Savo seksualinės kelionės supratimas

Lytinė branda yra ypatingas žmogaus raidos etapas, kuriam būdingas hormoninių pokyčių šuolis, žymintis lytinių požymių ir pojūčių vystymąsi. Padidėjus lytinių hormonų estrogeno ir testosterono kiekiui, daugelis paauglių pradeda tyrinėti savo seksualumą. Atlikti tyrimai parodė, kad Lietuvoje vidutinis pirmųjų lytinių santykių amžius yra 16 m. (vaikinų) 17 m. (merginų). (K. Jarienė ir kt., 2022, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35122729/)

Prieš pradedant lytinį gyvenimą, svarbu susipažinti su pagrindinėmis jo “taisyklėmis’’, t.y. suvokti galimus padarinius ir būti atsakingiems už save, savęs bei partnerio apsaugojimą – tiek iš moralinės, tiek iš sveikatos pusės.

Tad kokios tos pagrindinės ,,taisyklės’’?

1. Sutikimas seksui ir ribų supratimas

Lytiniame gyvenime labai svarbu nebijoti drąsiai kalbėtis su partneriu, jaustis saugiai, galėti išsakyti savo poreikius, bei ribas.

Sutikimas seksui yra tarsi seksualinės kelionės sargas. Tai apgalvotas ir aiškus leidimas kitam žmogui, sakant ,,TAIP, AŠ NORIU” daryti įvairius dalykus su savo kūnu ir tavimi. Tai reiškia, kad ir jūs, ir jūsų partneris sutinkate su tuo, kas vyksta, ir esate patenkinti tuo, kas vyksta. Sutikimas nėra pasidavimas spaudimui ar dvejojimas. Atminkite, kad sutikimą galima bet kada atšaukti.

Seksualinė kalba ir komunikacija yra labai svarbi, todėl įsitikinkite, kad jums patogu išsakyti savo ribas ir poreikius partneriui.

Seksualinė kalba apima:

– Atskirus sutikimus dėl įvairių seksualinių veiklų/pozų/fantazijų;

– Lūkesčių/poreikių/ribų išsakymą;

– Apsaugos aptarimą;

–  Neplanuoto nėštumo aptarimą;

–  Lytiškai plintančių ligų aptarimą;

–  Teisę, bet kuriame lytinių santykių etape pasakyti ,,STOP, aš nebenoriu”;

–  Girdėjimą ir gerbimą savo ir kito žmogaus (ne)norus.

Rekomenduoju pasižiūrėti Netflix serialą “Sex education” apie bręsti pradedančių paauglių gyvenimą, seksualinį savęs ir kito žmogaus kūno pažinimą, nepamirštant seksualinės kalbos svarbos.

Populiaru
Populiaru
(76)
10.00 €
Populiaru
Populiaru
(22)
19.95 €
Populiaru
Populiaru
(51)
11.95 €
Populiaru
Populiaru
(15)
11.95 €
Populiaru
Video
Populiaru
Video
(7)
24.95 €
Populiaru
Populiaru
(2)
9.95 €
Populiaru
Populiaru
(40)
7.95 €
Paskutinė prekė
Populiaru
Paskutinė
Populiaru
(37)
4.95 €
Populiaru
Populiaru
(30)
15.95 €
Paskutinė prekė
Paskutinė
(6)
14.95 €
Rodyti daugiau

2. Apsauga nuo lytiškai plintančių ligų. Mėgaukis malonumais saugiai.

Praktikuojant saugius lytinius santykius svarbu naudoti apsaugos priemones.

Yra daugybė apsisaugojimo būdų – nuo kontraceptinių tablečių ir pleistrų iki prezervatyvų ir spiralių. Kiekvienas metodas turi savų privalumų ir trūkumų, todėl labai svarbu išsirinkti tokį, kuris labiausiai tinka ir priimtinas abiems partneriams.

Vedant lytinio ugdymo pamokas pastebėjau ir džiaugiuosi, jog jaunimui su apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo dažniausiai asocijuojasi prezervatyvas; jo naudojimas lytinių santykių metu yra efektyvus būdas apsisaugoti ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų, tokių kaip chlamidijozė, gonokokinė infekcija, ŽIV.

Svarbu prisiminti, jeigu yra naudojama kita kontracepcijos priemonė, pavyzdžiui, sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT) – rekomenduojama papildomai naudoti ir prezervatyvą, ypač su nauju lytiniu partneriu.

Gyvenant aktyvų lytinį gyvenimą labai svarbu reguliariai tikrintis dėl lytiškai plintančių ligų, net jei ir nejaučiate jokių simptomų. Deja, esu turėjusi jaunų pacienčių, kurioms chlamidijozės diagnozė buvo labai netikėta, nes prisiekinėjo, jog turėjo tik vieną partnerį..deja, užsikrėsti lytiškai plintančia bakterija užtenka ir vieno nesaugaus lytinio akto.

3. Emocinė sveikata

Seksualinė sveikata susijusi ne tik su fizine sveikata, bet ir psichine, bei emocine sveikata. Būkite pagarbūs ir jautrūs sau ir nebijokite kreiptis pagalbos ar patarimo, jei jums jo reikia, ypatingai tais atvejais, kai turėjote blogą seksualinę patirtį. Jei sprendimas prarasti nekaltybę būna priimtas spontaniškai, apsvaigus su mažai pažįstamu žmogumi – tikrai gali atsirasti gailėjimosi, gėdos jausmas, pyktis ant savęs, moralinės pasekmės. Tokiu atveju tikrai siūlyčiau neskubėti ir nepradėti vėl lytinių santykių, o išbūti su savo jausmais, mintimis, pasidalinti tuo su kitu suaugusiu žmogumi, kuriuo pasitikite, kreiptis į psichologą, merginos gali aptarti tai su savo ginekologe.

Štai keletas dažniausių klausimų apie ,,pirmą kartą’’:

Lytiniai santykiai pradedantiesiems: ką reikia žinoti ir kodėl būtinas abipusis sutikimas?

Ar būtinai, kai myliesi, viskas turi būti švaru? Ta prasme depiliuota arba nuskusta.

 • Tikrai nebūtinai! Skusti ar neskusti – tai visiškai moters asmeninis pasirinkimas, nesusijęs su higiena. Plaukeliai kaip tik gali atlikti apsauginę funkciją nuo galimo bakterijų patekimo į lytinius organus.

Kraujavimas per pirmus lytinius santykius. Nuo ko tai priklauso? Kodėl kai kurios turi mergystės plėvę, o kitos ne?

 • Visos moterys yra skirtingos, skiriasi ir mergystės plėvės anatomija, elastingumas, forma ir t. t. Jei mergystės plėvė yra uždara, pirmųjų lytinių santykių metu ji įplyšta ir dėl to pasirodo kraujo. Bet daliai merginų ji gali būti įplyšus anksčiau (pvz., intensyviai sportuojant, jodinėjant žirgais ir pan.) arba išvis būti tokios formos, kur nėra kam įplyšti ir kraujuoti.

Bijau, kad mano makšties skonis neskanus, todėl neleidžiu daryti man oralinio. Ką turėčiau daryti, kad nugalėčiau šį kompleksą? Pati paragauti?

 • Makšties išskyros yra specifinio/rūgštinio kvapo ir skonio ir tai yra visiškai normalu, nes sveikos moters makšties terpės pH yra rūgštinis. Pasidalinkite savo baime su partneriu – esu tikra, jog jis ją tikrai paneigs!

Ar įmanoma, užsikrėsti kuo nors petingo (kai liečiasi lytiniai organai, bet įsiskverbimo nėra) metu?

 • Deja, taip. Mažos rizikos žmogaus papilomos virusas (MR ŽPV), kuris gali sukelti karpų atsiradimą lytinių organų srityje, gali būti perduodamas oda-oda kontakto metu.

Nemokamas pristatymas
Nemokamas pristatymas
(1)
34.95 €
(1)
19.95 €
Populiaru
Populiaru
(11)
0.60 - 0.69 €
(1)
1.69 €
-44% Akcija
-44% Akcija
(4)
1.10 € 1.95 €
(9)
1.95 €
5.95 €

Taip pat kažkad9a esamę prašę savo IG “Žemiau bambos” paskyros sekėjų pasidalinti savo pirmojo karto istorijomis, štai du pavyzdžiai:

Nr. 1. “Pirmą kartą pasimylėjau būdama 18 metų. Niekada nejaučiau jokio spaudimo, jog dauguma draugių jau buvo turėjusios lytinius santykius ar tuo labiau iš savo vaikino, kuris buvo vyresnis už mane. Visą laiką jaučiau meilę ir supratimą iš jo pusės ir žinojau, kad jis tikrai sulauks tol kol aš pati jausiuos tam pasiruošusi. Galiu drąsiai pasakyti, jog turiu pačius nuostabiausius savo pirmojo karto prisiminimus, kuriuose daug jausmo, romantikos, švelnumo ir dėl kurio tikrai niekada nesigailėjau”.

Nr. 2. “Pirmą kartą pasimylėjau labai vėlai, gal devyniolikos, su kažkokiu vaikinu iš vakarėlio. Man reikėjo, kad tai įvyktų, nes visos draugės jau buvo patyrusios. Jaučiausi kaip išmesta už borto. Ir..tiesa ta, kad jaučiausi kaip išprievartauta. Nieko negaliu kaltinti, pati norėjau, vos ne priprašiau. Pati esu kalta. Ir niekaip negaliu tos patirties išmesti iš galvos”.

Šios istorijos atspindi, jog tikrai ne metai daro didžiausią įtaką pirmo karto sėkmingam patyrimui, bet situacija/priežastis, kodėl buvo nuspręsta pradėti lytinius santykius. Manau, suprantate, jog tik nuo jūsų pačių sprendimo priklauso, kokį prisiminimą turėsite visam gyvenimui.

Pagrindinė žinutė: PIRMASIS KARTAS – ką reikia žinoti ir kaip pasiruošti?

Lytiniai santykiai pradedantiesiems: ką reikia žinoti ir kodėl būtinas abipusis sutikimas?

 1. Turi jaustis psichologiškai, fiziškai ir emociškai SUBRENDĘS ir PASIRUOŠĘS;
 2. Suprasti PRIEŽASTĮ, kodėl nori pradėti lytinius santykius (Jautiesi įsimylėjęs/usi? Nori pažinti savo kūną? Seksualumą? Nori įgauti suaugusio žmogaus statusą? Jauti didžiulį spaudimą iš savo partnerio/partnerės?);
 3. Turi būti ABIPUSIS noras ir SUTIKIMAS;
 4. Aplinka – privati, JAUKI ir intymi;
 5. Naudoti KONTRACEPCIJOS priemones, jas galite aptarti ir su savo ginekologu;
 6. Sprendimą pradėti lytinius santykius priimkite BLAIVŪS;
 7. Skirkite LAIKO sekso preliudijai, kad būtų kuo daugiau susijaudinta (bučiniai, glamonės ir t.t);
 8. Naudokite LUBRIKANTĄ (gali būti, jog visgi nepavyks pakankamai atsipalaiduoti ir susijaudinti – dėl to, kad merginoms būtų mažiau diskomforto ar skausmo, rekomenduojame po ranka turėti lubrikantą);
 9. Merginoms rekomenduojama PASIŠLAPINTI po lytinių santykių (taip sumažėja rizika susirgti šlapimo takų infekcijomis);
 10. APTARKITE su partneriu, kaip jaučiatės, kas patiko, o kas buvo nemalonu.
 11. Žinokite, jog REALYBĖJE tikrai lytiniai santykiai (ypač pirmasis) neatrodo kaip vaizduojama filmuose ir tai normalu.

Visiems linkiu gražaus, jausmingo, apgalvoto ir svarbiausia, saugaus pirmojo karto.

Aurėja Trunovė, akušerijos ir ginekologijos gydytoja rezidentė, “Žemiau bambos” bendraįkūrėja.

Žemiau Bambos

www.zemiaubambos.lt 

Instagram: @zemiau_bambos