Visai neseniai su drauge gurkšnodamos vyną nejučiom pradėjom kalbėti apie intymius dalykus. Na, žinot, vakaras, kelios taurės vyno, atsirišęs liežuvis ir, žinoma, nenumaldomas smalsumas padarė savo. Tema įsisiūbuoja, taurė ketvirtą kartą prisipildo vyno, draugė staiga labai išrausta ir drioksteli: „Agne, niekada to nieko neklausiau, bet dabar gera proga ir nors labai gėda, bet… Na, aš turiu išsiaiškinti. Kartais atrodo, aš viena tokia nenormali, labai bijau, nežinau, ką daryti…“ Aš tik pritariamai linkčioju galvą ir vis tarsteliu „na, na“, taip bandydama ją motyvuoti toliau kalbėti. Šiek tiek jaučiuosi lyg psichologė, kuri tuoj išgirs savo paciento didžiausią, gėdingiausią paslaptį. Dar kelios minutės ir mano draugė pratęsia savo prisipažinimą: „Žinai, jau kuris laikas… O dieve, negaliu patikėt, kad tai sakau… Bet jau kuris laikas ant savo spenelių aš kartais pamatau plaukelių. Jaučiuosi nesveika, nenormali. Tu man pasakyk, ką apie tai manai?“

Aš pradedu balsu kvatot. Pirmiausia, iš džiaugsmo, kad mano draugė nėra kokia serijinė žudikė, o antra – iš nuostabos, kad čia buvo toji gėdingoji paslaptis. Tuoj pat nuraminu draugę, kad pavieniai plaukeliai – nieko gėdingo ir normalu. Bet tuo pat metu sutrinku – jei mano draugei šis klausimas buvo toks baisus (o ji juk pakankamai drąsi, išsilavinusi mergina), tai kiek dar žmonių nežino atsakymų į visiškai paprastus klausimus apie mūsų kūną ir seksualinį gyvenimą?

Kitą dieną paprašiau savo sekėjų pasidalinti klausimais, kuriuos bijo užduoti savo gydytojui, mylimam žmogui ar draugui. Ir netekau amo. Rimtai. Net neįsivaizdavau, kad lig šiol mums dar taip stinga sex edukacijos, net ir pačios primityviausios, kaip kad elementarus apsisaugojimas per lytinį aktą.

Bet, žinot, nors seksas – mano temų arkliukas, nesu gydytoja ar profesionalė, todėl į pagalbą pasikviečiau nuostabias gydytojas – Aivarą ir Aurėją, kurios laisvu nuo darbo metu Instagram’e edukuoja žmones @zemiau_bambos profilyje. Būtent jos padėjo atsakyti į jus kamuojančius, baimę ir gėdą keliančius klausimus. Paskaitykite, galbūt ir jūs rasite taip trokštamą atsakymą.

Ką daryti, jeigu bandymai turėti pirmąjį lytinį aktą yra labai skausmingi ir dėl to yra nutraukiami?

Pirmiausia, kalbėtis su partneriu. Svarbiausia, kad galėtumėte atsipalaiduoti vienas prie kito. Neretai tai yra dėl psichologinių priežasčių ir galima išspręsti ilgesne preliudija. Taip pat naudoti lubrikantą sueičiai – dažnai tai pamirštas, bet labai svarbus įrankis.

Populiaru
Populiaru
(75)
10.00 €
Populiaru
Populiaru
(22)
19.95 €
Video
Video
(7)
24.95 €
Populiaru
Populiaru
(15)
11.95 €
Populiaru
Populiaru
(21)
6.95 €
Populiaru
Populiaru
(1)
9.95 €
(2)
12.95 €
Populiaru
Populiaru
(40)
7.95 €
Populiaru
Populiaru
(30)
14.95 €
(2)
26.95 €
Rodyti daugiau

Ar normalu, kad pradėjusi vartoti antidepresantus aš praradau norą mylėtis? Kodėl?

Taip, tiek depresija, tiek antidepresantai gali sumažinti libido. Kartais šis poveikis praeina per kelias savaites, mėnesius. Jei nepraeina – kreipkitės į gydytoją, kad padėtų išspręsti.

Mano gimdos kaklelis žemai. Partneriui sekso metu skauda, nes jį jaučia galvute. Ką daryti?

Jei jums neskauda – tai geras ženklas. Partnerio skausmas gali rodyti partnerio problemas (pvz., įtempta apyvarpė, infekcija ir pan.). Na, o jei skausmą jausite jūs – išbandykite atsipalaidavimą, ilgesnę įžangą, lubrikantą.

Kas lemia vaginos kvapą? Kodėl kartais kvapas nėra malonus?

Vaginos kvapas natūraliai rūgštus dėl joje gyvenančių mikroorganizmų, kurie kartu su makšties išskyromis sukuria tokią terpę. Kvapas laikinai suprastėti gali dėl prakaitavimo (pagerėja nusiprausus). O jei kvapas nemalonus ir nepagerėja nusiprausus – reikėtų išsitirti dėl infekcijos.

Man vis pasikartoja šlapimo takų infekcija. Dėl ko tai gali būti?

Priežastis gali būti susilpnėjusi imuninė sistema, lėtinės, autoimuninės ligos, šlapimo takų akmenligė. Liga išsivysto pakartotinai dėl genetinio polinkio, hormonų pokyčių, neurologinių būklių – išsėtinės sklerozės, insulto, nugaros smegenų pažeidimo – ir kitų priežasčių, lemiančių šlapimo nutekėjimą.

Taip pat įtakos gali turėti naujas partneris, lytiniai santykiai bei lytiškai plintančios ligos. Labai svarbu rūpintis higiena bei surasti problemą, kad infekcija būtų išgydyta.

Kodėl po sekso su preziku aš jaučiu diskomfortą, dirginimą ir perštėjimą?

Makšties sudirgimas gali rodyti makšties infekciją. Svarbu po sekso pasišlapinti. Jei jaučiate nemalonius simptomus ir įprastai – vertėtų išsitirti dėl infekcijos.

Ar galima darytis plaukelių šalinimą lazeriu, kai geriamos kontraceptinės tabletės?

Taip, tikrai galima.

Kas kelis mėnesius man atsinaujina duriantis skausmas pilvo srityje, kuris kelia diskomfortą mylintis. UK daktarai nieko nerado, kas tai galėtų būti?

Pilvo skausmas, jaučiamas lytinių santykių metu, gali būti tiek organinis (dėl kūno sveikatos priežasčių), tiek dėl psichologinių priežasčių.

Kiek saugus yra ištraukimo metodas? 

Šio būdo efektyvumas siekia tik apie 78 proc., vadinasi 22 poros iš 100 gali pastoti naudojant jį. Lytinės sueities metu vyras, pajutęs neišvengiamai artėjančią ejakuliaciją, ištraukia varpą iš makšties, tokiu būdu neleisdamas spermai patekti į moters lytinius takus. Šio metodo TRŪKUMAS yra tai, jog dar prieš ejakuliuojant iš varpos išsiskiria skystis, kuriame gali būti spermatozoidų, tokiu būdu sukeldamas pastojimo galimybę. Net jei vėl užsiimate seksu, turite įsitikinti, kad šlaplėje nėra spermatozoidų, o tai padaryti išties sunku.

Kas yra žmogaus papilomos virusas ir ar verta jo taip bijoti?

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra virusų grupė, kurią sudaro apie 200 skirtingų viruso tipų. 13 iš jų yra laikomi aukštos rizikos ŽPV tipais ir gali sukelti ikivėžinius ir vėžinius susirgimus, tokius kaip gimdos kaklelio, vulvos, makšties, varpos, išangės, gerklų vėžys. Dalis šio viruso tipų gali nulemti išorinių lytinių organų karpų atsiradimą tiek vyrams, tiek moterims, likusieji – sukelti paprastąsias karpas.

ŽPV yra ypatingas tuo, kad dauguma žmonių net nežino, jog yra infekuoti ir gali užkrėsti kitus. Vieniems infekcijos simptomai ir rimtesnės komplikacijos nepasireiškia, o pats virusas per keletą metų išsivalo iš organizmo ir praeina savaime. Tačiau šis virusas turi savybę užsilaikyti organizme ilgesnį laiką ir persistuoti, sukelti pokyčius organizme ir nulemti rimtas pasekmes sveikatai.

Įdomu tai, kad ŽPV laikomas lytiškai plintančia infekcija, tačiau susidarius palankioms sąlygoms gali būti perduodamas ir per odą ar gleivines (esant pažeidimams, mikrotraumoms). Išlieka tikimybė šį virusą perduoti ir gimdymo metu iš motinos naujagimiui.

Ar kažkokios vyriškos ligos gali skleisti nemalonų kvapą? Esu užuodus, bet bijojau klausti.

Žinoma. Dažniausiai blogas kvapas arba dėl prastos higienos, arba dėl infekcijų.

Ar normalu, jei mano vidinės lytinės lūpos išlenda iš išorinių? Diskomforto nejaučiu.

Visiškai. Daugiau nei 50 proc. moterų vidinės lytinės lūpos išlenda iš išorinių. Taip pat jos dažniausiai asimetriškos. Vulvos struktūra – pati įvairiausia ir tai visiškai normalu, kol nekelia diskomforto.

Kodėl sekso kiekis mažėja ilgėjant santykių trukmei?

Nebūtinai. Kiekvienos poros santykis visiškai kitoks, taip pat kaip kiekviena mergina ir vaikinas, jų libido, lytinių poreikis skiriasi. Svarbiausia, kad tai tenkintų abi puses poroje. Nėra tokio sekso kiekio, kuris yra NORMA.

Ar kontracepcija iš tiesų yra blogis? Kontraceptinių produktų skirtumai, pliusai ir minusai, kuris produktas blogiausias ir kuris mažiausiai žaloja. 

Trumpai tariant – ne. Bet apie įvairias kontraceptines priemones esame parengę 30 psl. santrauką, kurią nufilmavome savo Youtube platformai. Kiekvienai svarbiausia atrasti savą kontraceptinę priemonę.

Kodėl dažnai ginekologės yra piktos ir aiškina, kaip gyvent?

Turbūt todėl, kad net ir gydytojų darbe pasitaiko žmogiškasis faktorius. Yra be galo daug šaunių ginekologų, ir čia kaip ir su ta menstruacine ar kontraceptine priemone. Svarbiausia atrasti tokį, su kuriuo galvotum „It’s a match“ ir visad lankytumeisi be jokios baimės.

Kaip reaguoti, jei mano vyras kartais smaukosi? Kalbamės, kad man tai nepatinka, nes jaučiuosi nepilnavertiška, o jis sako, kad tai normalu.

Tai yra visiškai normalu.

Kodėl niekas niekada nekalba apie spuogus ant užpakalio? Ar aš čia viena nenormali?

Taip būna. Bet čia kaip ir spuogai ant veido ar krūtinės – dažniausiai dėl kažkokio išorinio poveikio atsiranda.

Retai pavyksta sėkmingai įsidėti menstruacinę taurelę. Ar man reikia apsilankyti pas ginekologą?

Reikėtų pasikalbėti, ar tinkamas dydis, aukštis, įdėjimo technika.

Seksas nėštumo metu. Skamba labai nepatogu ir pavojinga. Kokie patarimai?

Svarbiausia, atrasti patogias sekso pozas, kalbėtis apie tai. Vaisiui pakenkti nėra šansų, gimdymo taip pat neiššauksite (nebent jums gresia priešlaikinis gimdymas arba turite placentą, kuri dengia gimdos kaklelio žiotis).

Menstruacijų metu skausmas kartais duria į nugarą / subiniuką, internete skaičiau, kad tai – nevaisingumo požymis. Bijau eit tikrintis ar kažkam apie tai sakyti.

Maudimas menstruacijų metu normalu. Tačiau skausmas turėtų būti netrikdantis jūsų kasdienybės arba palengvėti vartojant nedideles dozes vaistų nuo skausmo. Jei jaučiate diskomfortą – geriau aptarti skausmingas ar gausias menstruacijas su savo ginekologu.

Kaip pasikeičia seksas atlikus vyrui apipjaustymą?

Manoma, kad įprastai 20 proc. vyrų susiduria su priešlaikine ejakuliacija – taip vadinamas trumpas lytinis aktas. Po apipjaustymo varpos galvutės jautrumas sumažėja, tad dažnam vyrui pailgėja lytinis aktas. Priešingu atveju, jei vyras turi problemų su pailgėjusia erekcija, operacija tai paveiks dar labiau neigiamai.

Ar analinis tikrai ištampo išangę? Ar tikrai po daug analinio vėliau galiu nejusdama šiktelt?

Analinis seksas įprastai yra saugus, žinoma, jei kaip ir visur jaučiamos ribos. Labai svarbu tinkamos priemonės, kaip kad lubrikantas bei atsarga – jei jaučiamas didelis skausmas, analinis seksas turėtų būti nutraukiamas.

Bet yra tam tikra rizika, kurios nėra kalbant apie oralinį ar vaginalinį seksą.

Pavyzdžiui, išeinamoji anga natūraliai nesusidrėkina, tad gali kilti su trintimi susijusių problemų, kaip kad odos pažeidimai. Kadangi išmatos, kuriose natūraliai yra bakterijų, šalindamosi iš organizmo praeina pro tiesiąją žarną ir išangę, per odos pažeidimus šios bakterijos potencialiai gali patekti į kraujotaką. Dėl to padidėja išangės abscesų, kuriems gydyti prireiks antibiotikų, rizika. Taip pat dėl analinio sekso kai kuriems žmonėms gali paūmėti hemorojus, tačiau pats savaime analinis seksas hemorojaus nesukelia (jeigu žmogui jis prieš tai nebuvo pasireiškęs).

Ta savaitė, kai negeri kontraceptikų, skaitosi kaip nesisaugojimas?

Ne. Tuo metu (pertrauka tarp tablečių arba placebo) jūs esate apsaugoti nuo nėštumo.

Kodėl šuniuko pozoje mane apima neapsakomas skausmas? Gal kokia gimdos patalogija?

Nebūtinai. Bet reikėtų daugiau sužinoti, kas tai per jausmas.

Po gimdymo ant lytinių lūpų atsirado tokie kaip ir kraujo krešuliukai. Kas tai?

Tai petechijos – odoje matomos kraujosrūvos po gimdymo.

Ar BDSM, fistingas ir kiti dalykai gali turėti įtakos gimdos kaklelio vėžio atsiradimui, šlapimo nelaikymui?

Neteko matyti tokių mokslinių įrodymų.

Kodėl po kiekvieno lytinio akto apturiu šlapimo pūslės uždegimą? Be antibiotikų negaliu…

Svarbu palaikyti intymią higieną – po lytinių santykių pasišlapinti ir apsiprausti išorinius lytinius organus.

Kaip galima sumažinti mėnesinių skausmus?

Vaistus nuo skausmo išgerti iškart, kai prasideda mėnesinės (nors dar stipriai neskauda); gali padėti  atpalaiduojantys užsiėmimai (pvz.: kvėpavimo pratimai, joga, meditacija); sveika mityba ir pakankamas skysčių vartojimas; tinkamas darbo ir poilsio režimas; šiltas kompresas pilvo apačioje; pilvo, nugaros apatinės dalies masažas; mėnesinių metu vengti alkoholio, kavos ar kitų daug kofeino turinčių gėrimų; išmėginkite papildus (pvz., „Agnucaston“).

Išliekant skausmingoms mėnesinėms, kreiptis į gydytoją akušerį-ginekologą.

Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Video
Paskutinė
Video
Nemokamas pristatymas
31.95 €
Video
Video
(2)
16.95 €
Nemokamas pristatymas
Video
Video
Nemokamas pristatymas
(1)
32.95 €
Video
Video
(1)
1.75 €
-30% Akcija
Video
-30% Akcija
Video
24.43 € 34.95 €

Esu labai geruose santykiuose su vaikinu, bet kartais fantazuoju apie seksą su mergina. Ar tai labai blogai?

Tikrai ne.

Kokios gali būti priežastys (psichologinės/fiziologinės), kuomet vyras labai ilgai nebaigia?

Dažniausios priežastys yra apyvarpės perteklius – fimozė, žemas testosterono lygis kraujyje, psichologinės problemos, įvairios traumos, psichotropiniai vaistai ir… masturbacija. Jei vyras ilgą laiką prieš tai buvo vienišas, daug masturbavosi, tai normalu, kad sutikus moterį ir pradėjus mylėtis gali prireikti laiko priimant pokyčius.

Svarbu nepradėti ieškoti problemų savyje ir savęs kaltinti, reikia kalbėtis, o jei tai nepadės – kreiptis į urologą arba seksologą.

Išorinis hemorojus. Kada reikia sunerimti? Diskomforto nejaučiu, nekraujuoju.

Jei jaučiate perštėjimą, skausmą bei nepatogumą sėdint ar kraujuojate reikėtų kreiptis į gydytoją. Kitu atveju – laikytis profilaktikos principų.

Tikitės, kad tai viskas? Oi ne! Mes dar tik pradėjom.

Antra klausimų – atsakymų dalis. Silkutė tarp kojų, ilgametis „relationship’as“ su pienlige, šlapimas sekso metu ir inkštirai ant lytinių organų. Klausimai – atsakymai. II dalis

Straipsnio autorės:

Agnė Kulitaitė

„Instagram“: @kulagne

„Facebook“: Agnė Kulitaitė

Aivara Urbutė

Gydytoja, Kopenhagos universiteto doktorantė ginekologijos srityje

Aurėja Trunovė

Akušerijos ginekologijos gydytoja – rezidentė, dirbanti LSMUL Kauno Klinikose

„Žemiau Bambos“

Svetainė: www.zemiaubambos.lt 

„Instagram“: @zemiau_bambos