Prostata – itin svarbi vyrų reprodukcinės sistemos dalis. Nuo šios mažos liaukos priklauso vyrų vaisingumas bei kiti seksualinio gyvenimo aspektai.

Vyresniame amžiuje vis daugiau vyrų kenčia nuo prostatos padidėjimo ar net vėžio, tačiau to galima išvengti labai paprastai. Šiame straipsnyje papasakosime viską, ką turite žinoti apie pristatą ir jos sveikatą bei kaip išvengti šių sveikatos problemų.

Kas yra prostata ir kur ją rasti?

Prostata yra mažytė, maždaug graikinio riešuto dydžio liauka, esanti tarp penio pagrindo ir analinės angos. Ši liauka itin svarbi vyro reprodukcinei funkcijai, nes ji gamina dalį sėklos skysčio, kuris sėklidėse susimaišo su sperma (apie spermą daugiau skaitykite ČIA). Šis skystis padeda spermai keliauti ir išgyventi apvaisinimo metu.

Prostata suskirstyta į kelias anatomines zonas. Prostatos vėžys dažniausiai užsimezga periferinėje (galinėje) prostatos dalyje, kuri yra arčiausiai analinės angos. Štai kodėl gydytojo apžiūra ir skaitmeninis tyrimas yra itin dažnas ir naudingas nustatant prostatos vėžį.

 

Kam reikalinga prostata?

Prostata nėra gyvybiškai būtinas organas, tačiau ji svarbi reprodukcijai. Sveika sėkla – tai puiki konsistencija ir aplinka spermatozoidų pernešimui, išlikimui bei apvaisinimui. Spermos sudėtyje yra tokių fermentų kaip PSA (jis dažnai matuojamas kaip prostatos vėžiui nustatyti), taip pat sėklidžių ir prostatos gaminamų medžiagų, tokių kaip cinkas, citratas ir fruktozė, kuri suteikia spermatozoidams energijos kelionėje. Sėkloje taip pat yra medžiagų, apsaugančių šlapimo takus ir spermą nuo bakterijų ir kitų ligų.

Prostata paprastai auga paauglystėje, kai padidėja vyriškojo hormono testosterono ir jo šalutinio produkto dihidrosterono (DHT) kiekis organizme.Testosteronas gaminamas sėklidėse, tačiau mažesnis jo kiekis taip pat gaminamas antinksčiuose, esančiuose virš inkstų.

Prostatos tyrimas – kaip jis atliekamas?

Prostatos apžiūra ir tyrimas gali padėti jūsų gydytojui nustatyti jos padidėjimą ar uždegimą. Taip pat prostatos tyrimas gali padėti diagnozuoti prostatos vėžį, o ši liga yra vis dažniau nustatoma.

Prostatos tyrimas dažniausiai atliekamas įvedant pirštą į tiesiąją žarną (DRE – digital rectal exam angl.) ir testuojant specifinį prostatos antigeną kraujyje (PSA). Gydytojas gali pasiūlyti šiuos tyrimus, jei jaučiate padidėjusios prostatos simptomus, taip pat šie tyrimai gali būti atliekami profilaktiškai.

Kam reikalingas prostatos tyrimas?

Visi vyrai nuo 50 metų turėtų pasikalbėti apie prostatos sveikatą ir vėžio tyrimus su gydytoju. O jei esate padidintos rizikos grupėje, tai padaryti turėtumėte jau sulaukęs 45 metų. Jei jūsų šeimoje vyrams, nesulaukusiems 65 – erių, pasitaikė prostatos vėžio atvejų, jūs esate rizikos grupėje.

Prostatos vėžį galima gana lengvai išgydyti, jei jis nėra išplitęs. Taip pat pasitaiko, jog vėžys taip lėtai plinta, jog jam ne visada reikia gydymo. Labai daug priklauso nuo jūsų amžiaus bei kitų faktorių. Pasikalbėkite apie rizikos faktorius su savo gydytoju ir paklauskite jo ar nevertėtų prostatos tikrintis kasmet.

Kaip atliekamas DRE?

Gydytojui reikės pažvelgti į tiesiąją žarną ir įterpti į ją pirštą. Tai vadinama tiesiosios žarnos tyrimu pirštu (DRE – Digital rectal exam). Štai kaip jis vyksta:

 • Tyrimo metu gali būti paprašyta dėvėti standartinį chirurginį chalatą ir palinkus virš apžiūros stalo stovėti išskėstomis kojomis arba gulėti ant stalo su prie krūtinės pritrauktais keliais.
 • Kai gydytojas užsidės chirurgines pirštines ir užteps lubrikanto, žemyn einančiu kampu į išangę įterps pirštą. Reikės atpalaiduoti sfinkterio raumenis. Kuo labiau atsipalaiduosite, tuo lengviau bus.
 • Pajusite lengvą spaudimą, tačiau jis neturėtų būti skausmingas. Jei skauda, pasakykite gydytojui, nes tai galėtų reikšti prostatitą.
 • Gydytojas pajudins pirštą ir patikrins prostatos dydį, formą ir tekstūrą. Tyrimas užtruks tik kelias minutes.
 • Jei gydytojas nustato kokių nukrypimų, jis gali atlikti hemorojaus ar polipų tyrimą arba jums gali tekti duoti kraujo PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimo mėginį. PSA lygis kraujyje gali nurodyti problemas, įskaitant prostatos vėžį. Jei yra infekcija, kaip pavyzdžiui šlapimo takų infekcija, gydytojas jums paskirs antibiotikų.

Kas yra prostatos specifinio antigeno tyrimas?

Tam, kad nustatytų ar nesergate prostatos vėžiu, gydytojas gali atlikti ir papildomą PSA tyrimą. PSA yra baltymas, kuris padeda palaikyti normalią sėklos konsistenciją. Šios medžiagos kiekis kraujyje gali padidėti dėl:

 • uždegimo ar infekcijos prostatoje;
 • dėl padidėjusios prostatos liaukos;
 • dėl kai kurių prostatos vėžio formų.

Turėkite omenyje, jog kai kurios vėžio formos gali sumažinti PSA lygį kraujyje.

Prieš atlikdami šį testą, paklauskite gydytoja apie jo pliusus bei minusus. Kartais šis testas gali rodyti klaidinančius rezultatus ir klaidingai rodyti, jog sergate prostatos vėžiu ar klaidingai to nerodyti.

Kaip pasiruošti prostatos tyrimams?

Prieš tyrimą turėtumėte pasisakyti gydytojui, jei turite hemorojų, analinių įplyšimų ar kitų bėdų. Prieš atlikdami PSA tyrimą, pasakykite gydytojui kokius vaistus vartojate. Jei neseniai ejakuliavote, tai taip pat gali turėti įtakos šiam tyrimui.

Kaip alkoholis veikia prostatą?

Vyrams, kurių prostata padidėjusi, alkoholis tikrai gali daryti įtaką. Vieno tyrimo metu, atlikto Amerikos epidemiologų, paaiškėjo, jog saikingas alkoholio vartojimas gali daryti teigiamą įtaką prostatai, tačiau didelis alkoholio vartojimas veikia priešingai. Štai kokius neigiamus aspektus išskyrė mokslininkai:

Alkoholis stiprina uždegimą
Vyrui senstant, prostatos liauka ima didėti. Tai vadinama prostatos padidėjimu. Dažniausiai tai pasireiškia dažnu šlapinimusi ir susilpnėjusia šlapimo srove. Alkoholis padidina uždegimą, todėl darosi dar sunkiau normaliai šlapintis.

Alkoholis paveikia raumenis
Jei kada esate padauginęs alkoholio, turbūt puikiai atsimenate tą jausmą, kai pavartojus kiek per daug darosi sunkiau valdyti raumenis. Ir tai galioje ne tik rankų ar kojų raumenis, bet ir dubens dugne esantiems raumenims.

Tam, kad galėtų kaupti šlapimą, dubens dugno raumenys turi būti atpalaiduoti, o kai norite nusišlapinti, raumenys turi būti sutraukti. Alkoholis veikia raumenis apsunkindamas jų atsipalaidavimą, todėl veikiami ir tokie padidėjusios prostatos simptomai kaip dažnas šlapinimasis.

Alkoholis sukelia dehidrataciją
Gerdami alkoholinius gėrimus dažnai nebegeriame vandens. Taip inkstams sunkiau „išleisti“ skysčius ir darosi sunku šlapintis.

Alkoholis naudoja mūsų magnio atsargas
Alkoholis, naudodamas magnio atsargas kūne, neigiamai veikia inkstų ir raumenų funkciją, bei nervų funkciją. Visa tai veikia šlapinimosi funkciją – arba norime dažniau šlapintis, arba šlapintis tampa sunkiau.

Alkoholis didina norą šlapintis
Alkoholis yra diuretikas, tai reiškia , jog jis padidina šlapimo kiekį pūslėje ir norą šlapintis. Tai reiškia, jog alkoholis veikia kaip šlapimo pūslės dirgintojas.

Prostatos ligų gydymas

Padidėjusi prostata

Padidėjusią prostatą galima gydyti keletu skirtingų būdų. Galite vartoti alfa blokatorius, tokius kaip terazosinas ar tamsulozinas, kurie padės atpalaiduoti šlapimo pūslės bei prostatos raumenis. Taip pat galite vartoti dutasteridą ar finasteridą, kurie padės sumažinti padidėjusios prostatos simptomus. Šie preparatai blokuoja hormonus, kurie skatina prostatą didėti. Gydytojas gali rekomenduoti vartoti ir šių vaistų kombinaciją. Taip pat gali būti rekomenduojama atlikti operaciją, kurios metu pašalinama dalis prostatos audinio.

Taip pat yra natūralių būdų, kurie gali prisidėti prie prostatos padidėjimo gydymo, tačiau dėl šių būdų vis dar ginčijimąsi ir nėra tikslių duomenų, jog natūralūs būdai tikrai padeda. Amerikos urologų asociacija nerekomenduoja gydymo natūraliais preparatais.

Prostatos vėžys

Prostatos vėžio gydymo būdai parenkami individualiai. Dažniausiai taikomi šie gydymo būdai:

 • Aktyvus prostatos stebėjimas;
 • Operacija;
 • Radiacijos terapija;
 • Krioterapija;
 • Hormonų terapiją;
 • Imunoterapija.

Prostatos masažas – ligų prevencija ir netikėtas malonumas

Prostatos masažas gali tapti puikiu ir labai maloniu būdu išvengti prostatos vėžio ir kitų prostatos ligų ir bėdų, susijusių su reprodukcine funkcija. Be to, prostatos masažas yra neįtikėtinai malonus ir suteikia nepakartojamus orgazmus. Daugiau apie prostatos masažą skaitykite šiame mūsų straipsnyje. Taigi, o kokią gi naudą turi prostatos masažas vyrų sveikatai?

Gali sumažinti erekcijos disfunkciją
Prostatos stimuliacija jau seniai naudojama erekcijos disfunkcijos gydymui. Prostatos masažas gali būti naudojamas vienas arba su kitais metodais, tokiais kaip vaistai ar penio pompos.

Vibratorius Prostatos masažavimas
Prostatos masažuoklis Gilus malonumas
-10%
Analinis kaištis Vibruojantis mažulis
(2)
40.26 € 36.23 €
Prostatos masažuoklis Power
Vibruojantis prostatos masažuoklis Rebel
Violetinis analinis kaištis
Prostatos vibratorius Hot P - Spot
Prostatos masažuoklis Solstice
Prostatos masažuoklis Tvisteris

Gali padėti normaliam šlapinimuisi
Padidėjusi prostata gali spausti pūslę, todėl sumažėja šlapimo srovės spaudimas. Prostatos masažas gali sumažinti prostatos padidėjimą ir taip pagerinti šlapinimosi funkciją.

Gali padėti esant skausmingai ejakuliacijai
Vyro reprodukcinėje sistemoje esančių skysčių užblokavimas gali sukelti skausmą ejakuliacijos metu. Prostatos masažas kartais gali padėti skysčiams išsivaikščioti.

Gali padėti išvengti ar net išgydyti prostatitą
Anksčiau prostatos masažas buvo pagrindinis metodas prostatito gydymui. Prostatitas – skausmingas prostatos uždegimas. Šiuo metu ši liga dažniau gydoma antibiotikais, tačiau kai kurie gydytojai kartu rekomenduoja ir prostatos masažą.

Gali padėti gydyti padidėjusią prostatą
Prostatos padidėjimas su amžiumi darosi vis dažnesnis. 2009 metais atlikto tyrime metu paaiškėjo, jog vyrai naudoję prostatos masažuoklį, buvo sveikesni, palyginti su tais, kurie prostatos nemasažavo.

Patarimai prostatos vėžio prevencijai

Valgykite pomidorus ir kitą raudoną maistą
Pomidoruose, arbūzuose ir kitame raudonos spalvos maiste gausu antioksidanto licopeno, kuris padeda palaikyti normalią prostatos funkciją.

Valgykite daug daržovių ir vaisių
Maistinės medžiagos ir vitaminai, esantys vaisiuose bei daržovėse, gali sumažinti prostatos vėžio riziką.

Vartokite žalią arbatą
Žalioji arbata gali padėti sumažinti prostatos vėžio riziką. Buvo atlikta nemažai tyrimų, kurie parodė šios arbatos galią prostatos vėžio prevencijai.

Vartokite kavą
Kavos vartojimas gali sumažinti prostatos vėžio riziką. Pavyzdžiui, vyrai, išgeriantys keturis – penkis puodelius kavos per dieną, riziką sumažina 11%.

Rinkitės sveikus riebalus
2014 metais buvo atliktas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, jog didelis gyvūlinės kilmės riebalų vartojimas teigiamai veikia prostatos vėžio riziką. Rekomenduojame vartoti sveikesnius riebalus, tokius kaip alyvuogių aliejus vietoje sviesto, vaisiai vietoje saldainių, šviežios daržovės vietoje pusgaminių bei riešutus ir sėklas vietoje sūrio.

Meskite rūkyti
Sergantys prostatos vėžiu ir rūkantys turi didesnę riziką susirgti vėl. Rūkaliai taip pat turi aukštesnę riziką mirti nuo prostatos vėžio. Tačiau mesti niekada nevėlu – pacientai, metę rūkyti prieš daugiau nei dešimt metų sumažina mirties tikimybę iki tokios, kokia prognozuojama niekada nerūkiusiems.

Sportuokite
Antsvoris padidina riziką susirgti itin agresyvia vėžio forma. Reguliariai sportuodami galėsite palaikyti normalų kūno svorį.

Taigi, vyrai, sveikatos problemos, susijusios su prostata, visai nėra gėdingos, o prostatos tyrimas trunka vos kelias minutes, todėl raginame jus rūpintis savo sveikata!