Aseksualūs asmenys dažniausiai nepatiria seksualinės traukos ir netrokšta seksualinių santykių. Skirtingai nuo celibato, kuris yra sąmoningas pasirinkimas susilaikyti nuo sekso, aseksualumas yra seksualinė orientacija. Dėl aseksualumo gyvenimas netampa nei blogesnis, nei geresnis. Tiesiog susiduriama su kitokiais poreikiais ir iššūkiais. Nors aseksualų dalies populiacijoje skaičiavimai skiriasi, dažniausiai laikoma, kad jie sudaro maždaug 1 % populiacijos.

Siekdami nušviesti šią temą plačiau, kalbiname gydytoją urologą Titą Simašką. Šiame interviu ekspertas dalijasi įžvalgomis apie tai, kaip skirtingiems žmonėms pasireiškia aseksualumas, su kokiais iššūkiais tenka susidurti aseksualams, ieškantiems antrosios pusės, ir kokios sveikatos problemos gali kilti. 

Kas yra aseksualumas? Ar tai visiems žmonėms pasireiškia vienodai? Galbūt kai kuriems aseksualumas gali pasireikšti silpnai arba tik retkarčiais?

Aseksualumas apibrėžiamas kaip seksualinė orientacija (arba išvis jos nebuvimas), kai yra išreikštas nenoras ar itin mažas noras būti lytiškai aktyviam. Aseksualūs žmonės nejaučia seksualinio potraukio arba jis pasireiškia labai silpnai.

Aseksualumas gali pasireikšti skirtingais lygmenimis ir intensyvumu skirtingiems žmonėms. Kai kuriems aseksualumas gali būti labai ryškus ir pastovus. Kitiems jis gali pasireikšti silpnai ar tik retkarčiais. Kai kurie aseksualai gali vengti tik tam tikro seksualinio kontakto. Tuo tarpu kitiems bet koks seksualinis kontaktas gali būti nemalonus arba netgi atgrasus.

Aseksualumas yra kompleksinis dalykas. Jis gali pasireikšti skirtingai kiekvienam individui. Svarbu suprasti, kad nėra vieno teisingo būdo būti aseksualu. Kai kuriems asmenims išvis gali būti sunku suprasti, kokia jų seksualinė orientacija. Ypač, jei nėra pakankamai informacijos apie tai, kas yra aseksualumas.

Kaip suprasti, kad esate aseksualus? Ar aseksualumas gali pasireikšti bet kuriuo gyvenimo laikotarpiu? Ar tai pradeda vystytis dar paauglystėje?

Suprasti, kad esate aseksualus, gali būti sudėtinga. Ypač, jei jums niekada nebuvo aišku, kas yra seksualinis potraukis. Vienas iš būdų suprasti, kad galite būti aseksualus, yra apmąstyti, ar jus domina seksas, ar kas nors jus traukia seksualiai. Jei jums seksas yra nesvarbus, nepatrauklus arba tiesiog nemalonus, ar jei niekada nejaučiate seksualinio potraukio arba noro, tai gali būti požymis, kad esate aseksualus. Kai kuriems individams seksualinis potraukis gali pasireikšti retkarčiais arba esant tam tikroms sąlygoms. Bet, jei asmuo pastoviai nejaučia seksualinio potraukio, jis gali būti aseksualus.

Aseksualumas gali pasireikšti bet kuriuo gyvenimo laikotarpiu. Dažniausiai aseksualumas pastebimas paauglystėje. Tačiau kitiems žmonėms tai gali tapti aišku tik vėliau gyvenime.

Ar sekso nenorėjimas yra lygus aseksualumui? Kokios yra medicininės būklės, dėl kurių gali trūkti seksualinio potraukio?

Sekso nenorėjimas nėra visada lygus aseksualumui. Nors tai gali būti viena iš aseksualumo apraiškų. Aseksualumas yra ilgalaikis ir nuolatinis seksualinio potraukio nebuvimas arba jo mažumas, kai nėra poreikio ar troškimo dalyvauti seksualiniuose santykiuose.

Medicininės būklės, dėl kurių gali trūkti seksualinio potraukio, apima įvairias fizines ir psichologines priežastis. Tokias kaip hormonų disbalansas, depresija, lėtinis nuovargis, tam tikrų vaistų vartojimas ar kitos sveikatos problemos. Taip pat įtakos gali turėti socialiniai ir kultūriniai veiksniai: aukštas streso lygis, traumos, kultūros normos, kt.

Svarbu paminėti, kad aseksualumas nėra medicininė būklė ar sutrikimas. Tai – viena iš įvairių seksualinių orientacijų, kurios yra natūralios ir sveikos. Jei žmogus patiria ilgalaikę seksualinio potraukio stoką, būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kad, esant reikalui, būtų pašalintos bet kokios to medicininės priežastys.

Aseksualams lytiniai santykiai nėra tai, kas papildytų jų partnerystę ir ko jiems reikėtų. O kaip meilė ir emocinis ryšys? Ar aseksualai geba jausti romantinį potraukį ir turėti visaverčius santykius?

Aseksualai gali jausti meilę ir emocinį ryšį su kitais asmenimis. Nors jiems nereikia fizinio intymumo, jie gali būti romantinių santykių dalimi ir turėti visaverčius santykius su partneriais. Aseksualumas dažnai yra susijęs tik su seksualiniu potraukiu ar seksualiniais veiksmais. Ne su romantiniu potraukiu ar emociniu intymumu.

Aseksualams svarbu, kad jų partneriai suprastų ir priimtų jų seksualinę tapatybę ir poreikius, bei kartu būtų pasiruošę kurti santykius, tinkamus abiem partneriams. Visaverčiai santykiai aseksualams gali būti neįmanomi, jeigu jų partneris priklausomas nuo lytinio gyvenimo. Tačiau egzistuoja daugybė būdų, kaip pora gali kurti subalansuotus ir patenkinančius abu partnerius santykius.

Romantiški, panromantiški ir aromantiški aseksualai. Kokie yra jų skirtumai?

Aseksualumas nesusijęs su romantinėmis ar emocinėmis orientacijomis. Todėl žmonės, kurie yra aseksualūs, gali turėti skirtingas romantines ir emocines orientacijas.

Romantinis potraukis yra noras turėti romantinius santykius su kitu asmeniu. Emocinė orientacija apima jausmų pasidalijimą su kitais ir santykius su jais. Šie aspektai gali būti atskirti nuo seksualinio potraukio. Kai kuriais atvejais jie gali būti labiau išreikšti nei seksualinis potraukis. Todėl atsiranda keletas terminų, padedančių aprašyti aseksualumą ir skirtingas emocines bei romantines orientacijas.

Romantiški aseksualai jaučia romantinį, bet ne seksualinį potraukį. Jie gali norėti romantiškos partnerystės, apimančios glamonėjimą, bendravimą, intymumą, bet ne seksą.

Panromantiški aseksualai jaučia romantinį potraukį įvairioms lytims. Jie gali jausti romantinį potraukį moterims, vyrams, translyčiams ir t.t. Tačiau jiems trūksta seksualinio potraukio.

Aromantiški aseksualai neturi nei seksualinio, nei romantinio potraukio. Jie gali jausti emocinį ryšį su kitais žmonėmis. Tačiau nenori turėti romantinių santykių ar seksualinės veiklos su jais.

Aseksualumas, romantinis potraukis ir emocinė orientacija yra sudėtingi dalykai. Kiekvieno žmogaus jausmai ir patirtys skirtingos. Terminologija yra naudinga, nes ji padeda asmenims geriau suprasti savo patirtį ir atrasti bendraminčius. Tačiau ji neturėtų būti naudojama kaip privaloma kategorizacija.

Kaip aseksualams sekasi pasimatymų ir santykių srityje? Su kokiais iššūkiais jie gali susidurti? Ar aseksualai gali užmegzti romantiškus santykius su seksualiai orientuotais žmonėmis? Kokiais būdais, be sekso, galima išgyventi artumą su kitu asmeniu?

Aseksualams pasimatymų ir santykių srityje gali kilti tam tikrų iššūkių. Pavyzdžiui, jie gali jausti spaudimą iš visuomenės dėl to, kad neatitinka tradicinės seksualinės normos. Taip pat aseksualai gali susidurti su iššūkiais dėl tam tikrų socialinių situacijų. Tarkim, jie gali jaustis nepatogiai, kai kiti žmonės diskutuoja apie seksualinius potyrius. Arba, kai kiti juos spaudžia užsiimti seksualiniais santykiais.

Aseksualai gali užmegzti romantiškus santykius su seksualiai orientuotais žmonėmis, jei abu partneriai yra atviri ir supratingi dėl kito žmogaus poreikių. Aseksualumas nereiškia, kad žmogus negeba jausti emocinio potraukio arba meilės. Be sekso, galima išgyventi artumą su kitu asmeniu įvairiais būdais: bendraujant, dalijantis pomėgiais, keliaujant ar tiesiog leidžiant laiką kartu.

Egzistuoja viduriukas tarp aseksualumo ir seksualumo – demiseksualumas. Kas tai?

Demiseksualumas yra seksualinė orientacija, kai seksualinis potraukis gali atsirasti tik tada, kai yra suformuotas gilus emocinis arba asmeninis ryšys su kitu žmogumi. Tai reiškia, kad žmogus gali jausti lytinį potraukį tik tada, kai jaučia stiprų emocinį ryšį su asmeniu. Trauka atsiranda ne tik dėl fizinių ar išorinių savybių.

Demiseksualumas yra panašus į aseksualumą tuo, kad seksualinis potraukis nesukelia stiprių jausmų ar poreikių. Jis skiriasi tuo, kad seksualinis potraukis vis dar gali atsirasti. Bet tik kai yra gilūs emociniai ryšiai.

Nors demiseksualumas gali atrodyti kaip viduriukas tarp aseksualumo ir seksualumo, tai yra savarankiška seksualinė orientacija. Jai būdingi unikalūs potyriai ir poreikiai.

Koks yra aseksualų požiūris į masturbaciją? Galbūt vieniems tai yra visiškai nepatrauklu arba neįdomu? Kiti, priešingai, ją praktikuoja tam, kad atsikratytų fizinės įtampos ir pagerintų savijautą?

Kai kuriems aseksualams masturbacija gali būti visiškai nereikalinga ar nepatraukli, nes ji nesuteikia jiems jokio malonumo ar teigiamų patirčių. Kiti gali praktikuoti masturbaciją kaip būdą mažinti fizinę įtampą ar stresą. Tretiems ji gali būti maloni savo kūno pažinimo forma. Kaip ir su bet kokia kita seksualine orientacija, aseksualų požiūris į masturbaciją gali skirtis. Tai priklauso nuo individualių patirčių bei nuostatų.

Populiaru
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Populiaru
Lizingas
Video
(1)
171.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Lizingas
Nemokamas pristatymas
(20)
109.95 €
-15% Akcija
Nemokamas pristatymas
Lizingas
-15% Akcija
Lizingas
Video
(7)
119.00 € 139.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Video
Lizingas
Video
Nemokamas pristatymas
(2)
108.95 €
Naujiena
Populiaru
Naujiena
Populiaru
23.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Lizingas
Nemokamas pristatymas
(3)
277.95 €
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Paskutinė
Lizingas
Nemokamas pristatymas
149.95 €
-20% Akcija
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Paskutinė
-20% Akcija
Lizingas
Video
239.96 € 299.95 €
-40% Akcija
Populiaru
-40% Akcija
Populiaru
(4)
22.77 € 37.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Video
Lizingas
Video
Nemokamas pristatymas
229.95 €
Paskutinė prekė
Populiaru
Video
Paskutinė
Populiaru
Video
(1)
26.95 €
Rodyti daugiau

Su kokiomis sveikatos problemomis gali susidurti aseksualai dėl seksualinio neaktyvumo? Ar kyla rūpesčių, susijusių su reprodukcine sveikata, vaisingumu ir kontracepcija?

Aseksualai, kaip ir visi kiti žmonės, gali susidurti su įvairiomis sveikatos problemomis. Tačiau jos ne visada susijusios su seksualiniu neaktyvumu. Kai kuriems aseksualams gali kilti nerimas dėl savo seksualinės tapatybės, susijęs su socialinėmis normomis ar visuomenės spaudimu. Taip pat gali atsirasti nerimas dėl jausmo, kad asmuo yra „ne toks“, „defektuotas“, „nepilnas“ ir t.t. Tačiau tokios problemos dažniausiai yra susijusios su socialine aplinka. Ne tiesiogiai su aseksualumu kaip fiziologine būsena.

Kalbant apie reprodukcinę sveikatą, aseksualai gali turėti tokių pačių problemų kaip ir bet kuris kitas žmogus. Pavyzdžiui, susijusių su menstruacijomis, lytiniu brendimu ir reprodukcija. Jei aseksualas svajoja turėti vaikų, bet nenori turėti lytinių santykių, gali iškilti sunkumų. Arba, jei trokšta turėti vaikų be partnerio pagalbos.

Aseksualams, nenorintiems turėti vaikų, tačiau siekiantiems apsisaugoti nuo netyčinio nėštumo, svarbu naudoti kontracepciją. Tačiau, kadangi aseksualai dažniausiai neturi seksualinių partnerių, kai kuriems gali trūkti žinių apie kontracepcijos naudojimą. Šiuo atveju geriausia konsultuotis su gydytoju. Specialistas padės pasirinkti tinkamą kontracepcijos būdą.

Populiaru
Populiaru
(28)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(32)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(37)
0.27 - 0.38 €
Populiaru
Populiaru
(24)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
0.23 - 0.32 €
Populiaru
Populiaru
(25)
0.17 - 0.23 €
Populiaru
Populiaru
(32)
0.27 - 0.38 €
Populiaru
Populiaru
(8)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(22)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(16)
0.24 - 0.35 €
(7)
2.95 €

Ką patartumėte asmenims, įtariantiems, kad jie gali būti aseksualūs, bet bijantiems tai pripažinti?

Jei asmuo įtaria, kad gali būti aseksualus, bet bijo tai pripažinti, rekomenduočiau:

  • Pasikalbėti su kvalifikuotu psichologu ar psichiatru. Specialistas gali padėti asmeniui suprasti savo jausmus ir padėti priimti save tokį, koks yra.
  • Įsigilinti į aseksualumą. Asmuo gali ieškoti informacijos internete, skaityti straipsnius, žiūrėti vaizdo įrašus ar prisijungti prie aseksualų bendruomenės. Tai padės suprasti, kad yra daugybė žmonių, patiriančių panašius jausmus. Jis nėra vienas.
  • Atsiriboti nuo spaudimo daryti tai, kas laikoma norma. Nėra jokio „normalaus“ lytinio elgesio ar seksualinės tapatybės. Kiekvienas žmogus turi teisę rinktis, kas jam patinka ir kas ne.

Svarbiausia suprasti, kad aseksualumas yra normali lytinė tapatybė. Nėra jokio reikalo bijoti ją priimti. Galiausiai, jei asmuo nusprendžia, kad yra aseksualus, būtina priimti save ir gyventi savo gyvenimą, laimingą bei patogų.

Svetainė: https://www.urologaskaune.lt/