Seksas – nuostabus malonumas, po kurio galime sulaukti nelauktų ir ne itin malonių pasekmių. Viena iš tų pasekmių – venerinė liga. Deja, nors daugelis lytiškai aktyvių žmonių yra sirgęs kokia nors venerine liga, ši tema vis dar tabu.

Lytiškai plintančių ligų (LPL) yra daugybė, vienos mažiau pavojingos ir lengvai gydomos, kitos gali būti visai negydomos ar net mirtinos. Tam, kad nuo jų apsisaugoti, pirmiausia reikia nebijoti apie tai kalbėti, todėl ir paruošėme šį straipsnį. Jame sužinosite apie dažniausiai pasitaikančias venerines ligas, kaip galima nuo jų apsisaugoti ir kaip jos gydomos.

Kas yra LPL ir kaip jos plinta

Terminas „lytiškai plintanti liga“ naudojamas apibūdinti infekcijas, perduodamas lytinių santykių metu. Venerine liga galima užsikrėsti mylintis vaginaliniu, oraliniu bei analiniu būdu ir nenaudojant apsaugos. Tačiau tai nereiškia, jog seksas yra vienintelis būdas, kuriuo galima užsikrėsti venerine liga: kai kurios LPL gali būti užkrečiamos net maitinant kūdikį. Lytiškai plintančios ligos taip pat gali būti vadinamos lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) arba venerinėmis ligomis.

Venerinės ligos dažniausiai perduodamos lytinio kontakto metu, ir jas sukelia ant odos arba gleivinės membranos išgyvenę mikroorganizmai, taip pat jos perduodamos per spermą, makšties sekretą ar kraują lytinių santykių metu. Kadangi lytinių organų aplinka yra drėgna, šilta ir ypač palanki bakterijų, virusų, mielių platinimui, šis būdas itin palankus ligų perdavimui.

Simptomai

Venerinės ligos ne visada sukelia simptomus ar sukelia itin menkai pastebimus simptomus, todėl įmanoma būti užsikrėtus ir apie tai nežinoti. Tačiau galima išskirti kelis dažniausius LPL simptomus:

  • Neįprastos spalvos ir/ar kvapo išskyros iš penio ar vaginos;
  • Opos ar karpos lytinių organų srityje;
  • Skausmingas ar dažnas šlapinimasis;
  • Niežėjimas ir paraudimas genitalijų srityje;
  • Pūslelės ir žaizdelės burnoje;
  • Pasikeitęs vaginos kvapas;
  • Analinės angos niežulys, skausmas ar kraujavimas;
  • Karščiavimas;
  • Pilvo skausmas.

Diagnozavimas

Jei esate seksualiai aktyvus, turėtumėte pasikalbėti su savo ginekologu ar urologu apie venerinių ligų prevenciją ir išsiaiškinti ar jums vertėtų pasitikrinti. Tai labai svarbu, nes, kaip minėjome, daugelis lytiškai plintančių infekcijų nesukelia jokių simptomų.

Kai kurios venerinės ligos diagnozuojamos imant tepinėlius iš penio, vaginos ar analinės angos, o kitos diagnozuojamos atliekant kraujo testą.

Gydymas

Venerinės ligos, sukeltos bakterijų ar parazitų, paprastai gydomos antibiotikais. Virusų sukeltoms lytiškai plintančioms ligoms, deja, vaistų nėra, tačiau nuolat vartojami medikamentai palengvina simptomus ir gali sumažinti riziką platinti infekciją.

Rinkoje yra skiepų, kurie apsaugo nuo kai kurių virusinių LPI, pavyzdžiui, hepatito A, hepatito B ir kai kurių tipų ŽPV. Siekiant užtikrinti maksimalią apsaugą, prieš pradedant lytinį kontaktą rekomenduojama skiepytis.

Prevencija

Geriausias būdas apsisaugoti nuo venerinių ligų – neužsiimti vaginaliniu, oraliniu ar analiniu seksu. Tačiau sekso juk neatsisakysime, tad yra ir kitų būdų, kurie gali padėti užkirsti kelią ligos plitimui.

Nuo daugelio venerinių ligų gali apsaugoti teisingas prezervatyvo naudojimas (daugiau apie juos galite skaityti ČIA). Optimaliausiai apsaugai labai svarbu naudoti prezervatyvus vaginalinei, analinei bei oralinei sueičiai.

Prezervatyvai efektyviai apsaugo nuo venerinių ligų, plintančių per skysčius, tokius kaip sperma ar kraujas, bet prezervatyvai visiškai neapsaugo nuo lyriškai plintančių ligų, kurios plinta per odos kontaktą. Jei prezervatyvas nedengia infekuoto odos ploto, infekcija gali būti perduota partneriui.

Taip pat puiki prevencinė priemonė prieš lytiškai plintančias infekcijas yra reguliarūs tyrimai. Jie itin svarbūs tiems, kurie turi daug partnerių ar pradeda santykius su nauju partneriu. Be to, ankstyva ligos diagnozė ir gydymas gali padėti užkirsti kelią infekcijos plitimui.

Prieš pradedant mylėtis su nauju partneriu, svarbu aptarti „sekso istoriją“. Abu partneriai turi pasitikrinti dėl LPL, nes daugelis ligų nesukelia simptomų, tad tik išsityrę sužinosite ar tikrai nesergate.

Ji jūs ar partneris gausite teigiamą venerinės ligos testo rezultatą, svarbu nepulti į paniką ir klausytis gydytojo nurodymų.

Jei laikysitės šių patarimų, galite sumažinti šansus užsikrėsti venerine liga bei užkrėsti ja kitus.

Populiaru
Populiaru
(45)
0.24 - 0.35 €
(7)
27.95 €
Populiaru
Populiaru
(26)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(27)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(36)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(32)
0.35 €
Populiaru
Populiaru
(36)
0.27 - 0.38 €
Populiaru
Populiaru
(21)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(31)
0.27 - 0.38 €
Populiaru
Populiaru
(14)
0.24 - 0.35 €
(1)
19.95 €
Rodyti daugiau

Ką daryti sužinojus, jog sergate

Jei gavote teigiamą venerinės ligos testo rezultatą, svarbu kuo anksčiau pradėti jos gydymą. Be to, jei susirgote viena lytiškai plintančia liga, didelė tikimybė susirgti kita. Kai kurios venerinės ligos gali sukelti itin sunkių pasekmių, jei nėra gydomos, o retais atvejais LPL gali baigtis mirtimi.

Laimei, daugelis venerinių ligų yra lengvai išgydomos ir dažniausiai jos išgydomos visiškai. Kitais atvejais ankstyvas gydymas gali padėti palengvinti ligos simptomus, sumažinti komplikacijų riziką bei apsaugoti nuo ligos seksualinį partnerį ar partnerius.

Be medikamentų paskyrimo, gydytojas gali pasiūlyti pakeisti seksualinius įpročius tam, kad apsaugotumėte save bei kitus. Pavyzdžiui, gali tekti susilaikyti nuo sekso tol, kol jūsų infekcija bus išgydyta, o jei nuspręsite toliau mylėtis, naudokite prezervatyvus.

Svarbiausia, sekti gydytojo nurodymų, nes tik taip išgysite bei neplatinsite ligos.

<h2Dažniausios venerinės ligos

Priskaičiuojama daugiau nei dvidešimt įvairių venerinių ligų. Daugelis LPL gali būti perduodamos ir vyrams, ir moterims, tačiau daugeliu atvejų, jų sukeltos sveikatos problemos rimtesnės bus moterims. Jei nėščia moteris suserga LPL, tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų kūdikiui. Na, o dabar pakalbėkime kiek plačiau apie „populiariausias“ lytiškai plintančias infekcijas.

Žmogaus papilomos virusas

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra virusas, kuris gali sukelti genitalijų karpas. Yra daugiau nei 100 ŽPV tipų. Dauguma jų yra nekenksmingi, tačiau apie 30 rūšių padidina vėžio riziką. Šie tipai paveikia genitalijas ir yra perduodami lytiškai santykiaujant su infekuotu partneriu. Jie yra klasifikuojami į mažos arba didelės rizikos: mažos rizikos ŽPV gali sukelti lyties organų karpas, didelės rizikos ŽPV gali sukelti gimdos kaklelio, vulvos, makšties ir išangės vėžį moterims, o vyrams – išangės ir varpos vėžį.

Nors nuo ŽPV infekcijos kai kuriems žmonėms išsivysto lytinių organų karpos, kitiems jokie simptomai nepasireiškia. Jūsų sveikatos gydytojas gali padėti gydyti arba pašalinti karpas. Moterų PAP tepinėliai gali padėti aptikti gimdos kaklelio pokyčius, kurie gali prisidėti prie vėžio susiformavimo.

Teisingas latekso prezervatyvų naudojimas smarkiai sumažina, bet nepanaikina ŽPV užsikrėtimo rizikos. Vakcina gali apsaugoti nuo kelių ŽPV tipų, įskaitant tas, kurios gali sukelti vėžį.

Chlamidiozė

Chlamidiozė yra lytiškai plintanti, bakterijų sukelta liga. Jūs galite užsikrėsti seksualinio kontakto su užkrėstu žmogumi metu. Persiduoda ir vyrams, ir moterims. Chlamidiozė paprastai nepasireiškia jokiais simptomais, tačiau, jei požymiai yra, tuomet tikriausiai pastebėsite deginimo pojūtį, kai šlapinatės arba nenormalias išskyras iš makšties ar varpos.

Vyrai ir moterys chlamidioze gali užkrėsti šlapimo takus. Moterų reprodukcinės sistemos infekcija gali sukelti dubens uždegiminę ligą, kuri gali sukelti nevaisingumą ar rimtų nėštumo problemų. Infekuotų motinų gimę kūdikiai gali gauti akių infekciją ir pneumoniją. Vyrams chlamidiozė gali sukurti prielipą, vamzdelyje, kuriuo pernešama sperma. Tai gali sukelti skausmą, karščiavimą ir retais atvejais – nevaisingumą.

Liga yra gydoma antibiotikais. Jei esate lytiškai aktyvus, naudodami prezervatyvus galite sumažinti riziką. Ekspertai rekomenduoja, kad 25 metų ir jaunesnės moterys chlamidiozės tyrimą atliktų kasmet. Prižiūrint save ir reguliariai išsitiriant nebus jokių problemų.

Genitalijų pūslelinė

Galite užsikrėsti šiuo virusu įprasto sekso ir net oralinio sekso metu. Virusas gali plisti net ir tuomet, kai nėra opos. Gimdymo metu motinos gali užkrėsti kūdikius.

Herpeso simptomai yra vadinami protrūkiais. Jums paprastai opos atsiranda tose vietose, pro kurias virusas pateko į organizmą. Susiformuoja pūslelės, ima niežėti, juntamas skausmas, o tada viskas praeina – išgyja. Kartais žmonės nežino, kad turi herpesą, nes jiems nepasireiškia jokie simptomai arba tie simptomai yra labai lengvi. Virusas gali būti pavojingesnis naujagimiams ar žmonėms su silpna imunine sistema.

Dauguma žmonių patiria protrūkius kelis kartus per metus. Laikui bėgant, jie vis retėja ir simptomai tampa švelnesni. Virusas lieka jūsų kūne visą gyvenimą.

Vaistai lytinių organų pūslelinės neišgydo, bet jie gali padėti jūsų organizmui kovoti su virusu. Tai gali padėti sušvelninti simptomus, protrūkius ir sumažinti riziką perduoti virusą kitiems.

Trichomonozė

Trichomonozė yra lytiškai plintanti liga, kurią sukelia parazitai. Ji daro poveikį tiek moterims, tiek vyrams, bet ligos simptomai yra labiau būdingi moterims. Moterų simptomai apima žalias arba geltonas išskyras iš makšties, makšties niežėjimą arba šalia jos bei diskomfortą šlapinantis. Dauguma vyrų trichomonozės atveju jokių simptomų nejaučia, tačiau gali būti jaučiamas dirglumas varpos viduje. Vyrai vadinami tiesiog nešiotojais, dažniausiai nejaučia simptomų, bet gali užkrėsti partnerę.

Trichomonozę galima išgydyti antibiotikais. Vyrams infekcija paprastai praeina savaime be jokių simptomų. Bet užkrėstas vyras gali užkrėsti moteris, todėl svarbu, kad abu partneriai būtų gydomi tuo pačiu metu. Teisingas latekso prezervatyvų naudojimas smarkiai sumažina, bet nepanaikina trichomonozės plitimo rizikos.

AIDS

AIDS venerinės ligos požymiai dažniausiai pasireiškia visišku imuninės sistemos pakirtimu, todėl organizmas yra veikiamas įvairių kitų virusų, infekcijų ir ligų. AIDS yra neišgydoma liga, tačiau medikamentais galima efektyviai slopinti jos simptomus ir gyventi pilnavertišką gyvenimą bei net mėgautis seksu!

Sifilis

Sifilio simptomai pasireiškia kiek kitu būdu. Atsiranda opos (ir išgyja savaime), paprastai yra neskausmingos. Po kelių savaičių, asmuo pajus į gripą panašius simptomus, pasireikš bėrimas, kuris taip pat išnyksta savaime. Po to išorinių simptomų nebebus, bet sifilio infekcija išliks. Negydant šios ligos pasireiškia centrinės nervų sistemos funkcijos sutrikimai bei laukia mirtis.

Jei esate lytiškai aktyvus, privalote reguliariai tikrintis, nes tik tokiu būdu apsaugosite save ir savo partnerį nuo venerinių ligų. Būkite sąmoningi, rūpinkitės savo sveikata ir nepamirškite apsisaugojimo priemonių – taip galėsite mėgautis seksu ir išvengsite nemalonių pasekmių.