą, rečiau – gimdos kaklelio arba endometriumo vėžį;

Gelsvos arba pilkšvos – didelė gonorėjos tikimybė;

Putojančios, gelsvos arba žalsvos – trichomonozė;

Rožinės – tokios išskyros dažniausiai atsiranda dėl gimdos gleivinės išsiskyrimo po gimdymo (lochija);

Tirštos, baltos – pienligė;

Geltonos arba baltos, žuvies kvapo – bakterinė vaginozė.

Makšties išsausėjimas – skaudi problema

Su makšties išsausėjimu susiduria labai daug moterų. Vyrauja gajus mitas, kad jeigu makštis neišskiria natūralaus lubrikanto, moteris tiesiog nėra lytiškai susijaudinusi, partneris jos netraukia ir t.t. Tai gali būti psichologiškai sunku tiek moteriai, tiek jos partneriui, todėl būtina žinoti, kad šis sutrikimas nėra tiesiogiai susijęs su fizinės traukos trūkumu. Daug dažniau atsakymų reikėtų ieškoti pakitusiame estrogeno lygyje moters kraujyje. Dėl to seksualiniai santykiai gali būti skausmingi, nuolat patiriamas perštėjimas, deginimas, diskomfortas fizinio krūvio metu. Taip pat atsiranda didesnė makšties infekcijos rizika.

Medical News Today straipsnyje atskleidžiamos pagrindinės priežastys, kodėl kartais apačioje būna labai sausa:

 • Menopauzė;
 • Chirurginis kiaušidžių pašalinimas;
 • Maitinimas krūtimi;
 • Antidepresantų vartojimas;
 • Stresas ir nerimas;
 • Sumažėjęs kraujo tiekimas į makštį.

Kaip palaikyti makštį sveiką ir nesudirgusią?

Šis moters organas yra tikrai subtilus ir jautrus išoriniams veiksniams, todėl svarbu pasistengti, kad jis būtų dirginamas kuo mažiau.

Neskuskite plaukelių – gaktos plaukai padeda apsaugoti makštį nuo infekcijų, taip pat subalansuoja prakaito lygį ir apsaugo nuo trinties. Jei norite tvarkingai atrodyti su bikiniu, galite pašalinti dalį plaukų, tačiau rekomenduojame palikti plaukus, supančius vulvą. Be to, retesnis šalinimas padeda išvengti nemalonaus niežėjimo ir odos sudirgimo.

makštis

Naudokite kuo natūralesnį lubrikantą – venkite naftos produktų, parabenų, kvapiklių, nenatūralių aliejų ir dažų. Jie gali sutrikdyti makšties pH lygį.

Po sekso visada nusišlapinkite – tai padeda pašalinti dalį bakterijų ir sumažinti LPL riziką.

Dėvėkite natūralų apatinį trikotažą – pralaidžios medžiagos sumažina bakterijų kaupimąsi, taip pat būtina kelnaites keisti kasdien.

Neplaukite makšties vidaus – auksinė ir svarbiausia taisyklė, kuri padės jums išlaikyti tinkamą mikroflorą makštyje. Rekomenduojama plauti tik didžiąsias lytines lūpas, kitaip galite pašalinti gerąsias makšties bakterijas.

Saugus seksas – kiekvienas lytiškai aktyvus žmogus turėtų naudoti apsaugą, reguliariai tikrintis dėl LPL, naudoti žaislus iš medžiagų, kurios būtų nekenksmingos kūnui. Pavyzdžiui, silikonas, medis, nerūdijantis plienas, stiklas, ABS plastikas.

 

Straipsnio autorė: @paleistuves

„Rašydama ir kurdama tekstus galiu kalbėti apie tai, kuo gyvenu, ką matau aplink, ir tai, kas rūpi. Didelę dalį mano domėjimosi lauko užima žmogaus seksualumas ir santykiai, lytiškumas ir lyčių stereotipai, kurie dar vis tokie gajūs mūsų visuomenėje. Būtent todėl ir noriu apie tai kalbėti be jokių išankstinių nuostatų ir baimių. Taip pat rašau „Instagram“ paskyroje „Paleistuvės“, kuri atsirado iš noro papasakoti apie „sex work“ industriją ir patirtį dirbant striptizo šokėja.“