
Turinys
Pagrindinės taisyklės prieš vakarėlį
Kiek jaunikis turėtų būti įtrauktas į organizavimą?
Kas yra kviečiamas į bernvakarį?
Bernvakaris – bent jau dažniausiai – vyksta tik kartą gyvenime. Tad natūralu, kad norisi jaunikiui surengti turiningą ir nepamirštamą šventę. Vis dėlto, nors šiandien bernvakaris jau yra neatsiejama kelio link santuokos dalis, ją organizuojantiems artimiesiems kyla įvairių klausimų. Pavyzdžiui – kas turėtų mokėti už šventę? Kas ją organizuoja? Ir galiausiai – ką originalaus galima nuveikti? Šiandien į visus šiuos klausimus ir pamėginsime atsakyti.
Šio vakaro ištakos – kur kas senesnės, nei įsivaizduojate. Štai, V amžiuje prieš Kristų spartiečiai norėdami paminėti paskutinį vienišo draugo vakarą keldavo už jį taures ir sakydavo tostus. Gerokai vėliau – jau XIX amžiuje – bernvakaris tapo ne ką mažesnė šventė nei pačios vestuvės. Vyrai turėjo pasipuošti smokingais – tarsi keliautų ant raudonojo kilimo. Banketo metu būsimas jaunikis ir nuotaka būdavo pagerbiami, už juos pakeliamas tostas. O štai artėjant prie mūsų laikų šventės oficialumas išnyko – maždaug nuo devyniasdešimtųjų JAV tapo populiaru bernvakario metu skristi į kitą šalį ar į vyrų kompaniją pasikviesti egzotiškas šokėjas. Beje, šventė tapo laisvesnė ne tik šiais aspektais. Esą maždaug perpus mažiau jaunikių ir bernvakario dalyvių šiai šventei renkasi brangius, oficialius drabužius – dažniausiai jie renkasi laisvesnę, patogesnę ir – dažniausiai – pigesnę aprangą.
Pagrindinės taisyklės prieš vakarėlį
Nors dažniausiai vyrai įvairių švenčių organizavimą atiduoda moterims, bernvakaryje tenka suktis patiems. Tiesa, svarbu, kad visos idėjos ir veiklos tiktų visiems dalyviams. Be to, esą bernvakaris turi savo etiketą ir net tam tikras taisykles, kurias, organizuojant jį, vertėtų žinoti.
Kas organizuoja vakarėlį?
Dažniausiai tai daro būsimojo brolis, geriausias draugas arba kitas jo paskirtas žmogus. Vis dėlto, pasitaiko, kad ir pats jaunikis suplanuoja sau bernvakarį – jokių tai ribojančių taisyklių nėra. Bet kokiu atveju reikia užtikrinti, kad informacija apie šventės planą sklandžiai pasiektų visus dalyvius ir nekiltų jokių nesusipratimų. Beje, pastaruoju metu užsienyje populiarėja nauja tendencija – vis dažniau vaikinai samdo vakarėlių planuotoją, kuri bernvakarį ir suorganizuoja.
Kada surengti bernvakarį?
Įprasta švęsti bernvakarį likus nuo 1 iki 3 mėnesių iki vestuvių. Labai protingas sprendimas ir bernvakarį, ir mergvakarį surengti tą patį savaitgalį – tada nuotaka su jaunikiu turės panašias, bet tuo pačiu ir visai skirtingas patirtis.
Kiek jaunikis turėtų būti įtrauktas į organizavimą?
Kaip jau minėta anksčiau, jokių griežtų taisyklių nėra, sprendžia pats jaunikis. Labai svarbu išsiaiškinti, ko nori ir tikisi jis – yra žmonių, kurie staigmenas labai mėgsta, tačiau yra tokių, kurie jų pakęsti negali. Taip pat svarbu, kad jaunikis nubrėžtų ir ribas – galbūt draugams ir smagu stebėti, kaip vakarėlio metu šoka pusnuogės merginos, tačiau pačiam šventės kaltininkui tai gali būti visiškai nepriimtina.
Kas yra kviečiamas į bernvakarį?
Tai nuspręsti turėtų pats. Tiesa, visi žmonės, kurie kviečiami į bernvakarį, turėtų būti pakviesti ir į vestuves. Įdomu tai, kad pastaraisiais metais mažėja bernvakarių dalyvių skaičius. Kadangi kasmet vestuves surengti tampa vis brangiau, daugėja žmonių, kurie renkasi kuklesnę, mažesnę šventę. Tad automatiškai mažėja ir bernvakario dalyvių skaičius – jei anksčiau vidutiniškai jis siekdavo 12–20 žmonių, dabar – vos 4–8.
Ar reikia popierinių kvietimų?
Tokio oficialumo galima išvengti, vis dėlto, gyvename nebe XIX amžiuje – užteks socialiniuose tinkluose sukurti bendrą pokalbį su visais svečiais, o vėliau galėsite bendrauti ir elektroniniu paštu.
Kas moka už bernvakarį?
Įprastai už vakarėlio linksmybes susimoka kiekvienas svečias. Pagrindinis šventės organizatorius prieš bernvakarį turėtų informuoti svečius, kokios maždaug sumos galima tikėtis. Labai svarbi taisyklė – pats jaunikis neturėtų mokėti už linksmybes. Tiesa, šiais laikais bernvakaris – nepigus malonumas. JAV kiekvienas bernavakario dalyvis gali išleisti ir 1 tūkst. dolerių. Tačiau Lietuvoje, greičiausiai, tendencijos panašesnės į europiečius – štai Jungtinėje Karalystėje kiekvienas vaikinas bernvakariui atseikėja maždaug 200 svarų. Tuo pačiu pasidalinsime ir brangiausiu bernvakario scenarijumi, kurį siūlo rinka – norint jį įgyvendinti, kiekvienam asmeniui tektų pakloti maždaug 30 tūkst. eurų. Kam reikalinga tokia milžiniška suma? Ekspedicijai į Šiaurės ašigalį. Į šią sumą įeina lėktuvo bilietai, gido paslaugos, skrydžiai su sraigtasparniu, maistas, termo apranga ir kitos pramogos. .
Svarbiausias klausimas – ką nuveikti?
Vyrų įprotis viską pasilikti paskutinei minutei bernvakario organizavimo metu gali nemenkai pakišti koją. Tad labai svarbu laiku pakviesti svečius, išsirinkti datą ir apie ją informuoti jaunikį. Be to, tikėtis, kad nieko nesuplanavus ar nerezervavus naktis stebuklingai taps nepamiršta – mažų mažiausiai naivu. Iki šiol viena populiariausių bernvakario pramogų – egzotinių šokių šokėjos paslaugos. Ją renkasi net 70 proc. bernvakarių dalyvių. Taip pat absoliuti dauguma šio vakarėlio metu vartoja alkoholį. O kad vakaras netaptų eiliniu išgėrimu su draugais, mes norime pasiūlyti ir keletą originalesnių, ne tokių nuvalkiotų idėjų, padėsiančių linksmai praleisti laiką smagioje draugijoje.
Ekstremalūs sportai
Išbandykite savo jėgas laipiodami uolomis, šokinėdami su guma, parašiutu arba skrisdami parasparniu. Jeigu žinote, kad būsimas jaunikis bijo aukščio, rinkitės vandens sportus, pavyzdžiui, kanojas, banglentes arba snieglenčių sportą.
Karinės pramogos
Ar žinote, kad bernvakaris skirtas ne tik jaunikiui išlydėti į santuoką, bet ir jį kiek patikrinti bei išsiaiškinti, ar jis išties pasiruošęs santuokai? Tam puikiai tinka įvairios karinės pramogos, kurių metu tikrai netrūks ir adrenalino, ir išbandymų, ir linksmų akimirkų. „Pažaisti“ karą smagu bene kiekvienam vyrui – juk ne veltui norint apibūdinti vaikinų vėjavaikiškumą sakoma „berniukai liks berniukais
Turas po alkoholio daryklą
Vietoje neįsivaizduojamo alkoholio kiekio, išgerto naktiniame klube ar bare, rinkitės edukacinę išvyką į vyno, alaus ar kito alkoholio daryklą. Čia pamatysite, kaip gaminami ir distiliuojami gėrimai, o vėliau juos degustuosite kartu su užkandžiais.
Išbandykite golfą
Golfas – subtilus, rafinuotas ir itin vyriškas sportas, tad kodėl jo nepabandžius su draugų kompanija? Išvyka į golfo laukus gali tapti ir viso bernvakario savaitgalio pramoga. Išsinuomokite sodybą netoli nuo golfo aikštynų ir praleiskite savaitgalį vyriškoje kompanijoje.
Žvejyba
Tai dar viena veikla, dažnai neatsiejama nuo vyrų laisvalaikio, Jei būsimas jaunikis mėgsta žvejoti – išnaudokite tai. Patikrinkite orų prognozes, išsirinkite tinkamą vietą ir važiuokite. Gamta, maloni veikla ir ramybė suteiks nepamirštamų įspūdžių.
Savaitgalio kelionė
Tikrai netikėta ir smagi idėja – savaitgaliui skristi į kitą šalį. Čia gali neprireikti ir detalaus planavimo, įvairių veiklų – pakaks smagios kompanijos ir vietos pakeitimo. Pažadame – nuotykių tikrai nepritrūks. Pateikiame keletą geriausių ir populiariausių krypčių bernvakariui. Viena jų – Budapeštas, pagarsėjęs puikiais vakarėliais ir žemomis kainomis. Taip pat – miestas, kurį tikrai galima pavadinti alaus sostine – Praha. Puikų naktinį gyvenimą siūlo ir Lisabona. O štai norinčius likti arčiau namų tikrai nustebins Krokuva. Čia bernvakario dalyviai galės mėgautis ne tik puikiu naktiniu gyvenimu, bet ir dienos pramogomis – šaudyklomis, kartingais ar dažasvydžiu.
Viešbutis ir kazino
Holivudo filmuose dažnai pasitaikantis bernvakarių duetas. Nors gali pasirodyti, kad tai – ne tokia ir originali idėja, ją įgyvendinę patys nustebsite, kaip buvo smagu. Tik įsivaizduokite – gėrimai, maistas, žaidimai ir linksma kompanija. O kas čia gali nepatikti? Tiesa, nepersistenkite – juk nenorite, kad linksmas vakaras taptų dar vienu filmo „Pagirios Las Vegase“ tęsiniu.
Tačiau tikrai ne visos pramogos kainuoja pinigus – galite sugalvoti ir įvairių sentimentalių, linksmų veiklų, kurios tikrai pradžiugins jaunikį. Pavyzdžiui, galite sugalvoti įvairių ritualų, kurių metu jaunikis turės atsisveikinti su savo draugais. Taip pat – suorganizuoti įvairių žaidimų, kurių tikslas – paminėti jaunųjų kelionę, santykius.
Kad naktis būtų kaip iš filmo
Pateikiame jums kelis populiarius filmus apie bernvakarių ir vestuvių linksmybes, kurie įkvėps, arba atvirkščiai, pamokys, ko per šią šventę reikėtų vengti.
„The Hangover“ (liet. Pagirios Las Vegase) – būtent šį 2009 metų filmą perspėdami apie nekontroliuojamas linksmybes ir turėjome omenyje. Jis pasakoja apie tris draugus, nusprendusius bernvakarį paminėti Las Vegase. Naktis praeina taip linksmai, kad nei vienas iš jų neatsimena, kas įvyko. Viešbučio kambarys atrodo kaip po karo, tualete verkia mažas vaikas, o prieškambaryje riaumoja tigras – belieka išsiaiškinti, iš kur visa tai, ir suspėti grįžti į vestuves. Beje, yra sukurtos ir antra bei trečia dalys, kuriose pasakojami tų pačių draugų tolimesni nuotykiai.
„The Best Man“ (liet. Vyriausiasis pabrolys) – 1999 metų filme pasakojama apie Čikagos rašytoją, kuris sutinka dalyvauti savo geriausio draugo vestuvėse ir būti vyriausiuoju pabroliu. Vis dėlto, ne viskas klostosi taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Jam kelias dienas prieš vestuves atvykus į Niujorką ,paaiškėja, kad daugelis jau skaitė greitai jo pasirodysiančios knygos juodraštį, kuri yra paremta būtent artimiausių draugų rato nuotykiais.
„Very Bad Things“ (liet. Labai blogi dalykai) – juodojo humoro amerikiečių komedija, kurioje, kaip įprasta, per bernvakarį įvyksta tik blogiausi dalykai. Pasiruoškite tikram nuotykiui – filme miršta į vakarėlį atvykusi prostitutė, jos kūną vyrai bando paslėpti, tačiau viską sužinojus jaunikio būsimai žmonai, situacija tampa dar blogesnė
Rodyti daugiau„Crazy Rich Asians“ (liet. Pasakiškai turtingi) – filme matome jaunos amerikiečių poros Reičel ir Niko istoriją. Kai jie yra pakviečiami į geriausio draugo vestuves Singapūre, Nikas nusprendžia, kad Reičel pats metas susipažinti ir su jo gimine, kurie taip pat gyvena Singapūre. Šeima Reičel priima šaltai, pradeda kilti konfliktai, o viso to fone stebime dar ir pasiruošimą vestuvėms – bernvakarį ir mergvakarį.
„Search Party“ (liet. Nubusti Meksikoje) – filmo centre – trys draugai. Vienas iš jų kitą dieną turi susituokti su savo išrinktąja. Būsimas jaunikis atvirai dalijasi visomis savo vedybinio gyvenimo baimėmis, o jo draugas nusprendžia išgelbėti jaunikį nuo santuokos, paviešindamas nuotakai pokalbio detales. Jaunoji supykusi vestuvių dieną pabėga į Meksiką – kur ir turėjo būti jų medaus mėnesio kelionė, o jaunikis išskrenda ją vytis. Jo draugai supranta, kad negali paleisti jo vieno, todėl į kelionę leidžiasi kartu.
„American Wedding“ (liet. Amerikietiškas pyragas: vestuvės) – absoliučia klasika tapusiame filme „Amerikietiško pyrago“ herojai pagaliau subręsta ir įstoja į koledžą. Dabar Mišelė ir Džimas ruošiasi vestuvėms. Kad ir kaip jie norėtų tobulo mergvakario ir bernvakario bei vestuvių ceremonijos, švenčių metu vis tiek nutinka kvailiausi ir netikėčiausi scenarijai, o jiems belieka bandyti iš jų išsisukti.
3 dalykai, kuriuos verta prisiminti prieš bernvakarį
Neleiskite jaunikiui daryti to, ko jis vėliau gailėsis – draugų pareiga per bernvakarį yra ne tik kvailioti ir linksmintis, bet ir sustabdyti būsimą jaunikį nuo kai kurių dalykų. Ryte jis jums už tai padėkos. Pavyzdžiui, neleiskite jam rizikuoti savo gyvybe, daryti kažko pavojingo apsvaigus nuo alkoholio ar permiegoti su kita moterimi.
Planuokite šventę taip, kad visi dalyviai galėtų sau leisti pramogas – ne visi dalyviai turi vienodas finansines galimybes, todėl būtų gražu prisiderinti prie visų draugų poreikių, kad niekas nesijaustų nepatogiai
Bernvakario metu nuveikite kažką naujo – net jei ir atrodo, kad šventei nieko įspūdingo nesuplanavote, o tik eisite į klubą ar barą, rinkitės vietas, kuriose dar nebuvote arba pramogas, kurių jaunikis dar nėra išbandęs.