Pasaulio sveikatos organizacijos pateiktoje dažniausių vėžinių susirgimų statistikoje prostatos vėžys patenka į penketuką. Per 2020 metus jis diagnozuotas net 1,4 milijono vyrų, ką jau kalbėti apie kitus prostatos sutrikimus. Dažnai vyrai daug vangiau rūpinasi savo sveikata, rečiau atlieka profilaktinius tyrimus, taip rizikuodami įvairiais susirgimais. Prostata – itin svarbi vyrų reprodukcinės sistemos dalis, nuo kurios priklauso ne tik vyrų vaisingumas. Ši graikinio dydžio liauka vyrams gali tapti ir malonumo šaltiniu, todėl labai svarbu reguliariai tikrintis ir nustumti visas gėdą ir klaidingus įsivaizdavimus į šalį.

Kas yra prostata ir kur ją rasti?

Prostata – maža liauka, esanti tarp šlapimo pūslės ir varpos. Ji yra tiesiai prieš tiesiąją žarną. Nors prostata nėra gyvybiškai svarbus organas, ji itin svarbi vyro reprodukcinei funkcijai, nes gamina dalį sėklos skysčio, kuris sėklidėse susimaišo su sperma. Šis skystis padeda spermai keliauti ir išgyventi apvaisinimo metu. Ejakuliacijos metu prostata išspaudžia šį skystį į šlaplę, o po to jis pašalinamas kartu su sperma.

Prostata paprastai auga paauglystėje, kai padidėja vyriškojo hormono testosterono ir jo šalutinio produkto dihidrosterono kiekis organizme. Testosteronas gaminamas sėklidėse, tačiau mažesnis jo kiekis taip pat gaminamas antinksčiuose, esančiuose virš inkstų.

Prostata suskirstyta į kelias anatomines zonas: priekinę, galinę, viršutinę ir apatinę. Viršutinė dalis nukreipta žemyn ir liečiasi su viršutine urogenitalinės diafragmos fascija. Prostatos vėžys dažniausiai užsimezga periferinėje (galinėje) prostatos dalyje, kuri yra arčiausiai analinės angos. Būtent todėl gydytojo apžiūra ir skaitmeninis tiesiosios žarnos tyrimas (angl. digital rectal exam), kurio vyrai dažnai bijo, yra efektyviausias nustatant prostatos vėžį.

Prostatos susirgimų rizikos faktoriai

Iš JAV vėžio asociacijos pateiktų rizikos faktorių, pagrindinis yra amžius. Prostatos vėžys retai diagnozuojamas jaunesniems nei 40 metų vyrams, tačiau sulaukus 50 metų ir daugiau rizika susirgti išauga ženkliai. Maždaug 6 iš 10 prostatos vėžio atvejų yra nustatomi vyresniems nei 65 metai vyrams.

Kitas rizikos faktorius – rasė. Nors tikslios priežastys nėra aiškios, dažniau prostatos vėžiu serga afroamerikiečiai ir afrikiečių kilmės vyrai iš Karibų regiono. Rečiau prostatos sutrikimai nustatomi azijiečiams ir amerikiečiams. Genetika taip pat gali lemti dažnesnius susirgimus. Jei brolis arba tėvas yra sirgęs prostatos vėžiu, rizika susirgti padidėja daugiau ne dvigubai.

Prostatos tyrimas – kaip jis atliekamas?

Šis tyrimas, kaip jau minėta anksčiau, yra geriausias būdas nustatyti prostatos padidėjimą, uždegimą ar vėžį. Jis atliekamas tiek jaučiant tam tikrus simptomus ar esant rizikos grupėje, tiek profilaktiškai. Prostatos tyrimas dažniausiai atliekamas įvedant pirštą į tiesiąją ir testuojant specifinį prostatos antigeną kraujyje (PSA). Nors procedūra gali pasirodyti nejauki ir nemaloni, tyrimas yra greitas ir paprastas, todėl labai rekomenduojama jį atlikti ir profilaktiškai.

Prostata

Kad klausimų kiltų kuo mažiau, žemiau pateikiami pagrindiniai dalykai, kaip tyrimui pasiruošti ir kokios jo eigos reikėtų tikėtis:

  • Prieš tyrimą turėtumėte pranešti gydytojui, jei turite hemorojų, analinių įplyšimų ar kitų sveikatos sutrikimų, kurie galėtų daryti įtaką apžiūrai;
  • Procedūros metu būsite paprašyti dėvėti ligoninės chalatą ir pasirinkti jums patogią poziciją (atsigulti ant šono, pritūpti ant apžiūros stalo, pasilenkti virš stalo arba atsigulti ant stalo ir pakelti kojas į viršų);
  • Būtų gerai, kad kuo labiau atsipalaiduotumėte, nes tyrimas atliekamas gydytojui į įšangę švelniai įkišant pirštine ir lubrikantu padengtą pirštą ir apčiuopiant apatinę tiesiosios žarnos dalį. Apžiūra trunka nuo kelių sekundžių iki poros minučių;
  • Apžiūra yra greitas ir paprastas, gydytojas iš karto turėtų nustatyti, ar viskas gerai, ar yra kokių nukrypimų ir reikėtų atlikti tolimesnius tyrimus. Vienas iš jų – prostatos specifinis antigenas (PSA) kraujo tyrimas.

PSA – tai baltymas, kuris padeda palaikyti normalią sėklos konsistenciją. Šios medžiagos kiekis kraujyje gali padidėti dėl uždegimo ar infekcijos prostatoje, padidėjusios prostatos ar kai kurių vėžinių susirgimų. Prieš atlikdami PSA tyrimą, pasakykite gydytojui kokius vaistus vartojate. Jei neseniai ejakuliavote, tai taip pat gali turėti įtakos šiam tyrimui. PSA testas kartais vertinamas kontraversiškai. Dėl to, kad yra labai jautrus, jis dažnai gali užfiksuoti ir visai nežymų baltymo koncentracijos padidėjimą kraujyje – tokį nežymų, kad visai nepavojingą žmogaus sveikatai.

Padidėjusi prostata

Gerybinė prostatos hiperplazija –  dar vienas dažnas prostatos sutrikimas. Jis prasideda tada, kai liaukos ląstelės pradeda daugintis. Papildomos ląstelės sukelia prostatos patinimą, kuris suspaudžia šlaplę ir apriboja šlapimo tekėjimą.  Ilgainiui liga progresuoja ir sukelia komplikacijas: susilaiko šlapimas, atsiranda infekcijos, kraujavimas, gali išsivystyti inkstų funkcijos nepakankamumas.

Pagrindiniai ligos simptomai: dažnas šlapinimasis, mažesnė šlapimo srovė, nevalingas šlapinimasis, nuolatinis noras šlapintis (esant tuščiai šlapimo pūslei), šlapinimasis naktį, sudėtinga šlapinimosi pradžia, nepilno pasišlapinimo jausmas, nutrūkstanti šlapimo srovė, šlapimo pūslės skausmas. Kaip ir kitos prostatos ligos, dažniausiai ji atsiranda dėl amžiaus ir hormonų disbalanso. Nors ji nedidina prostatos vėžio rizikos, ilgainiui gali ženkliai pabloginti gyvenimo kokybę.

Populiaru
Video
Populiaru
Video
(3)
24.95 €
Paskutinė prekė
Populiaru
Nemokamas pristatymas
Paskutinė
Populiaru
Nemokamas pristatymas
(2)
29.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Lizingas
Nemokamas pristatymas
99.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Lizingas
Nemokamas pristatymas
89.95 €
Nemokamas pristatymas
Video
Video
Nemokamas pristatymas
(1)
46.99 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Lizingas
Nemokamas pristatymas
79.95 €
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Paskutinė
Nemokamas pristatymas
44.95 €
Paskutinė prekė
Nemokamas pristatymas
Paskutinė
Nemokamas pristatymas
49.95 €
Nemokamas pristatymas
Lizingas
Video
Lizingas
Video
Nemokamas pristatymas
218.95 €
Rodyti daugiau

Prostatitas

Ši liga yra prostatos uždegimas, sukeliamas įvairių bakterijų (Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas ir t.t.) ir apsunkinantis šlapinimąsi. Prostatitas gali būti lėtinis arba chroniškas. Lėtinis prostatitas vystosi palaipsniui, gali trukti mėnesius ar net metus ir neefektyviai reaguoti į gydytojo paskirtą gydymą. Chroniška ligos forma prasideda staigiai, gali trukti tik kelias dienas ar kelias savaites ir dažniausiai iš karto gydymas būna efektyvus.

Pagrindiniai simptomai – skausmas šlapinantis, skausminga ejakuliacija, dubens skausmas, kraujas spermoje ir kt. Dėl prostatito, kaip ir kitų ligų, būtina reguliariai tikrintis, nes tai dažniausia prostatos liga tarp jaunesnių nei 50 metų vyrų ir trečia pagal dažnumą vyresnių nei 50 metų amžiaus grupėje.

Prostatos vėžys

Nors anksčiau jau daug rašyta apie prostatos vėžio klastingumą, rizikos faktorius ir nustatymo būdus, svarbu paminėti ir pagrindinius simptomus. Deja, bet daugelis prostatos vėžio simptomų yra panašūs į kitų prostatos susirgimų simptomus, todėl reikia nuolat atlikti profilaktinius tyrimus ir nenumoti ranka į nei vieną simptomą. Vis dėlto pagrindinis simptomas – sutrikęs šlapinimasis (sunku pradėti, norite per dažnai ar labai staigiai, silpna srovė ir t.t.). Jeigu vėžys yra išplitęs toliau į organizmą, galite jausti nugaros ir dubens skausmą, pastebėti kraują šlapime ir spermoje ar turėti problemų dėl erekcijos.

Prostatos vėžys

Patarimai prostatos vėžio prevencijai

Be reguliaraus apsilankymo pas gydytoją galite sumažinti vėžio riziką dar keliais būdais:

Valgykite pomidorus ir kitus raudonus maisto produktus – pomidoruose, arbūzuose ir kitame raudonos spalvos maiste gausu antioksidanto licopeno, kuris padeda palaikyti normalią prostatos funkciją.

Valgykite daug daržovių ir vaisių – maistinės medžiagos ir vitaminai, esantys daržovėse ir vaisiuose gali sumažinti prostatos vėžio riziką. Žaliose daržovėse yra medžiagų, padedančių skaidyti kancerogenus.

Gerkite kavą tyrimai rodo, kad gerdami keturis-penkis kavos puodelius per dieną, sumažinate prostatos vėžio riziką.

Rinkitės sveikus riebalus – 2014 metų tyrimai parodė, kad dažnas gyvulinės kilmės riebalų vartojimas teigiamai veikia prostatos vėžio riziką. Rekomenduojame vartoti sveikesnius riebalus, tokius kaip alyvuogių aliejus, vaisiai, riešutai ir sėklos.

Meskite rūkyti ir sportuokite – šie du prevencijos pasiūlymai būna parašyti beveik prie visų ligų, bet iš tiesų pacientai, kurie rūko, turi daug didesnę ligos pasikartojimo riziką, o antsvoris turi sąryšį su agresyviomis prostatos vėžio formomis, tad nepamirškite aktyvaus laisvalaikio.

Prevencija prieš prostatos vėžį

Prostatos masažas

Prostatos orgazmai – dar vis dažnai stigmatizuojama tema tarp vyrų, kuri mūsų visuomenėje iš karto siejami su homoseksualumu. Tačiau tai netiesa! Nebūtina prostatos prisiminti tik sutrikus sveikatai. Prostatos stimuliacija ir masažas gali tapti naujų vyro potyrių, malonumo ir P-taško orgazmo šaltiniu. Taip pat masažai turi teigiamą poveikį vyrų sveikatai. Masažuoti prostatą galima netiesiogiai – liečiant vietą tarp sėklidžių ir analinės angos – ir tiesiogiai, per išangę. Sakoma, kad prostatos orgazmai primena varpos, tik yra daug intensyvesni ir jaučiami visame kūne.

Tiesioginė prostatos stimuliacija gali būti atliekama ranka arba prostatos masažuokliu – galima rinktis tarp mažų analinių kaiščių ir didesnių masažuoklių, specialiai sukurtų ir išlenktų taip, kad būtų nesunku stimuliuoti prostatą. Dažnai masažuokliai turi skirtingus vibracijos režimus, tad sau tinkamiausią intensyvumą galės išsirinkti kiekvienas.

Nesvarbu, kokią stimuliaciją rinksitės, rekomenduojama naudoti lubrikantą. Jei tai išbandote ne vienas, visada įsitikinkite, kad pasitikite savo partneriu.

Prostata

Prostatos masažų nauda:

Gali sumažinti erekcijos disfunkciją – prostatos stimuliacija jau seniai naudojama erekcijos disfunkcijos gydymui. Prostatos masažuokliai gali būti naudojami vieni arba su kitais metodais, tokiais kaip vaistai ar penio pompos.

Gali padėti normaliam šlapinimuisi – padidėjusi prostata gali spausti šlapimo pūslę, todėl sumažėja šlapimo srovės spaudimas. Prostatos masažas gali sumažinti prostatos padidėjimą ir taip pagerinti šlapinimosi funkciją.

Gali padėti esant skausmingai ejakuliacijai – vyro reprodukcinėje sistemoje esančių skysčių užblokavimas gali sukelti skausmą ejakuliacijos metu. Prostatos masažas kartais gali padėti skysčiams išsivaikščioti.

Gali padėti išvengti ar net išgydyti prostatitą – Anksčiau prostatos masažas buvo pagrindinis metodas prostatito gydymui. Prostatitas – skausmingas prostatos uždegimas. Šiuo metu ši liga dažniau gydoma antibiotikais, tačiau kai kurie gydytojai kartu rekomenduoja ir prostatos masažą.

Nors vyrams kalbėti lytinės sveikatos temomis dar sudėtingiau nei moterims, reguliariai lankytis pas gydytojus ir neignoruoti pirmųjų simptomų būtina. Puikiausias vyriškumo pavyzdys – rūpinimasis savo lytine sveikata, nes uždelstas gydymas vėliau gali kainuoti daug daugiau nei pirmas nejaukus vizitas pas gydytoją.