Senuosiuose biologijos vadovėliuose juodu ant balto buvo parašyta, jog geriausia apsisaugojimo nuo nėštumo priemonė yra susilaikymas. Tačiau ar tikrai verta nepatirti tokio malonumo, kaip orgazmas, vien dėl senovinių įsitikinmų, Visgi šiandien gyvename laisvame vakarietiškame pasaulyje ir šiuo klausimu turime kitokią nuomonę: norint apsisaugoti nuo nėštumo visai nebūtina atsisakyti sekso, tam yra kontracepcija. Rinkoje egzistuoja kone 20 skirtingų kontracepcijos rūšių, todėl išsirinkti sau labiausiai tinkantį gali bemaž kiekvienas.

Kontracepcijos rūšių įvairovė

Dažnu atveju, poros net nesusimąsto, kiek daug yra galimybių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ir naudoja kelis pačius populiariausius metodus: prezervatyvus, natūralų šeimos planavimą arba kontraceptines tabletes. Dėl įvairiausių alergijų, šalutinio poveikio ar riboto veiksmingumo, šie trys kontracepcijos metodai gali tikti toli gražu ne kiekvienam, todėl šiame straipsnyje aptarsime ne tik juos, bet ir alternatyvias priemonės, kurios galbūt yra šiek tiek mažiau žinomos.

Tiesa, prieš pradedant domėtis spiralių, kempinėlių ar spermicidų privalumais bei trūkumais, derėtų atkreipti dėmesį į patį save ir atsakyti į keletą labai svarbių klausimų:

 • Ar jums svarbu, kuris poroje naudos kontraceptines priemones?
 • Ar kažkada planuojate turėti vaikų, o galbūt jų nenorite visai?
 • Gebate laikytis grafiko ar labiau save priskirtumėte prie užmaršių žmonių tipo?
 • Kokios jūsų pajamos?
 • Norite kasdien negalvoti apie kontracepciją, o tiesiog mėgautis seksu su savo antrąja puse?
 • Turite alergijų?
 • Esate nuolatiniuose santykiuose su tuo pačiu asmeniu, o gal jūsų parneriai kinta?
 • Kenčiate skausmingas mėnesines?

Įvertinus šiuos aspektus, visas industrijoje egzistuojančias kontracepcijos priemones galima suskirstyti į kelias esmines grupes:

 • Kontracepcija – gyvenimo būdas (ciklo stebėjimas);
 • Kontracepcija, kurią reikia naudoti kiekvieno lytinio akto metu;
 • Kontracepcija, naudojama pagal tvarkaraštį;
 • Ilgalaikė kontracepcija;
 • Kontracepcija visam gyvenimui;
 • Kontracepcija po nesaugaus lytinio akto

Taip pat apie kontracepciją vertėtų pagalvoti net jeigu ir neturite nuolatinio partnerio/partnerės. Remiantis moksliniais šaltiniais, vakarų šalyse vidutinis amžius, kuomet jaunuoliai praranda nekaltybę yra 17 metų. Todėl su galimais apsisaugojimo būdais yra svarbu būti susipažinus prieš pradedant seksualinį gyvenimą.

Kontraceptinės tabletės ir prezervatyvai

Kontracepcija – gyvenimo būdas

Šiai kontracepcijos rūšiai nereikia jokių preparatų ar prezervatyvų. Egzistuoja šie gyvenimo būdu paremti apsisaugojimo nuo nėštumo būdai:  susilaikymas, natūralus šeimos planavimas, nutrauktas lytinis aktas, kūdikio maitinimas krūtimi.

Visgi verta paminėti, jog šie metodai nėra 100 % patikimi, be to, juos taikant gali būti sunku sekso meto tinkamai atsipalaiduoti. Be to, jie neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Kita vertus, jie itin tinkami toms poroms, kurios nori vaikų ir apie juos pagalvoja, tačiau galbūt neapsisprendžia, kada jų susilaukti.

Kontracepcija - gyvenimo būdas. Ciklo stebėjimas, susilaikymas, maitinimas krūtimi, nutrauktas lytinis aktas

Natūralus šeimos planavimas

Šis būdas labiausiai yra skirtas poroms, puoselėjančioms tvirtus, darnius, ilgalaikius santykius. Nėštumo planavimo metodas apima mėnesinių ciklo ir simptomų stebėjimą, siekiant išvengti lytinių santykių vaisingiausiomis dienomis (daugiau skaitykite straipsnyje apie ovuliaciją).

Nors šis kontracepcijos būdas yra nemokamas, mažai rizikingas ir nesukeliantis šalutinių poveikių žmogaus sveikatai, jis yra gana rizikingas. Remiantis JAV „Planned Parenthood“ asociacijos duomenimis, toks metodas yra veiksmingas nuo 76 iki 88 % atveju ir yra vienas mažiausiai patikimų lyginant su kitais kontracepcijos būdais.

Susilaikymas arba abstinencija

Kaip ir buvo minėta anksčiau, šis kontracepcijos metodas buvo bene populiariausias sovietiniuose biologijos vadovėliuose. Nors šiandieninėje visuomenėje jis kiek neįprastas, šiaip ar taip jo veiksmingumu abejoti negalima. Norint pastoti, spermatozoidas turi pasiekti kiaušides, tačiau tai įvykti negali, jeigu nėra sekso su partneriu. Šis metodas nieko nekainuoja ir yra 100 % patikimas. Tiesa, tai tikrai nereiškia, jog reikia visiškai eliminuoti seksą – Jūs ir toliau kuo puikiausiai galite užsiimti solo žaidimais.

Maitinimas krūtimi

Tai dar vienas apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo būdas, kurį lemia jūsų gyvenimo būdas. Ir nors yra laikoma, jog 98 % atvejų jis yra patikimas, ginekologai pataria pernelyg neatsipalaiduoti. Teoriškai, maitinant kūdikį krūtimi moters organizme neturėtų vykti ovuliacijos procesas, todėl apvaisinimui pasiruošęs kiaušinėlis tiesiog nesusiformuoja. Tačiau, kaip yra teigiama šaltiniuose, tam reikalingas dažnas žindymas – ne rečiau nei kas 4 valandas. Be to, jeigu vaiko amžius yra daugiau nei 6 mėnesiai, tikimybė pastoti tampa žymiai didesnė, nors ir žindote. Tad moterims patartina visuomet klausytis savo kūno: jeigu prasidėjo mėnesinės, šis kontracepcijos būdas tampa neveiksmingas.

Populiaru
Populiaru
(32)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(24)
0.24 - 0.35 €
-17% Akcija
Populiaru
-17% Akcija
Populiaru
(14)
0.29 € 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(13)
0.23 - 0.32 €
Populiaru
Populiaru
(32)
0.27 - 0.38 €
(4)
26.95 €
Populiaru
Populiaru
(8)
0.24 - 0.35 €
Nemokamas pristatymas
Nemokamas pristatymas
(1)
29.95 €
Populiaru
Populiaru
(16)
0.24 - 0.35 €
Populiaru
Populiaru
(23)
0.24 - 0.35 €
Rodyti daugiau

Nutrauktas lytinis aktas

Vienas paprasčiausių ir populiariausių kontracepcijos metodų, kurio veiksmingumas visu 100 % perduodamas vyro atsakomybei: prieš įvykstant ejakuliacijai jis privalo ištraukti savo lytinį organą iš moters kūno, kad kiaušinėlis nebūtų apvaisintas. Skamba paprastai, tačiau ar tikrai taip yra? Šis metodas efektyviai apsaugo nuo nėštumo tik 78 % atvejų, todėl prieš apsisprendžiant, ar jį naudosite savo seksualiniame gyvenime, labai svarbu įvertinti galimas rizikas kartu su partneriu. Be to, svarbu atsižvelgti į tai, jog vyrui šis būdas gali kelti papildomą stresą, o tai dažnai turi įtakos ir sekso kokybei.

Išorinis lytinis aktas

Norint išvengti nėštumo, pakanka nesimylėti vaginaliniu būdu. Todėl galima pasitelkti įvairius žaisliukus arba išbandyti analinį seksą (tačiau reikia atsižvelgti į tai, jog nėštumas gali įvykti, kai spermatozoidai patenka šalia makšties kanalo).

Kalbėti apie apsisaugojimo priemones reikėtų dar prieš pradedant užsiiminėti seksu

Kontracepcija, kuri naudojama kiekvieno lytinio akto metu

Įvairių rūšių prezervatyvai, specialios kempinėlės, diafragmos, spermicidai – tai kontracepcijos priemonės, kurios yra žymiai patikimesnės nei prieš tai minėti „natūralūs“ apsisaugojimo būdai. Neretai tai yra įvardijama kaip barjeriniai metodai. Lyginant su įvairiais preparatais, šios kontracepcijos kaina yra pakankamai nedidelė, be to, ji sukelia minimalų šalutinį poveikį organizmui (išskyrus retus alergijos atvejus).

Kontracepcija naudojama sekso metu. Prezervatyvai, kempinėlė, diafragma, gimdos kaklelio dangtelis, spermicidai

Moteriški prezervatyvai

Tai vidiniai prezervatyvai, kurie yra be latekso ir hormonų. Pagrindinė jų sudedamoji dalis – poliuretanas, todėl jie kuo puikiausiai tiks žmonėms, alergiškiems latekso medžiagai. Kadangi jie apsaugo nuo tiesioginio parnerių sąlyčio, tokie prezervatyvai ne tik padeda išvengti nepageidaujamo nėštumo, bet ir yra puiki apsauga nuo lytiškai plintančių ligų. Visgi kaip teigiama „Planned Parenthood“ asociacijos puslapyje, tokie prezervatyvai užtikrina tik 79 procentų apsaugą. Tiesa, šiuos prezervatyvus galima įsidėti ir anksčiau nei vyksta lytinis aktas – moters kūne jie kuo puikiausiai gali išbūti iki 8 valandų – tai puiki alternatyva toms poroms, kurioms vyriško prezervatyvo uždėjimas yra nejaukus ir sugadina spontanišką aistrą.

Įprastas prezervatyvas

Galima sakyti, jog tai kontraceptinių priemonių klasika. Dažnas vaikinas pritartų, jog tai pirmoji jo naudota apsisaugojimo priemonė. Dėl geros kainos ir pakankamai didelio efektyvumo (85 %) prezervatyvai yra itin populiarūs tarp įvairaus amžiaus žmonių. Kadangi prezervatyvai apsaugo ir nuo LPL (lytiškai plintančių ligų), juos dažnai naudoja žmonės, neturintys pastovaus sekso partnerio arba mėgstantys vienos nakties nuotykius. Taip pat prezervatyvai yra lengvai prieinami – juos galima nusipirkti praktiškai bet kuriame prekybos centre. Visgi žmonės įžvelgia ir keletą prezervatyvų minusų. Pavyzdžiui, yra teigiančių, jog jie slopina pojūčius, taip pat pasitaiko atvejų, kuomet prezervatyvai plyšta.

Populiaru
Populiaru
(24)
0.24 - 0.35 €
-44% Akcija
-44% Akcija
(4)
1.10 € 1.95 €

Kempinėlė

Tai  minkštas (ne lateksinis) iš plastiko pagamintas diskas, kuris yra prisotintas spermicidu. Jis įdedamas giliai į moters makštį, taigi uždengia gimdos kaklelį ir taip blokuoja spermatozoidų pateikimą į gimdą. Tokią kempinėlę galima įsidėti likus net 24 valandoms iki lytinių santykių. Dar vienas privalumas yra tai, jog per vieną parą ją galima naudoti neribotą skaičių kartų. Kaip bebūtų, naudojant kempinėlę yra keletas niuansų. Visų pirma, jos negalima išimti iš moters kūno tik pasibaigus seksui –  rekomenduojama tai padaryti tik po 6 valandų. Taip pat kai kurios moterys skundžiasi, jog ją sunku įsidėti, tad jei nenaudojate tamponų, šio kontracepcijos metodo nesirinkite.

Diafragma

Tai receptinė, daugkartinio vartojimo kontracepcijos forma. Diafragma atrodo kaip minkštas, silikoninis diskelis, kuris yra prisotinamas spermicidu. Vienas didžiausių šios apsisaugojimo priemonės pliusų yra tai, jog jos sudėtyje nėra latekso ar hormonų, be to, moters kūne diafragma gali išbūti net 24 valandas (tik kas 6 valandas reikėtų nepamiršti jos patepti spermicidu). Efektyvumas – 88 %.  Tačiau ši apsisaugojimo priemonė netinka mėgstantiems agresyvų ir greitą seksą, nes tokiu atveju priemonė gali būti išmušta iš sienelės. Moterims, kurioms dažnai pasireiškia šlapimo takų uždegimai, nerekomenduojame naudoti diafragmos.

Gimdos kaklelio dangtelis

Tai dar viena priemonė, kurią reikia prisotinti spermicidu. Šį receptinis gimdos kaklelio apvalkalas yra įkišamas į gimdos kaklelį, taigi taip spermatozoidai nepatenka į gimdą. Šios kontraceptinės priemonės veiksmingumas priklauso nuo to, ar moteris yra gimdžiusi: negimdžiusioms moterims – 86%, gimdžiusioms – 71%. Tai puikus pasirinkimas nenorinčioms naudoti hormoninės kontracepcijos ar planuojančioms nėštumą netolimoje ateityje. Dangtelis vaginoje turi būti paliktas 4 valandas po sekso. Norint jį gauti, reikia recepto. Patariama keisti kas 12 mėnesių.

Spermicidai

Na ir galiausiai turbūt kyla klausimas, o kas gi tie spermicidai? Kalbant paprastai, spermicidai – tai kontraceptinė priemonė, kuri žudo spermatozoidus ir trukdo jiems judėti link kiaušialąstės. Visgi patys spermicidai nėra veiksmingi naudojant jas be papildomų priemonių (prezervatyvo, diafragmos, gimdos kaklelio dangtelio). Taip pat pasitaiko ir alerginių reakcijų nuo spermicidų, todėl patariame stebėti savo kūną ir savijautą. Be to, jei naudojate vaistus makšties pienligei gydyti, spermicidai gali nesuveikti. Šios priemonės neapsaugo ir nuo LPI.

Kontracepcija, kuri vartojama pagal tam tikrą grafiką

Jeigu priklausote žmonių tipui, kurie niekada nevėluoja ir viską padaro laiku, šiuos apsisaugojimo metodus tikrai verta atsiminti. Žemiau aprašytas kontracepcijos priemones vartoti reikia labai tiksliai, o praleidus vos vieną ar dvi dienas, rizika pastoti smarkiai išauga. Šių priemonių patikimumas itin geras, tačiau kaina taip pat yra didesnė.

Kontraceptinės tabletės

Injekcija

Tai kas 90 dienų gydytojo kabinete atliekama procedūra, kurios metu yra suleidžiamas hormonas progestinas. Efektyvumas – 99 % naudojant labai atsakingai ir pagal instrukcijas, įprastai – 94 %. Ši priemonė viena geriausiai apsaugančių nuo nepageidaujamo nėštumo, be to, ginekologai ją pataria naudoti toms moterims, kurios patiria skausmingas ir itin gausias mėnesines. Tiesa, vertėtų atsižvelgti ir į šios kontracepcijos priemonės minusus. Kaip teigiama portale „Healthline“ jeigu norite susilaukti vaikų, po paskutinės injekcijos turėtų praeiti mažiausiai 10 mėnesių.  Be to, pirmus mėnesius po procedūros gali padidėti apetitas, galimas pykinimas, krūtinės pajautrėjimas, lytinio potraukio ir nuotaikos pokytis.

Žiedas

Tai yra 7 centimetrų pločio kontraceptinė priemonė, kurioje yra estrogeno ir progesterono. Tokį žiedą paskiria gydytojas ginekologas. Sustabdęs ovuliaciją, žiedas neleidžia pastoti. Nėra ovuliacijos = nėra kiaušialąstės = nėra nėštumo. Žiedą reikia įsidėti pačia moteriai ir palikti 3 savaitėms, tuomet vieną savaitę jį patariama išimti, kad prasidėtų mėnesinės. Tokio metodo patikimumas yra 91 %, o vidutinė kaina iki 200 eurų. Keletas trūkumų: gali pasireikšti krūtinės jautrumas, galvos skausmas, beje, moteris nėra apsaugota nuo nėštumo tą savaitę, kuomet žiedo nenešioja.

Kontraceptinis žiedas - veiksminga apsisaugojimo priemonė

Pleistras

Jis yra klijuojamas ant žasto, užpakalinės kūno dalies ar nugaros. Į organizmą patekęs estrogenas ir progestinas sustabdo ovuliaciją, o tai reiškia, jog nėštumas tampa neįmanomas. Pleistras turėtų būti keičiamas kas savaitę, tačiau vieną savaitę rekomenduojama jo nenaudoti – kad prasidėtų mėnesinės. Šios priemonės efektyvumas – 91%. Daugelis moterų įvardija privalumą tą, jog lyginant su kitomis kontraceptinėmis priemonėmis, naudojant pleistrą pasireiškia palyginti nedidelis šalutinis poveikis. Taip pat visą savaitę nereikia galvoti apie jokias kitas kontraceptines priemones.

Kontraceptinės tabletės

Tai kontraceptinė priemonė, kurią reikia vartoti kiekvieną dieną tuo pat metu. Tablečių sudėtyje esantys hormonai sustabdo ovuliaciją, o jai nevykstant, pastoti negalite. Naudojant tobulai tikimybė apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo yra 99 %. Visgi daugelis moterų pripažįsta, jog kelionėse ar po gero vakarėlio ne visuomet pavyksta laiku prisiminti išgerti tabletę ir tai sumažina šio metodo veiksmingumą iki 91 %. Vienas didžiausių šio apsisaugojimo metodo pliusų yra tas, jog nereikia nieko įvesti ar implantuoti. Taip pat ginekologai neretai skiria kontraceptines tabletes moterims siekiant palengvinti kai kuriuos mėnesinių simptomus.

Ilgalaikiai kontracepcijos metodai

Nemėgstate planuoti, o gal artimiausiu metu norėtumėte pastoti? Tuomet šie metodai jums gali patikti. Priešingai nei prieš tai vardinti „tvarkaraščiu“ paremti kontracepcijos būdai, apie žemiau paminėtą implantą ar spiralę, tikėtina, jog visiškai pamiršite.

spiralė, kontraceptiniai implantai

Implantas

Tai plastikinė lazdelė implantuojama po oda. Toks implantas išskiria hormoną progestiną, kuris blokuoja ovuliaciją, taigi ir nėštumą. Efektyvumas daugiau nei 99 %! Vidutinė implanto kaina yra iki 300 eurų, tačiau papildomai gali kainuoti implantavimas. Poveikis trunka iki 3 arba 5 metų ir gali būti pašalintas bet kuriuo metu. Šis implantas neturi estrogeno, todėl yra geras pasirinkimas žmonėms, kurie nori išvengti šio hormono. Visgi yra keli minusai: implantacijai reikia vietinio nuskausminimo, taip pat kai kurioms moterims gali pasireikšti nedidelis šalutinis poveikis: aknė, krūtų jautrumas ir svorio padidėjimas.

Implantas veiksminga kontraceptine priemone apsauganti nuo nėštumo

Vario spiralė

Tai nedidelis T formos instrumentas, kuris į jūsų gimdą patenka gydytojo ginekologo kabinete. Be vario spiralės, rinkoje egzistuota ir hormoninės spiralės. Įdomu tai, jog vario spiralės veikia be hormonu, t.y. vario pagalba! Kaip tai įvyksta? Tiesa ta, jog spermatozoidai nemėgsta vario, taigi patekę į tokią spiralę jie pradeda plaukti priešinga kryptimi ir taip nepasiekia kiaušinėlio. Vario spiralė yra itin efektyvi – ji apsaugo daugiau nei 99 % atvejų! Tiesa, ji brangoka: kaina gali siekti net iki 1000 eurų. Visgi tai didelė investicija į ateitį, nes spiralė gali veikti net iki 10 metų, o panorėjus bet kada yra pašalinama.

Hormoninė spiralė

Taip pat į moters kūną įdedama ginekologo kabinete. Ši spiralė išskiria nedidelį progestino kiekį ir taip sulaiko ovuliaciją, todėl pastoti yra praktiškai neįmanoma 3-7 metus Teigiama, jog naudojant šį apsisaugojimo metodą tikimybė nepastoti yra net 99%. Tiesa, svarbu paminėti ir tai, jog ilgą laiką naudojant hormoninę spiralę, tam tikrą laikotarpį gali dingti mėnesinės.

Hormoninė spiralė - veiksminga kontracepcijos priemonė

Kontracepcija visam gyvenimui

Kaip ir minėjome straipsnio pradžioje šiandieninėje visuomenėje yra visiškai normalu nenorėti vaikų. Taip pat dalis šeimų, kurie turi atžalų, labai dažnai nusprendžia, jog jų šeima jau yra pilnavertė ir daugiau vaikų turėti neplanuoja. Šiais atvejais derėtų daugiau pasidomėti kontraceptiniais metodais, kurie galioja visam gyvenimui.

Vazektomija

Vazektomija

Ambulatorinė operacija, kurios metu blokuojami arba supjaustomi vamzdeliai, pernešantys spermatozoidus nuo sėklidžių iki varpos, o tai neleidžia spermatozoidams įeiti. Ši operacija atliekama vyrams. Skaitydami anksčiau paminėtus apsisaugojimo nuo nėštumo būdus, galėjote pastebėti, jog didžioji dauguma jų yra skirti moterims. Jeigu neplanuojate vaikų visai arba jau esate patenkinti dabartiniu savo šeimos narių skaičiumi, vazektomija gali būti puikus būdas mėgautis seksu nesisaugant. Be to, jūsų mylimai moteriai nebereikės gerti jokių hormoninių preparatų ar dėti apsaugančių spiralių.

Galvojate, jog ateityje jūsų nuomonė bei požiūris gali pasikeisti? Dėl to vertėtų nesijaudinti – visuomet gali būti atliekama atvirkštinė vazektomija – taigi, ši procedūra nereiškia nuosprendžio niekada nesusilaukti vaikų. Verta žinoti tai, jog operacijos gydytojas turi apžiūrėti ir patvirtinti, kad sėkla nepatenka į lytinį organą, tad pirmus tris mėnesius po operacijos turėsite papildomai naudotis ir kitais kontracepcijos metodais.

Kiaušintakių perrišimas

Kiaušintakiai, kurie perneša kiaušinėlį į gimtą, šios procedūros metu yra blokuojami, surišami arba pjaunami. Ši intervencija yra kur kas brangesnė nei vazektomija ir gali kainuoti net iki 6000 eurų. Visgi prieš pradedant domėtis šiuo apsisaugojimo būdu, verta žinoti, jog po operacijos niekada nebegalėsite turėti vaikų.

Skubi kontracepcija po nesaugių lytinių santykių

Skubi kontracepcija gali užkirsti kelią nėštumui po nesaugių lytinių santykių arba jeigu jūsų naudota kontracepcija „pavedė“ – pavyzdžiui, suplyšo prezervatyvas arba pamiršote išgerti tabletę.

Tokio tipo kontracepciją reikia vartoti per 72 valandas po nesaugaus akto, kuo anksčiau išgersite kapsulę – tuo ji bus efektyvesnė.

Nepamirškite, nors tinkamai vartojamos (per 72 valandas po lytinio akto) yra labai veiksmingos, skubios kontracepcijos piliulės neturėtų būti naudojamos kaip įprasta nėštumo kontrolė. Tai puiki atsarginė priemonė, tačiau ji nė iš tolo nėra tokia veiksminga kaip kiti metodai. Be to, tokiose tabletėse yra labai didelė hormonų dozė, todėl vartojant ją reguliariai, galimi įvairūs sveikatos sutrikdymai.

Moksliniuose šaltiniuose išskiriami šie skubios kontracepcijos šalutiniai poveikiai: galimas mėnesinių ciklo sutrumpėjimas, arba ciklo pokyčiai (mėnesinės prasideda anksčiau arba vėliau nei įprasta). Portalas „Healthline“ išskiria, kad skubios kontracepcijos tabletė gali nulemti pykinimą, vėmimą, galvos skausmus, nuovargį, galvos svaigimą, kraujavimą

Skubioji kontracepcija po nesaugaus lytinio akto gali turėti šalutinį poveikį

Dažniausiai užduodami klausimai apie kontracepciją

Ar kontracepcija turi įtakos svorio padidėjimui?

Kaip teigia Jutos universiteto medicinos mokslų daktarė, yra atlikta daugybę mokslinių tyrimų, įrodančių, jog hormoninė kontracepcija neturi tiesioginės įtakos svorio didėjimui. Paprastai svoris didėja su amžiumi – sulėtėjus medžiagų apykaitai – ir su tuo kontracepcija neturi nieko bendro. Tiesa, kontracepcija gali turėti įtakos skysčių sulaikymui arba šiek tiek padidejusiam apetitui, visgi, kaip teigiama moksliniuose tyrimuose, drastiškam svorio pokyčiui jie neturi įtakos.

Ar kontracepcijos vartojimas gali turėti įtakos emocinei sveikatai?

Moksliniai tyrimai šiuo klausimu yra prieštaringi. Pavyzdžiui, tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 1 mln. vyresnių nei 14 metų danių moterų, parodė aiškią koreliaciją tarp kontraceptinių tablečių ir depresijos užuomazgų. Kiti tyrimai tiesioginio ryšio nerodo. Visgi moterims, kurios turi išgyvena nerimą arba depresiją (o gal būt su tuo buvo susidūrusios anksčiau) yra rekomenduojama rinktis kitas kontracepcijos alternatyvas: vario spiralę, prezervatyvus arba natūralų šeimos planavimą.

Ar kontraceptinės tabletės sumažina potraukį seksui?

Tai yra plačiai paplitęs mitas, tačiau jis nėra visiškai teisingas. Moterys, kurios vartoja kontraceptines tabletes, kaip tik jaučia didesnį libido, kadangi joms nebereikia baimintis dėl neplanuoto nėštumo ar galvoti, kokią apsaugos priemonę naudoti. Dažniau sumažėjęs potraukis seksui atsiranda dėl patiriamo streso, sunkumų darbe, jaučiamo nerimo, suprastėjusių santykių. Jeigu jūs jaučiatės laiminga, puikiai sutariate su savo partneriu, tabletės tikrai nesumažins noro užsiimti seksu.

Kurios kontraceptinės priemonės apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų?

Vyriški ir moteriški prezervatyvai, visos kitos kontraceptinės priemonės yra skirtos apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, tačiau nuo LPL jos neapsaugo.

Ar vazektomija nepaveiks vyro libido?

Tai dar vienas populiarus mitas. Visgi kaip teigia gydytojai ir mokslininkai, vazektomija tik užkerta kelią spermatozoidams keliauti kiaušinėlio apvaisinimo link, tačiau tai tikrai nepaverčia vyro impotentu. Didžioji dalis vyrų mėgaujasi savo seksualiniu gyvenimu lygiai taip pat, kaip tai darė iki atliktos procedūros.

Daugiau atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus apie kontracepciją – šiame vaizdo įraše: